Darmowe bankomaty odchodzą po cichu

Bankomaty możemy spotkać na każdym kroku

To jednak będzie się zmieniać. Rosnąca ilość terminali płatniczych oraz rozwój technologii związanych z płatnościami elektronicznymi będzie powoli wypierał bankomaty. Póki co bankomaty nie znikają, lecz zmieniają się warunki korzystania. Darmowe bankomaty odchodzą po cichu.

Wiele banków zaczęło wprowadzać ograniczenia dot. darmowych wypłat. Dla przykładu mBank wprowadził prowizję za wypłaty poniżej 100 zł. Zmiana dotyczy bankomatów Euronetu, Planet Cash i sieci BZWBK24. Darmowe są tylko wypłaty z własnych bankomatów mBanku. Inne banki również wprowadziły podobne zasady. Różnica między poszczególnymi zmianami jest jedna. Wysokość potrąconej opłaty za wypłatę gotówki „z obcych” bankomatów. Alior Bank wycenił taką usługę na 5 zł, z kolei Eurobank kasuje 1,9 zł.

Darmowe bankomaty kosztują zbyt wiele

Skąd wynikają takie utrudnienia dla klientów? Niestety Banki obciążone dodatkowymi podatkami jak ten bankowy, czy koniecznością uzupełnienia Bankowego Funduszu Gwarancyjnego szukają oszczędności. Liczne upadki SKOK-ów w ostatnim czasie mocno nadwyrężyły w/w fundusz. Taka sytuacja na rynku bankowym daje mocne argumenty do wprowadzania dodatkowych opłat. Jest też druga strona medalu o której pisałem na początku – rozwój bankowości mobilnej.

Zmiany wynikają też z tego, że coraz więcej Polaków korzysta z płatności kartą. Zwiększa się ilość terminali płatniczych, które są coraz tańsze dla ich właścicieli. Jeszcze kilka lat temu prowizje w Polsce za płatności kartą należały do najwyższych w Europie. Właściciele sklepów czy restauracji musieli płacić nawet 1,6 proc. prowizji za każdą transakcję. Zyski z prowizji pokrywały po części darmowe bankomaty.

Utrzymanie bankomatów, ich załadowywanie i konwojowanie kosztuje bardzo dużo. Do tego każdorazowa opłata przez bank za wypłatę z „obcego bankomatu” powoduje, że lepiej reklamować darmową bankowość mobilną.

W tych bankach pozostają darmowe bankomaty

Nie wszystkie banki zdecydowały się wycofać z darmowych bankomatów. Przedstawiamy listę banków oferujących darmowe wypłaty z bankomatów bez żadnych limitów.

• Nest Bank
• Orange Finanse
• Deutsche Bank
• Getin Noble Bank
• Bank Ochrony Środowiska
• Plus Bank
• T-Mobile Usługi Bankowe
• Citi Handlowy

 

18/04/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pożyczki do domu – tu je otrzymasz

Pożyczki do domu czyli pieniądze same przyjdą do Twojego domu. Nie musisz posiadać konta bankowego ani wykonywać przelewów weryfikacyjnych!

Skrytka bankowa – to powinieneś wiedzieć

Skrytka bankowa to nie tylko wymysł bogatych! sprawdź ile kosztuje skrytka bankowa i czy warto z niej korzystać. Co można zdeponować i gdzie?

Śmierć właściciela konta bankowego

Śmierć właściciela konta bankowego Szacuje się, że w Polsce na kontach bankowych i w Otwartych Funduszach Emerytalnych znajduje się kilkanaście miliardów złotych o które nikt się nie upomina. Ich deponenci najprawdopodobniej zmarli, ponieważ od wielu lat nikt się nie zgłosił po nie. Pamiętajmy, że śmierć właściciela konta bankowego nie powoduje utraty zgromadzonych tam pieniędzy