Darmowe bankomaty odchodzą po cichu

Bankomaty możemy spotkać na każdym kroku

To jednak będzie się zmieniać. Rosnąca ilość terminali płatniczych oraz rozwój technologii związanych z płatnościami elektronicznymi będzie powoli wypierał bankomaty. Póki co bankomaty nie znikają, lecz zmieniają się warunki korzystania. Darmowe bankomaty odchodzą po cichu.

Wiele banków zaczęło wprowadzać ograniczenia dot. darmowych wypłat. Dla przykładu mBank wprowadził prowizję za wypłaty poniżej 100 zł. Zmiana dotyczy bankomatów Euronetu, Planet Cash i sieci BZWBK24. Darmowe są tylko wypłaty z własnych bankomatów mBanku. Inne banki również wprowadziły podobne zasady. Różnica między poszczególnymi zmianami jest jedna. Wysokość potrąconej opłaty za wypłatę gotówki „z obcych” bankomatów. Alior Bank wycenił taką usługę na 5 zł, z kolei Eurobank kasuje 1,9 zł.

Darmowe bankomaty kosztują zbyt wiele

Skąd wynikają takie utrudnienia dla klientów? Niestety Banki obciążone dodatkowymi podatkami jak ten bankowy, czy koniecznością uzupełnienia Bankowego Funduszu Gwarancyjnego szukają oszczędności. Liczne upadki SKOK-ów w ostatnim czasie mocno nadwyrężyły w/w fundusz. Taka sytuacja na rynku bankowym daje mocne argumenty do wprowadzania dodatkowych opłat. Jest też druga strona medalu o której pisałem na początku – rozwój bankowości mobilnej.

Zmiany wynikają też z tego, że coraz więcej Polaków korzysta z płatności kartą. Zwiększa się ilość terminali płatniczych, które są coraz tańsze dla ich właścicieli. Jeszcze kilka lat temu prowizje w Polsce za płatności kartą należały do najwyższych w Europie. Właściciele sklepów czy restauracji musieli płacić nawet 1,6 proc. prowizji za każdą transakcję. Zyski z prowizji pokrywały po części darmowe bankomaty.

Czytaj także: Terminale płatnicze z dofinansowaniem

Utrzymanie bankomatów, ich załadowywanie i konwojowanie kosztuje bardzo dużo. Do tego każdorazowa opłata przez bank za wypłatę z „obcego bankomatu” powoduje, że lepiej reklamować darmową bankowość mobilną.

W tych bankach pozostają darmowe bankomaty

Nie wszystkie banki zdecydowały się wycofać z darmowych bankomatów. Przedstawiamy listę banków oferujących darmowe wypłaty z bankomatów bez żadnych limitów.

• Nest Bank
• Orange Finanse
• Deutsche Bank
• Getin Noble Bank
• Bank Ochrony Środowiska
• Plus Bank
• T-Mobile Usługi Bankowe
• Citi Handlowy

 

najlepsze lokaty

Terminale płatnicze z dofinansowaniem

Terminale płatnicze możemy już spotkać wszędzie Z roku na rok jest ich coraz więcej, a wkrótce mają opanować całą Polskę. Można je spotkać w automatach vendingowych i małych sklepikach osiedlowych. Wraz z rozwojem technologii bezprzewodowej płatności kartą możemy dokonać już wszędzie.

Śmierć kredytobiorcy a spłata długu

Śmierć kredytobiorcy nie powoduje, że dług przestaje istnieć. Dziedziczą go spadkobiercy, którzy powinni być świadomi co przejmują po zmarłym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *