Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości

Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości

To nowa a zarazem stara baza, która od 1 lutego 2019 roku zastąpi obecny Rejestr Dłużników Niewypłacalnych. Czy zatem zmienia się tylko nazwa? Nie do końca. Zmiany Rejestru były konieczne z uwagi chociażby na wiele przeszkód technicznych, które uniemożliwiały w pełni korzystanie z wszystkich informacji. Rejestr Dłużników Niewypłacalnych był zasilany rocznie kilkudziesięcioma tysiącami wpisów dotyczących firm i osób fizycznych. Tak duża baza powinna była być bardzo przydatna i chętnie odwiedzana. Rzeczywiście tak by pewnie było gdyby nie skomplikowana procedura dostępu do danych. Aby skorzystać z RDN-u należało najpierw uzyskać numer wpisu do rejestru, co było bardzo sformalizowane i czasochłonne. Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości ma być bardziej przyjazny i łatwo dostępny dla zainteresowanych.

Jakie dane będzie zawierał Centralny Rejestr?

Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości będzie zawierał wszystkie informacje, które dotychczas gromadził Rejestr Dłużników Niewypłacalnych czyli wpisy dokonywane po ogłoszeniu upadłości oraz informacje o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości z powodu zbyt małego majątku. Ponadto rejestr gromadził dane o podmiotach po umorzeniu egzekucji sądowej lub administracyjnej z względu na to, że z egzekucji nie można było uzyskać kwoty wyższej niż koszty egzekucji.

W nowym rejestrze dodatkowo będą dostępne informacje o: postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych oraz orzeczenia sądów w przedmiocie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej.

Do Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości wpisywane będą:

  • osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą
  • dłużnicy alimentacyjni, którzy zalegają z płatnościami powyżej 12 miesięcy,
  • wspólnicy ponoszących odpowiedzialność całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki,
  • dłużnicy zobowiązani do wyjawienia majątku,
  • osoby pozbawione przez sąd upadłościowy prawa do prowadzenia własnej działalności gospodarczej czy pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta i pełnomocnika w spółce handlowej, spółdzielni lub przedsiębiorstwie państwowym.

Warto nadmienić, że nie każda wierzytelność zostanie wpisana do Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości. Wprowadzony został bowiem minimalny wierzytelności, który będzie wynosił 2 000 zł.

03/08/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Jak planować domowy budżet?

Po co w ogóle planować wydatki Większość Polaków pracuje na etacie otrzymując wynagrodzenie raz w miesiącu. Z pensji mamy do opłacenia czynsz, rachunki, jedzenie i wiele innych. Planowanie budżetu miesięcznego pozwoli nam na utrzymanie dyscypliny finansowej oraz nauczy nas oszczędności. Dzięki rozsądnemu gospodarowaniu będziemy mogli zbudować swój spadochron finansowy.

Czy warto korzystać z firm antywindykacyjnych

Czy warto korzystać z firm antywindykaycjnych Na to pytanie szuka odpowiedzi coraz więcej osób. Jest to wynikiem tego, że sporo Polaków popada w kłopoty finansowe. Nie bez znaczenia jest także to, że proporcjonalnie rośnie liczba firm antywindykacyjnych w Polsce.

Upadłość konsumencka poradnik

Upadłość konsumencka nie ma długich tradycji w Polsce. W porządku prawnym pojawiła się dopiero w 2008 r. Pierwsze przepisy nie były dobrze skonstruowane, przez co bardzo mało osób mogło ogłosić swoją upadłość konsumencka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *