Komornik Sądowy jest funkcjonariuszem publicznym, a nie urzędnikiem jak niektórzy błędnie uważają. Działa przy określonym Sądzie Rejonowym i czynności wykonuje na wniosek wierzyciela. Wszystkie prawa i obowiązki Komornika Sądowego regulują przepisy prawa. Są to Kodeks Postępowania Cywilnego oraz ustawa o komornikach sądowych i egzekucji. Ten ostatni akt prawny odpowiada za najwięcej kwestii związanych z działaniem Komornika Sądowego. Reguluje m.in. kto może zostać komornikiem, jaki jest jego status prawny, jaka jest odpowiedzialność Komornika Sądowego. Przepisy te określają również wysokość opłat egzekucyjnych, czyli ile Komornik zarobi na egzekucji. Co może zająć komornik ?
Czym Komornik różni się od windykatora? Oba zawody zajmują się odzyskiwaniem należności, jednak różnic jest wiele. Windykator przede wszystkim nie posiada uprawnień do przymusowego ściągania należności. Może tylko informować dłużnika o zaległościach oraz przekonywać go do polubownego załatwienia sprawy. Windykator zatem negocjuje i przekonuje dłużnika. W ostateczności jest odpowiedzialny za skierowanie sprawy właśnie do Komornika Sądowego, który to już w sposób bezpośredni i przymusowy będzie dochodził należności na rzecz wierzyciela.
Nie podlegają zajęciu przedmioty użyteczności codziennej jak: urządzenia domowe, pościel, bielizna i ubranie niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny. Ponadto nie podlegają zajęciu przedmioty konieczne do wykonywania pracy zawodowej np. samochód jeśli dłużnik jest taksówkarzem.
Wolne od zajęcia komorniczego są również wszelkie świadczenia socjalne np. świadczenie alimentacyjne czy rodzinne. Nie podlega zajęciu również świadczenie 500 plus. Jeśli zarabiamy minimalna krajową wówczas tez nie musimy się obawiać. Komornik nie zabierze nam tych pieniędzy, chyba że sprawa dotyczy alimentów. Wówczas nasze wynagrodzenie nie jest chronione.
lisekfinansowy.pl| Regulamin | Polityka prywatności |