Egzekucja z rachunku bankowego

Egzekucja z rachunku bankowego jest najszybsza

Egzekucja komornicza jest rozwiązaniem ostatecznym w procesie odzyskiwania należności. Często jednak jest to jedyny sposób na odzyskanie pieniędzy. Najczęstszymi klientami Komorników są banki i firmy pożyczkowe, które usiłują odzyskać pożyczone pieniądze. Kierując wniosek egzekucyjny do komornika wierzyciel wskazuje z jakich składników majątku ma być prowadzone postępowanie egzekucyjne. Egzekucja z rachunku bankowego jest wskazywana właśnie najczęściej, gdyż łatwość pozyskania pieniędzy jest spora. W dzisiejszym wpisie opowiemy nieco więcej jak wygląda zajęcie konta bankowego i ściąganie z niego środków.

Jak działa Komornik przy wniosku o zajęcie konta?

Po otrzymaniu wniosku egzekucyjnego Komornik zaczyna szukać majątku dłużnika. Pierwsze co robi to wysyła zapytania do wielu instytucji w tym do banków. Aby jednak dowiedzieć się czy dłużnik ma rachunek w danym banku nie trzeba czekać na pismo zwrotne. Weryfikacje kont dłużnika wykonuje się najczęściej kierując zapytanie do Krajowej Izby Rozliczeniowej – administratora systemu OGNIVO. Po wysłaniu zapytania komornik otrzymuje tylko informację gdzie ewentualnie dłużnik ma konto.

Po uzyskaniu tej informacji komornik wysyła do banku zawiadomienie o zajęciu wierzytelności pieniężnej, informując również o wysokości długu wraz z kosztami egzekucyjnymi. Po zarejestrowaniu wniosku bank bez zgody komornika nie może wypłacać klientowi środków do wysokości zajętej wierzytelności. W tym samym czasie komornik informuje dłużnika o podjętych czynnościach. Zajęciu podlegają wszystkie środki kontach, jakie dłużnik posiada w danym banku (do wysokości zadłużenia).

Uwaga jeśli konto ma współwłaściciela to ono również podlega zajęciu. W całości w przypadku współmałżonka, w równej części w przypadku wspólnika.

Co nie podlega zajęciu na rachunku bankowym?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wolne od zajęcia są środki do wysokości 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2018 roku kwota wolna wynosi więc 1575 zł.

Ponadto wolne od zajęcia są wpływy na rachunek bankowy z tytułu:

  • alimentów
  • świadczeń rodzinnych, dodatków pielęgnacyjnych itp.
  • zasiłków opiekuńczych
  • świadczeń z pomocy społecznej
  • świadczeń wychowawczych
  • 500 plus
05/09/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Co zrobić jak znikną nam pieniądze z konta

Logujesz się do Banku a tam puste konto Przecierasz oczy ze zdumienia, ale nadal saldo wynosi 0 zł. Powoli uświadamiasz sobie, że ktoś ogołocił Twoje konto i najprawdopodobniej padłeś ofiarą kradzieży. Co zrobić jak znikną nam pieniądze z konta?

Co może zająć Komornik?

Popadając w kłopoty finansowe zastanawiamy się co może zająć Komornik Komornik Sądowy jest funkcjonariuszem publicznym, a nie urzędnikiem jak niektórzy błędnie uważają. Działa przy określonym Sądzie Rejonowym i czynności wykonuje na wniosek wierzyciela. Wszystkie prawa i obowiązki Komornika Sądowego regulują przepisy prawa. Są to Kodeks Postępowania Cywilnego oraz ustawa o komornikach sądowych i egzekucji.

Pożyczka z komornikiem Rapida Money

Pożyczka z komornikiem to popularna nazwa pożyczek dla osób z negatywną historią kredytową. Czy warto skorzystać z takiej pożyczki?