Co to jest lokata strukturyzowana?

Coraz więcej słychać na polskim rynku o innych lokatach niż te które znamy. Lokata strukturyzowana jest kolejną obok funduszy inwestycyjnych oraz depozytów bankowych formą lokowania kapitału. W Polsce rynek struktur jest dopiero w powijakach, warto jednak zrozumieć zasady ich funkcjonowania.

Lokata strukturyzowana

Lokata strukturyzowana jest swoistym połączeniem dwóch elementów: obligacji oraz opcji. Dzięki obligacjom inwestor otrzymuje gwarancję zwrotu całości lub części zainwestowanego kapitału po zakończeniu inwestycji. Opcja jest z kolei “zakładem” o zachowanie rynku w określonym czasie w przyszłości, jest ona instrumentem ryzykownym, który może przynieść zarówno wysokie zyski, jak i straty.

Teoretycznie lokata strukturyzowana może być skonstruowana w następujący sposób: 85% 3-letniej lokaty inwestowane jest w obligacje, które dadzą inwestorowi gwarancję zwrotu oszczędności po zakończeniu inwestycji. Pozostałe 15% może zostać zainwestowane w opcje, które nastawione będą na wysokie zyski.

Dla kogo jest to produkt?

Lokaty strukturyzowane nie muszą zawsze być inwestycjami dla ostrożnych. Produkty te mogą być nastawione na duży zysk, a zarazem niską gwarancję zwrotu kapitału lub wysoką gwarancję i niższe zyski. Wszystko zależy jednak od tego, jak skonstruowany zostanie taki instrument. Jedna prawidłowość odnosi się do wszystkich produktów strukturyzowanych: im dłuższa inwestycja, tym większe zyski.

pożyczka na wyciąg z konta2

 

Wady i zalety lokaty strukturyzowanej

Do głównych zalet lokat strukturyzowanych można zaliczyć:

  • brak opłat i prowizji za otwarcie i prowadzenie lokaty,
  • bezpieczeństwo lokaty bankowej,
  • 100% ochronę zainwestowanego kapitału na zakończenie inwestycji,
  • możliwość osiągnięcia ponadprzeciętnych zysków z części opcyjnej,
  • dywersyfikację portfela posiadanych aktywów,
  • środki pieniężne zgromadzone na lokatach strukturyzowanych są objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym.

Jeśli chodzi o wady to brak opłat i prowizji nie oznacza, że zarządca lokaty wykonuje swoją pracę charytatywnie. Zarobek banku wliczony jest zazwyczaj w opcyjną część inwestycji. Oznacza to, że przykładowo z inwestowanych w opcje 15% bank “odcina” swój kawałek tortu. Oczywiste jest, że im większa “prowizja” banku, tym mniejsza jest szansa na duży zysk.

Coraz częściej lokaty strukturyzowane są “opakowywane” w ramy polisy ubezpieczeniowej na życie w celu uniknięcia tzw. podatku Belki, czyli podatku dochodowego od zysków kapitałowych(19%). Wiąże się to jednak z karnymi opłatami za wypłatę środków przed zakończeniem inwestycji.

03/07/2022

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Ile kosztuje rozwód?

Rozwodów nie jest rzeczą przyjemną, ale niekiedy nie da się inaczej. Sprawdzamy ile kosztuje rozwód i jak się do tego zabrać?

Jak bezpiecznie korzystać z pożyczek?

Nawet jeśli nie szukasz teraz finansowania warto abyś zapoznał się z zasadami - jak bezpiecznie korzystać z pożyczek. Te sposoby pomogą Ci w przyszłości!

Inwestowanie w jachty alternatywą dla nieruchomości

Inwestowanie w jachty coraz popularniejsze Polacy coraz częściej zaczynają szukać alternatywnych sposobów na lokowanie swoich oszczędności. Inwestowanie w nieruchomości cieszy się niesłabnącą popularnością, lecz daj coraz mniej zysku. Wszystko to przez rosnące ceny nieruchomości. Dość nowym pomysłem, który póki co sprawdza się znakomicie jest inwestowanie w jachty.

Warning: Undefined variable $commenter in /home/klient.dhosting.pl/kuty77/lisekfinansowy.pl/public_html/wp-content/themes/wp_lisek/single-post.php on line 107

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/kuty77/lisekfinansowy.pl/public_html/wp-content/themes/wp_lisek/single-post.php on line 107

Warning: Undefined variable $aria_req in /home/klient.dhosting.pl/kuty77/lisekfinansowy.pl/public_html/wp-content/themes/wp_lisek/single-post.php on line 107

Warning: Undefined variable $commenter in /home/klient.dhosting.pl/kuty77/lisekfinansowy.pl/public_html/wp-content/themes/wp_lisek/single-post.php on line 110

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/kuty77/lisekfinansowy.pl/public_html/wp-content/themes/wp_lisek/single-post.php on line 110

Warning: Undefined variable $aria_req in /home/klient.dhosting.pl/kuty77/lisekfinansowy.pl/public_html/wp-content/themes/wp_lisek/single-post.php on line 110