Inwestowanie w jachty alternatywą dla nieruchomości

Inwestowanie w jachty coraz popularniejsze

Polacy coraz częściej zaczynają szukać alternatywnych sposobów na lokowanie swoich oszczędności. Inwestowanie w nieruchomości cieszy się niesłabnącą popularnością, lecz daj coraz mniej zysku. Wszystko to przez rosnące ceny nieruchomości. Dość nowym pomysłem, który póki co sprawdza się znakomicie jest inwestowanie w jachty.

Statystyki odnośnie turystyki na wodzie zdają się to potwierdzać. Ponad pół miliona Polaków uprawia żeglarstwo sportowo, a 1,3 miliona ma uprawnienia do kierowania łodzią. Gorzej się to ma do ilości jednostek pływających. Wszystko ze względu na koszty jakie niesie za sobą kupno i utrzymanie własnego jachtu. Rośnie za to odsetek ludzi czarterujących jachty. Wynajęcie łodzi na dwa czy trzy tygodnie jest bowiem dużo tańsze i mniej kłopotliwe. Z kolei dla inwestorów zwrot z inwestycji w jacht może wynieść od kilku do nawet 16 proc.

Ile kosztuje wynajęcie jachtu, ile jego kupno?

Polacy pływają już nie tylko na Bałtyku i na Morzu Śródziemnym. Wielu zapuszcza się na Karaiby i w inne zakątki świata. Z raportu „Polski rynek żeglarski” dowiadujemy się bowiem, że ponad pięć milionów Polaków co najmniej raz na kilka lat uczestniczy w rejsach jako rekreacyjna, bierna załoga. Z kolei aż 70 proc. Polaków miało w życiu większą lub mniejszą styczność z żeglarstwem. Liczbę osób, które uprawiają ten sport profesjonalnie, szacuje się na 500 tys. Czarterowanie łodzi będzie zatem coraz popularniejsze, a zyski dla wynajmujących coraz większe.

Jakimi zatem pieniędzmi trzeba dysponować aby nabyć swój jacht na wynajem? Używaną żaglówkę można mieć już za kilka tysięcy złotych. Jednak z takiej jednostki pływającej dużego zysku nie będziemy mieli. Jeśli zatem myślimy o poważnym zarabianiu na czarterach to musimy być przygotowani na wydatek powyżej 100 tys. euro. Do tego dochodzą koszty utrzymania, remontów czy opłaty portowe. Jeśli jednostka będzie pływała za granicą to doliczyć musimy również koszty przewalutowania wszystkich opłat.

Duże koszty i trudy utrzymania naszego jachtu powinny jednak się opłacić. Zwroty z inwestycji sięgają od 5 proc. do nawet kilkunastu procent, co przy dzisiejszych cenach nieruchomości jest ciężko osiągalne.

06/08/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Czy wynajem mieszkania to dobra inwestycja?

Wynajem mieszkania czy lokata bankowa Wiele osób, które zgromadziły sporą ilość gotówki zastanawia się nad ulokowaniem swoich pieniędzy. Wysokość zysku jak zawsze zależy od poziomu ryzyka jakie chcemy ponieść.

Jaki podatek od najmu mieszkania?

Wynajem mieszkania trzeba opodatkować Każdy wynajmujący swoje mieszkanie powinien to zgłosić w Urzędzie Skarbowym i odprowadzać podatek. Jaki wybrać podatek od najmu mieszkania? O tym w dzisiejszym wpisie. Jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej i wynajmujemy nasze mieszkanie jako osoba prywatna to najem prywatny możemy rozliczać na dwa sposoby. Za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub

Apartamenty inwestycyjne w Trójmieście

Apartamenty inwestycyjne w Trójmieście cieszą się niesłabnącą popularnością. Trójmiasto jest dynamiczne, modne i przynosi zyski. Gdańsk znalazł się na 5 miejscu w zestawieniu Top Destination on the Rise.