Czy można anulować przelew?

Wykonywanie przelewów jest równie proste

co pisanie SMS-ów. Systemy bankowości internetowej w Polsce należą do najnowocześniejszych na świecie. Aplikacja mobilna PKO BP wygrała nawet w rankingu na najlepszą aplikację mobilną Banku na świecie. Takie wiadomości nie powinny dziwić, wszak nasza bankowość istnieje de facto od początku lat 90 tych. Wcześniej oczywiście istniały Banki, lecz nie miały one wiele wspólnego z tymi funkcjonującymi w krajach kapitalistycznych. Przez prawie trzy dekady polska bankowość ewoluowała i jest jedną z najbardziej nowoczesnych. Polacy pokochali karty płatnicze, pożyczki gotówkowe online, bankomaty i bankowość internetową. Jednak czy można anulować przelew?

Jak wskazuje Związków Banków Polskich w ub.r. Polacy wykonali prawie 1,8 mld przelewów na kwotę 4,75 biliona zł! Z bankowości internetowej w ubiegłym roku korzystało już prawie 16 milionów osób  w naszym kraju. Po gotówkę z bankomatu sięgaliśmy aż 680 milionów razy. Takie liczby robią wrażenie, co jednak jeśli w pośpiechu pomylimy się w kwocie przelewu lub wpiszemy złego odbiorcę?

Pierwsze dwie cyfry numeru konta stanowią tzw. sumę kontrolną. Jest ona obliczana na podstawie pozostałych cyfr numeru rachunku. Jeśli pomylimy się wpisując numer rachunku bankowego system od razu odkryje błąd i nie pozwoli wykonać transakcji. Gorzej jeśli wyślemy pieniądze nie do tej osoby do której chcieliśmy lub wpiszemy błędną kwotę. Wówczas zaczynają się problemy.

W jakim banku można anulować przelew?

Dobra wiadomość jest taka, że w większość banków przewiduje możliwość cofnięcia błędnego przelewu. Nie możemy jednak zwlekać zbyt długo z wnioskiem. Czas mamy tylko do najbliższej sesji elixir, którą bank przesyła przelewy do innych instytucji finansowych. Szczęściem w nieszczęściu jest to, że banki nie pobierają zazwyczaj opłat za takie dyspozycje. Sprawdziliśmy, gdzie można anulować przelew i prawie wszystkie duże banki oferują tę możliwość. Bezpłatnie anulujemy przelew m.in. w PKO BP, mBanku, Banku Millenium, BGŻ BNP Paribas. Jeśli będziemy chcieli anulować przelew w BZ WBK wówczas będziemy musieli zapłacić 25 zł za taką dyspozycję. Wycofanie przelewu najlepiej dokonać przez kontakt z infolinią banku. Tylko trzy banki nie pozwalają na anulowanie przelewu. Są nimi Banko Pekao S.A., Toyota Bank i o dziwo ING Bank Śląski.

Zgubiony dowód osobisty może słono kosztować

Dokumentów powinniśmy pilnować jak oka w głowie Większość osób dowód osobisty nosi w portfelu razem ze wszystkimi kartami. W przypadku gdy ktoś użyje naszej karty kredytowej możemy liczyć na zwrot pieniędzy. Podobnie jak w przypadku zwykłych kart płatniczych. Tu jednak wszystko nie jest tak oczywiste i wszystko zależy od banku i ewentualnego ubezpieczenia.

Kredyt konsumencki – to powinieneś wiedzieć

Czym jest kredyt konsumencki i jego rodzaje Kredyt konsumencki to produkt jaki mogą oferować banki na podstawie szczególnych przepisów prawa. Za kredyt konsumencki uważa się umowę o kredyt do kwoty nie większej niż 255 550 zł albo równowartość tej kwoty w zagranicznej walucie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *