Robisz przelew? Uważaj co piszesz

Czy to znaczy, że nasze konta bankowe

są monitorowane przez banki lub urzędy? Na szczęście rachunki bankowe nie są monitorowane na bieżąco. Inaczej sprawa się ma kiedy robisz przelew. Oczywiście nie każdy, bo kontrolowane są dopiero jeśli ich wartość przekroczy 1 tys. euro. Wówczas Bank ma obowiązek poinformować odpowiednie organy kontroli. Oprócz tego do kontroli kierowane są transakcje wzbudzające podejrzenie co do legalności transferu.  Istotne jest to, że nie musi być to jednorazowy przelew na 15 tys. euro. Może to być kilka lub nawet kilkanaście przelewów, które łącznie dadzą nam tą lub wyższa kwotę. Gdzie banki zgłaszają takie transakcje? Zgodnie z obowiązującymi przepisami zgłoszenie musi zostać wysłane do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej przy Ministerstwie Finansów. Tam transakcje są analizowane ponownie i stamtąd mogą zostać przekazane do urzędu skarbowego lub prokuratury.

Podatek od przelewu bankowego

Nie każdy o tym wie, ale jeśli udzielamy pożyczki  przy pomocy przelewu to musimy dobrze opisać transfer.  Pamiętajmy również, że pożyczki powyżej 500 zł wymagają formy pisemnej i powinny zostać zgłoszone do urzędu skarbowego. Pożyczkobiorca jest bowiem zobowiązany do  uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych (2 % pożyczki). Z kolei prywatny pożyczkodawca zobligowany jest do zapłaty podatku dochodowego.

Warto też uważać na transfery większych sum między rachunkami prywatnymi. Należy pamiętać, że źle opisany przelew może kogoś narazić na nieprzyjemności. Nie piszmy zatem w tytule chwilówka, kiedy rzeczywiście nie jest to pożyczka W przypadku darowizn pamiętajmy o ustawowych limitach, które regulują swobodny transfer gotówki. W tytule przelewu najlepiej napisać informację ogólną: czynsz za miesiąc styczeń albo na rachunki lub zwrot za kolację.

Podatkowi nie podlega darowizna, która wynosi:

  • 9637 zł – dla osób należących do I grupy podatkowej  – małżonek, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, zięć, synowa;
  • 7276 zł – dla osób należących do II grupy podatkowej – zstępni rodzeństwa (np. dzieci siostry), ciotki, wujowie, małżonkowie rodzeństwa, rodzeństwo małżonków, małżonkowie 4902 zł – dla osób należących do III grupy podatkowe – pozostałe osoby
16/03/2018

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Pożyczki bez przelewu weryfikacyjnego

Pożyczki bez przelewu weryfikacyjnego Większość firm pożyczkowych oferuje gotówkę po weryfikacji naszej tożsamości przy pomocy przelewu. Bywa jednak tak, że nie zawsze mamy dostęp do bankowości internetowej, lub nie mamy wystarczających środków na zrobienie takiego przelewu.

Jak zamknąć konto bankowe – krótki poradnik

Darmowe konta bankowe to przeszłość Był taki okres w polskiej bankowości, że konta bankowe były oferowane za darmo. Banki nie pobierały opłat za prowadzenie rachunku, za przelewy i wypłaty z bankomatów. Aby jeszcze bardziej zachęcić Klientów banki nawet płaciły za otwarcie i używanie kont bankowych.

Co zrobić jak znikną nam pieniądze z konta

Logujesz się do Banku a tam puste konto Przecierasz oczy ze zdumienia, ale nadal saldo wynosi 0 zł. Powoli uświadamiasz sobie, że ktoś ogołocił Twoje konto i najprawdopodobniej padłeś ofiarą kradzieży. Co zrobić jak znikną nam pieniądze z konta?