Robisz przelew? Uważaj co piszesz

Czy to znaczy, że nasze konta bankowe

są monitorowane przez banki lub urzędy? Na szczęście rachunki bankowe nie są monitorowane na bieżąco. Inaczej sprawa się ma kiedy robisz przelew. Oczywiście nie każdy, bo kontrolowane są dopiero jeśli ich wartość przekroczy 1 tys. euro. Wówczas Bank ma obowiązek poinformować odpowiednie organy kontroli. Oprócz tego do kontroli kierowane są transakcje wzbudzające podejrzenie co do legalności transferu.  Istotne jest to, że nie musi być to jednorazowy przelew na 15 tys. euro. Może to być kilka lub nawet kilkanaście przelewów, które łącznie dadzą nam tą lub wyższa kwotę. Gdzie banki zgłaszają takie transakcje? Zgodnie z obowiązującymi przepisami zgłoszenie musi zostać wysłane do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej przy Ministerstwie Finansów. Tam transakcje są analizowane ponownie i stamtąd mogą zostać przekazane do urzędu skarbowego lub prokuratury.

Podatek od przelewu bankowego

Nie każdy o tym wie, ale jeśli dajemy pożyczkę  przy pomocy przelewu to musimy dobrze opisać transfer.  Pamiętajmy również, że pożyczki powyżej 500 zł wymagają formy pisemnej i powinny zostać zgłoszone do urzędu skarbowego. Pożyczkobiorca jest bowiem zobowiązany do  uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych (2 % pożyczki). Z kolei prywatny pożyczkodawca zobligowany jest do zapłaty podatku dochodowego.

Warto też uważać na transfery większych sum między rachunkami prywatnymi. Należy pamiętać, że źle opisany przelew może kogoś narazić na nieprzyjemności. Nie piszmy zatem w tytule chwilówka, kiedy rzeczywiście nie jest to pożyczka W przypadku darowizn pamiętajmy o ustawowych limitach, które regulują swobodny transfer gotówki. W tytule przelewu najlepiej napisać informację ogólną: czynsz za miesiąc styczeń albo na rachunki lub zwrot za kolację.

Podatkowi nie podlega darowizna, która wynosi:

  • 9637 zł – dla osób należących do I grupy podatkowej  – małżonek, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, zięć, synowa;
  • 7276 zł – dla osób należących do II grupy podatkowej – zstępni rodzeństwa (np. dzieci siostry), ciotki, wujowie, małżonkowie rodzeństwa, rodzeństwo małżonków, małżonkowie 4902 zł – dla osób należących do III grupy podatkowe – pozostałe osoby

Czy warto korzystać z firm antywindykacyjnych

Czy warto korzystać z firm antywindykaycjnych Na to pytanie szuka odpowiedzi coraz więcej osób. Jest to wynikiem tego, że sporo Polaków popada w kłopoty finansowe. Nie bez znaczenia jest także to, że proporcjonalnie rośnie liczba firm antywindykacyjnych w Polsce.

Przedawnienie mandatu – kiedy nie trzeba płacić?

Nikt nie lubi płacić mandatów, sprawdzamy kiedy nie zapłacimy Mandat to przykra konsekwencja, która dotknęła lub kiedyś dotknie większości z nas. Ukarani możemy być za przekroczenie prędkości, przejście na czerwonym świetle czy jazdę bez biletu. W dzisiejszym wpisie przedawnienie mandatu wskażemy Wam kiedy poszczególne mandaty się przedawniają.

Pierwsza pożyczka może być darmowa

Pierwsza pożyczka to ważna decyzja. Dlatego lepiej korzystać z darmowej pożyczki przez Internet. Sprawdź opinie i jak wybrać pożyczkę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *