Czyszczenie BIK – czy jest możliwe?

Czyszczenie BIK – zmień swoją historię kredytową

Na takie ogłoszenia możemy natknąć się bardzo często. Wielu „ekspertów” od historii kredytowej oferuje cudowne usługi zmiany danych w bazie BIK. Czy warto ufać takim zapewnieniom? Oczywiście, że nie. Nie ma czegoś takiego jak czyszczenie BIK. Dane z rejestru mogą być usunięte tylko przez bank czy instytucję finansową, która wpisu dokonała.  Jeśli zatem bierzemy pożyczkę gotówkową w PKO Banku Polskim to tylko ten bank może modyfikować ten wpis w trakcie spłaty.

Żeby w pełni zrozumieć temat usuwania danych trzeba wiedzieć kiedy i jakie dane trafiają do Biura Informacji Kredytowej. W rejestrach tej instytucji pojawiają się informacje dotyczące zobowiązań kredytowych zaciąganych w bankach, SKOK-ach i firmach pożyczkowych. Warto nadmienić, że nie każda firma pożyczkowa współpracuje z BIK. Dzięki temu o chwilówkę online może się ubiegać nawet osoba zadłużona z egzekucją komorniczą.

Historia kredytowa gromadzona w BIK może być pozytywna lub negatywna. Ta pierwsza jest pożądana i każdy powinien o nią zabiegać.

Sprawdź jak zbudować dobrą historię kredytową

Gorzej jeśli spóźnialiśmy się z płatnościami, a co gorsza mieliśmy wypowiedzianą umowę kredytową. Wówczas taka historia zaczyna nam ciążyć, zwłaszcza kiedy chcemy zaciągnąć kolejne zobowiązanie.

Jeśli opóźnienie trwało 60 dni, a bank poinformował nas o zamiarze przetwarzania danych wówczas wpis będzie widoczny 5 lat od daty spłaty. Banki czy instytucje finansowe o zamiarze przetwarzania danych finansowych najczęściej informują w wezwaniu do zapłaty, kierowanym przed wypowiedzeniem umowy kredytowej. Aby nasze dane były przetwarzane to od informacji z banku musi upłynąć kolejne 30 dni.

Kiedy można usunąć dane z BIK?

Dane w BIK możemy usunąć tylko w trzech konkretnych przypadkach.

  • Odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych przez osobę, której dane dotyczą – po wygaśnięciu zobowiązania kredytowego ( art. 105 a ust. 2 prawa bankowego) lub po upływie terminu na jaki zgoda została wydana;
  • Upływ 5 letniego terminu przetwarzania danych Klienta bez jego zgody, po wygaśnieciu zobowiązania;
  • Dane widniejące w rejestrze BIK są błędne.

Nie dajmy się zatem naciągaczom, którzy żerując na naszej niewiedzy oferują cudowne „czyszczenie BIK”

Rata równa czy malejąca? Jak szybciej spłacić kredyt hipoteczny

Rata równa czy malejąca? Oto jest pytanie! Zaciągając kredyt hipoteczny mamy do wyboru dwie opcje spłaty zobowiązania. Raty równe są najczęściej wybierane przez kredytobiorców. Ich popularność wynika nie z tego, że jest to najtańsza opcja. Ludzie najczęściej wybierają ten system spłaty, ponieważ jest mniejszym obciążeniem dla miesięcznego budżetu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *