Czyszczenie BIK – czy jest możliwe?

Czyszczenie BIK – zmień swoją historię kredytową

Na takie ogłoszenia możemy natknąć się bardzo często. Wielu „ekspertów” od historii kredytowej oferuje cudowne usługi zmiany danych w bazie BIK. Czy warto ufać takim zapewnieniom? Oczywiście, że nie. Nie ma czegoś takiego jak czyszczenie BIK. Dane z rejestru mogą być usunięte tylko przez bank czy instytucję finansową, która wpisu dokonała.  Jeśli zatem bierzemy pożyczkę gotówkową w PKO Banku Polskim to tylko ten bank może modyfikować ten wpis w trakcie spłaty.

Żeby w pełni zrozumieć temat usuwania danych trzeba wiedzieć kiedy i jakie dane trafiają do Biura Informacji Kredytowej. W rejestrach tej instytucji pojawiają się informacje dotyczące zobowiązań kredytowych zaciąganych w bankach, SKOK-ach i firmach pożyczkowych. Warto nadmienić, że nie każda firma pożyczkowa współpracuje z BIK. Dzięki temu o chwilówkę online może się ubiegać nawet osoba zadłużona z egzekucją komorniczą.

Historia kredytowa gromadzona w BIK może być pozytywna lub negatywna. Ta pierwsza jest pożądana i każdy powinien o nią zabiegać.

Sprawdź jak zbudować dobrą historię kredytową

Gorzej jeśli spóźnialiśmy się z płatnościami, a co gorsza mieliśmy wypowiedzianą umowę kredytową. Wówczas taka historia zaczyna nam ciążyć, zwłaszcza kiedy chcemy zaciągnąć kolejne zobowiązanie.

Jeśli opóźnienie trwało 60 dni, a bank poinformował nas o zamiarze przetwarzania danych wówczas wpis będzie widoczny 5 lat od daty spłaty. Banki czy instytucje finansowe o zamiarze przetwarzania danych finansowych najczęściej informują w wezwaniu do zapłaty, kierowanym przed wypowiedzeniem umowy kredytowej. Aby nasze dane były przetwarzane to od informacji z banku musi upłynąć kolejne 30 dni.

Kiedy można usunąć dane z BIK?

Dane w BIK możemy usunąć tylko w trzech konkretnych przypadkach.

  • Odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych przez osobę, której dane dotyczą – po wygaśnięciu zobowiązania kredytowego ( art. 105 a ust. 2 prawa bankowego) lub po upływie terminu na jaki zgoda została wydana;
  • Upływ 5 letniego terminu przetwarzania danych Klienta bez jego zgody, po wygaśnieciu zobowiązania;
  • Dane widniejące w rejestrze BIK są błędne.

Nie dajmy się zatem naciągaczom, którzy żerując na naszej niewiedzy oferują cudowne „czyszczenie BIK”

 

Szybka pożyczka bez BIK

1 thought on “Czyszczenie BIK – czy jest możliwe?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *