Dopłaty do czynszu mieszkań

Dopłaty do czynszu mieszkań od 2019 roku

Już niedługo Polacy będą mogli korzystać z dopłat do czynszów w ramach programu Mieszkanie Plus. Dopłaty zostały uregulowane w specjalnej ustawie o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania. Dopłaty do czynszu będą mogły otrzymać osoby, których nie stać na wynajem lub zakup mieszkania, a ich dochody są zbyt wysokie, by mogli ubiegać się o mieszkania komunalne. Brak zdolności kredytowej powodował, że dużo osób pozbawionych było możliwości zamieszkania we własnym mieszkaniu. Dzięki tej ustawie gdzie głównym kryterium decydującym o przyznaniu dopłaty będzie dochód sytuacja powinna ulec zmianie.

Kto będzie mógł ubiegać się o dopłaty do czynszu?

O dopłaty będą mogły wnioskować rodziny jak i jednoosobowe gospodarstwa domowe czyli single. W przypadku właśnie singli o dofinansowanie będą mogły ubiegać się osoby których średni miesięczny dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, publikowanego przez GUS.  Przypomnijmy, że według danych GUS, w 2018 r. wynosi ono 4.622,84 zł. Prowadząc jednoosobowe gospodarstwo domowe i zarabiając nie więcej niż 2773,70 możesz starać się o dopłatę do czynszu.

W przypadku gospodarstw domowych liczących dwie osoby i więcej kryterium dochodowe zwiększa się. Wspomniany limit 60 proc. jest zwiększany o 30 pkt. proc na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym. Jeśli zatem jesteście parą to o dopłatę możecie się ubiegać, jeśli Wasz dochód nie przekracza 90 proc. przeciętnego wynagrodzenia tj. 4160,56 zł. Dla trzyosobowej rodziny limit wynosi już 120 proc. przeciętnego wynagrodzenia tj. 5547,41 zł.

Dofinansowanie do każdego najmu?

Program dopłat do czynszów będzie obowiązywał tylko w ramach budownictwa Mieszkanie Plus. Jeśli zatem spełniacie kryterium dochodowe i chcecie otrzymać dopłatę do mieszkania to niestety nie otrzymacie jej. Cały pomysł dopłat jest ciekawy, ale zanim wybudują się mieszkania, i pozawierane zostaną wszystkie wymagane umowy minie sporo czasu. Nie mniej jednak dobrze, że w ogóle coś się zaczęło robić dla osób z niższymi dochodami. Dopłaty do najmu mają obowiązywać przez 15 lat a ich kwota ma być co roku zwiększana.

16/08/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Czym jest house flipping?

Taniej kupić drożej sprzedać czyli house flipping Zarabianie na nieruchomościach zawsze było bardzo dochodowe. Pośrednicy i sprzedawcy nieruchomości od lat zarabiają krocie na prowizjach za sprzedaż i wynajem nieruchomości. W Polsce stosunkowo od niedawna, a w Stanach Zjednoczonych od kilkudziesięciu lat osoby z zasobnymi portfelami zarabiają na odsprzedawaniu mieszkań i domów.

Ile kosztuje remont mieszkania?

Sprawdzamy ile kosztuje remont mieszkania Średnio co 10 lat Polacy remontują swoje mieszkania. Jedni decydują się na remonty generalne w trakcie których odnawiają wszystkie pomieszczenia. Inni z kolei wolą rozłożyć prace na kilka etapów i remontują po jednym pomieszczeniu co jakiś czas.

Kredyt hipoteczny czy wynajem?

Co bardziej się opłaca kredyt hipoteczny czy wynajem? Własne mieszkanie jest oznaką samodzielności i odpowiedzialności. Osoby kończące szkoły i podejmujący pierwszą pracę często stoją przed dylematem – kredyt hipoteczny czy wynajem?