Kredyt hipoteczny czy wynajem?

Co bardziej się opłaca kredyt hipoteczny czy wynajem?

Własne mieszkanie jest oznaką samodzielności i odpowiedzialności. Osoby kończące szkoły i podejmujący pierwszą pracę często stoją przed dylematem – kredyt hipoteczny czy wynajem? W dzisiejszym wpisie postaramy się wszystko przeanalizować i policzyć, abyście łatwo mogli podjąć decyzję.

Na początek prześledzimy jak wygląda zakup własnego mieszkania. Do wyboru mamy rynek pierwotny i wtórny. Plusem nowych mieszkań jest to, że otrzymujemy gwarancję od dewelopera oraz to, że mieszkania z rynku pierwotnego są często nieco tańsze niż używane. Minusem z kolei jest to, że otrzymujemy pusty lokal, który musimy całkowicie wyremontować. Mieszkania z rynku wtórnego są najczęściej już jakoś wykończone. Możemy się zatem wprowadzić i po trochu remontować według własnego uznania. Ponadto kupując mieszkanie używane od osoby fizycznej musimy się liczyć z tym, że będziemy musieli zapłacić 2 proc. podatku od czynności cywilno-prawnych. W przypadku kupna mieszkania od dewelopera otrzymujemy fakturę, w związku z czym nie musimy płacić tego podatku.

Czytaj także: jaka pożyczka na remont mieszkania?

Jeśli decydujemy się na wynajem mieszkania to odpadają nam koszty remontu oraz podatków. Nie musimy korzystać z usług notariuszy i przejmować się ubezpieczeniem. Cały czas jednak płacimy za możliwość mieszkania w danym miejscu i nic poza tym nie mamy. Ale jak wygląda to pod względem finansowym?

Kredyt hipoteczny czy wynajem – policzyliśmy to!

Wiele młodych osób do kupna mieszkania zniechęcają wysokie koszty początkowe. Rzeczywiście są one spore i często bez pomocy rodziców ciężko jest nabyć własne mieszkanie. Jeśli zatem mamy wsparcie bliskich lub przez całe studia jeździliśmy na saksy do Wielkiej Brytanii to powinniśmy dysponować wymaganą kwotą. Przy porównaniu bierzemy pod uwagę mieszkanie 45m2 w Gdańsku. Ceny należą tu do jednych z najwyższych w Polsce.

Mieszkanie 45m2 Gdańsk – wynajem

  • 1500 zł miesięcznie – 18 000 zł rocznie
  • 30 lat najmu przy niezmiennych cenach to – 540 tys. zł

Mieszkanie 45m2 Gdańsk – kupno

  • Koszt mieszkania – 230 tys. zł
  • Wkład własny 50 tys. zł
  • Rata kredytu – 675 zł miesięcznie – 8100 zł rocznie (oprocentowanie 3,45)
  • 30 lat kredytu przy niezmiennych stopach procentowych – 243 tys. zł
  • Remont generalny raz na 15 lat – 50 tys. zł
  • Koszty notarialne i podatki – 5 tys. zł
  • Całkowity koszt – 348 tys. zł

 

Jak widzimy – mimo wysokich kosztów początkowych bardziej opłacalne jest kupno własnego mieszkania.

25/04/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Jak negocjować warunki kredytu albo pożyczki?

Negocjowanie zawsze w cenie Wraz z rozwojem rynku pożyczek i kredytów zmieniły się również zasady ich udzielania. Firmy pożyczkowe zaczęły mocno konkurować z bankami. Kiedyś było nie do pomyślenia, żeby negocjować warunki kredytu czy pożyczki. Obecnie jesteśmy przyczajeni, że możemy się targować dosłownie o wszystko.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? O tym w dzisiejszym wpisie. Postaramy się odpowiedzieć na jedno z najczęściej zadawanych pytań. Zanim jednak przejdziemy do wyliczania i wskazywana w jakim banku najłatwiej dostaniem kredyt hipoteczny przyjrzyjmy się na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę.

Rata równa czy malejąca? Jak szybciej spłacić kredyt hipoteczny

Rata równa czy malejąca? Oto jest pytanie! Zaciągając kredyt hipoteczny mamy do wyboru dwie opcje spłaty zobowiązania. Raty równe są najczęściej wybierane przez kredytobiorców. Ich popularność wynika nie z tego, że jest to najtańsza opcja. Ludzie najczęściej wybierają ten system spłaty, ponieważ jest mniejszym obciążeniem dla miesięcznego budżetu.