fbpx

Firma bez ZUS już niedługo

Ulga na start czyli firma bez ZUS

Miała wejść w życie już 31 marca. Termin może nie zostać jednak zachowany, z uwagi na wiele poprawek zgłoszonych przez Senat. Firma bez ZUS to projekt tzw. ulgi na start dla  osób chcących założyć działalność gospodarczą. Ustawa ma gwarantować brak konieczności z opłacania składek społecznych przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Po upływie tego okresu przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z przez kolejne 2 lata z obecnie obowiązującej ulgi.  Polega ona na tym, że płaci się tzw. mały ZUS – obecnie ok. 520 zł

  • Składka na ubezpieczenie społeczne – 200,16 zł
  • Składka na ubezpieczenie zdrowotne – 319,94 zł

Po podpisie ustawy przez prezydenta osoby planujące założenie własnej firmy będą mogły prowadzić działalność bez konieczności płacenia ZUS, o ile ich przychody nie przekroczą 1050 zł miesięcznie. Gdzie jest haczyk? Otóż dochody będą opodatkowane. Do przychodów z nierejestrowanej działalności zastosowanie będą miały przepisy dotyczące opodatkowania przychodów z tzw. innych źródeł.

Ile trzeba prowadzić firmę, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Jak to będzie wyglądać w praktyce?

Osoby prowadzące niewielką działalność będą musiały prowadzić ewidencję swoich przychodów, aby móc je na koniec roku podsumować, złożyć PIT i zapłacić należny podatek do właściwego urzędu skarbowego. Ewidencja będzie mogła być prowadzona w dowolnej formie. Dla osób preferujących pracę na komputerze będzie to mógł być zwykły dokument tekstowy czy arkusz kalkulacyjny. Dla preferujących tradycyjne metody wystarczy zeszyt czy zwykła kartka papieru opatrzona odpowiednim opisem.

Warto zaznaczyć, że ustawodawca pisze o przychodzie a nie dochodzie. Zgodnie z nowymi przepisami przychód rozumiany jest jako kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów czy upustów.

 

Pozabankowe pożyczki dla firm

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Ile zarabia wójt i burmistrz?

Wybory już na jesieni – ile zarabia wójt i burmistrz? Rywalizacja o stanowisko wójta czy burmistrza w mniejszych miejscowościach jest zawsze zacięta. Pomijamy już to co dzieje się w wielkich miastach, bo tam zazwyczaj rywalizują kandydaci dużych partii.

Wpłatomaty będą mogły zatrzymać gotówkę

Wpłatomaty będą mogły zatrzymać gotówkę Wpłatomaty są równie popularne co bankomaty, a z roku na rok przybywa ich coraz więcej. Większość nowych bankomatów jest też wpłatomatami, gdyż posiadają funkcje deponowania gotówki. Polacy tak mocno przyzwyczaili się do wpłatomatów, że coraz więcej banków rezygnuje z części swoich placówek.

Pożyczka w weekend

Pożyczka w weekend – gdzie dostaniemy gotówkę? Osoby potrzebujące szybkiego wsparcia finansowego nie zawsze mogą czekać do poniedziałku. Czasami jest tak, że mamy okazję coś atrakcyjnie kupić a jest akurat weekend. Nie byliśmy przygotowani na tak duży wydatek i nie zadbaliśmy o gotówkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *