Niewiele osób wierzy w to, że dożyje do 100 lat. Oprócz corocznych życzeń zdrowia szczęścia najczęściej życzymy bliskim właśnie dożycia stu lat. Mało kto wierzy w tak długie życie, a przecież w Polsce mamy blisko 2 tys. takich osób. Najwięcej stulatków żyje w Gdańsku, Krakowie i Warszawie. Pytani o receptę na długowieczność nikt nie potrafi wskazać skutecznej metody. Większość z nich żyło zwyczajnie jak większość z nas. Może to kwestia genów lub odpowiedniej diety. Być może długowieczność zawdzięczają aktywnemu trybowi życia. Naukowcy wskazują, że połączenie właśnie tych wszystkich elementów powoduje, że możemy dożyć 100 lat i więcej. Honorowa emerytura to specjalne świadczenie, które wypłaca ZUS każdemu kto ukończył sto lat.
Aby otrzymać to świadczenie nie trzeba składać żadnych wniosków. Emeryturę otrzymamy z urzędu nawet jeśli nie przepracowaliśmy w życiu nawet jednego dnia. Każdy 100-latek będzie otrzymywał pieniądze co miesiąc do końca życia.
ZUS informuje, że honorowa emerytura dla stulatków ma swoją historię. Pierwsze świadczenia wypłacono już w latach 70 XX wieku na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Pracy. Wtedy dodatkowe pieniądze trafiały do 500 osób. Od 2006 roku wypłata emerytur jest uregulowana ustawą na podstawie której wypłaty dokonują: Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Obrony Narodowej.
Ponadto nie ma znaczenia czy byliśmy ubezpieczeni w KRUS czy ZUS. Honorowa emerytura jest w tej samej wysokości dla obu instytucji. Taką samą kwotą posługują się również organy emerytalne MSW i MON.
Warto nadmienić, że 3731,13 zł jest kwotą brutto od której pobierany pobierany jest podatek dochodowy. Świadczenie nie podlega waloryzacji, czyli do końca życia jest wypłacana w tej samej wysokości.
lisekfinansowy.pl| Regulamin | Polityka prywatności |