Ile jest warte ludzkie życie?

Na pytanie ile warte jest ludzkie życie

Wszyscy chyba odpowiedzą, że nie ma takiej ceny. Nie mniej jednak ekonomiści badają to zagadnienie już od wielu lat.  Pomińmy jednak wszystkie aspekty filozoficzno- etyczne, które powinniśmy ująć w odpowiedzi ile jest  warte ludzkie życie i przejdźmy do wyjaśnienia o co tu chodzi.

Wszystko zaczęło się po II wojnie światowej w USA. Pojawienie się broni atomowej i strach przed jej użyciem doprowadziły do zimnych kalkulacji na temat wartości ludzkiego życia. Na polecenie amerykańskiego rządu zebrano najtęższe umysły Ameryki i zaczęto dokonywać analiz jaki byłby koszt przeprowadzenia ataku jądrowego na ówczesny Związek Radziecki. Plany zakładały, że skutkiem ataku będzie prawdopodobna śmierć pilotów samolotów zrzucających ładunki na terytorium wroga. Robiąc skomplikowane wyliczenia  naukowcy doszli do pilotów, których wycenili na kilkadziesiąt tysięcy dolarów.  Wartość życia pilotów podyktowany był kosztem ich utrzymania, wyszkolenia i zastąpienie ich nowymi. Tak powstała statystyczna wartość życia (SWŻ)

Statystyczna wartość życia

Był przez lata modyfikowany i badany. Naukowcy mówią, że jest to cena jaką jesteśmy w stanie ponieść za podejmowane ryzyko. Obecnie ekonomiści wyliczają SWŻ w oparciu o rzeczywiste wydatki, jakie ponosimy na własne bezpieczeństwo.  Pod uwagę brane jest również to kim dana osoba jest.  Wszystko zależy od tego jaki dana osoba ma wpływ na gospodarkę. Dlatego też badany jest wiek, nałogi, przyzwyczajenia, wykształcenie, zawód czy zarobki.

Według badań statystyczna wartość życia Amerykanina to 9,6 mln dol. Najwyżej wyceniane jest życie  są Szwajcarów (14,5 mln dol.) oraz Norwegów (16 mln dol.)

Jak wypada Polska? SWŻ Polaka to tylko 2,3 mln dol.

Po co w ogóle robić takie szacunki?

Wbrew pozorom są one bardziej przydatne niż nam może się wydawać. Z uproszczonej wersji wartości życia korzystają chociażby firmy ubezpieczeniowe. W zależności od naszego zawodu, wieku i zdrowia oferują nam różne kwoty polis na życie. W szerszym znaczeniu wskaźniki te wykorzystywane są przez rządy – np. przy budowie dróg, określając limity prędkości na drodze itp.

Pod koniec lat osiemdziesiątych kilka stanów w USA podniosło ograniczenie prędkości z 55 do 65 mil na godzinę. Zmiana ta spowodowała zwiększenie śmiertelności wypadków aż o 35 proc. Ponadto wyliczono, że prędkość na drogach wzrosła o ok. 2 mile, a utrata jednego życia zaoszczędziła społeczeństwu ok. 125 tys. godzin jazdy.

Nie jest to miłe, ale niestety tak działa świat. Rządzi pieniądz i statystyka.

14/05/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Ile zarabia tester leków?

Ile zarabia tester leków? Czy duże ryzyko dla życia i zdrowia można w ogóle wycenić? W dzisiejszych czasach większość rzeczy ma swoją cenę.

Ile warty jest pieniądz?

Ile warty jest pieniądz? Wiele osób zastanawia się skąd biorą się pieniądze. Jak się pojawiły w obiegu i jaką wartość mają tak naprawdę banknoty i monety, którymi się posługujemy. Wszak są to tylko ładnie zadrukowane kawałki papieru i wybite kawałki metalu. W dzisiejszych czasach wszystko jest zapisane w komputerach i systemach bankowych.

Niskie pensje Polaków to wina podatków?

Niskie pensje to cały czas spory problem W Polsce żyje się coraz lepiej, ale daleko nam jeszcze do Niemiec czy Francji. Czy zatem niskie pensje Polaków to wina polityki podatkowej? Niestety podatek dochodowy oraz na ubezpieczenie zjada dużą część naszych wynagrodzeń.