Ile warty jest pieniądz?

Ile warty jest pieniądz?

Wiele osób zastanawia się skąd biorą się pieniądze. Jak się pojawiły w obiegu i jaką wartość mają tak naprawdę banknoty i monety, którymi się posługujemy. Wszak są to tylko ładnie zadrukowane kawałki papieru i wybite kawałki metalu. W dzisiejszych czasach wszystko jest zapisane w komputerach i systemach bankowych. Wartość pieniądza jest zależna od sytuacji ekonomicznej państwa, cen, wskaźników, inflacji i wielu innych zmiennych. Żyjemy w erze płynnych kursów walutowych, w którym relacja ceny jednej waluty względem drugiej jest efektem działań rynkowych i decyzji banków centralnych.

Nad polityką monetarną Polski czuwa bank centralny jakim jest Narodowy Bank Polski. To właśnie NBP czuwa nad tym ile warty jest pieniądz w naszym kraju. Bank Centralny jest też odpowiedzialny za emisję złotówki oraz regulacją ilości wprowadzanych do obiegu. Banki komercyjne również kreują czy tworzą pieniądz udzielając pożyczek i kredytów. Jeśli banki udzielałyby zobowiązań tylko do wysokości depozytów jakie posiadają to nie zaspokoiłyby rynku.

Jak to było, kiedy nie było komputerów?

Po roku 1944 w świecie obowiązywał układ z Bretton Woods, w ramach którego obowiązywał system sztywnych kursów walut krajowych w relacji do dolara. Amerykańska waluta była wymienialna na złoto po stałej i gwarantowanej przez rząd USA cenie 35 dolarów za uncję.

Wszystko skończyło się przez bankructwo Stanów Zjednoczonych. 15 sierpnia 1971 roku prezydent USA Richard Nixon zawiesił wymienialność dolara na złoto. Pozornie „techniczna” i „tymczasowa” zmieniła całkowicie cały system finansowy na świecie. Od tej daty już żadna waluta narodowa nie ma oparcia w kruszcu, a banki centralne mogą drukować tyle pieniędzy ile im potrzeba.

Decyzja Nixona spowodowała wielki wzrost popytu na kredyty i pożyczki. Ludzie masowo zaczęli się zadłużać co oczywiście miało swoje konsekwencje, które trwają do dzisiaj. Bogaci stawali się coraz bogatsi, a biedni coraz biedniejsi. Rozpoczął się trwający do dziś proces marginalizacji klasy średniej i wzrostu znaczenia jednego promila najbogatszych ludzi na świecie.

17/07/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pożyczka dla zadłużonych. Hit czy kit?

Pożyczka dla zadłużonych jest możliwa. Jeśli masz poręczyciela możesz liczyć nawet na 25 tys. złotych. Pożyczka z komornikiem bez BIK

Statystyczny Polak ma 5,5 tys. długu

Zadłużenie Polaków cały czas rośnie Większość naszych rodaków dobrze ocenia swoje finanse i może dlatego tak wiele osób chętnie korzysta z pożyczek i kredytów. Zarobki bowiem się poprawiają, ale jeszcze nie na tyle aby większe zakupy robić za gotówkę. Rośnie za to zdolność kredytowa Polaków. Zakup nowej pralki czy samochodu nie stanowi już większego problemu

Polacy szukają najtańszych kredytów i pożyczek

Polacy szukają najtańszych kredytów i pożyczek Polacy to może nie Szkoci, ale przepłacać nie lubią. Rośnie świadomość finansowa naszych rodaków i rośnie też liczba osób szukających najlepszych produktów finansowych. Z badań wynika, że już co drugi Polak zwraca uwagę na to gdzie pożyczyć pieniądze. Kiedyś było tak, że najczęściej szliśmy do banku w którym mieliśmy