Ile kosztuje mundial w Rosji?

Zastanawiacie się ile kosztuje mundial w Rosji?

Mistrzostwa świata w piłce nożnej to wielkie wydarzenie sportowe, ale też gigantyczna inwestycja. Oprócz stadionów organizatorzy muszą zapewnić odpowiednią ilość hoteli, zapewnić dobry dojazd i zadbać o dużą ilość gości z całego świata. W przedsięwzięcie angażuje się wiele firm z całego świata, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Ile kosztuje mundial w Rosji? Pewnie całej prawdy się nie dowiemy. Jednak według oficjalnych danych na organizację imprezy Rosja wydała 19 miliardów dolarów.

Na co wydano tak gigantyczne pieniądze?

Największą kwotę pochłonęły rozwiązania technologiczne, które nieco unowocześniły ten wielki kraj. Mowa tu głownie o rozbudowie sieci telekomunikacyjnych tak aby można było prowadzić transmisje i relacje z mistrzostw. Zbudowano również strefy Wi-Fi dla kibiców. Znając jednak rosyjskie zapędy do śledzenia wszystkich to lepiej uważać.

Ponad 4,5 miliarda dolarów przeznaczono na budowę i modernizację stadionów na których odbędą się mecze mistrzostw świata. Lotniska, drogi, koleje i hotele pochłonęły 9,5 miliarda dolarów. Będzie to najdroższy mundial w historii. Dla porównania mistrzostwa świata w piłce nożnej w Brazylii w 2014 roku kosztowały 13 miliardów dolarów, zaś te w RPA z 2010 – 5,5 miliarda dolarów. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że organizacja imprezy to tylko prestiż. Inwestycje poczynione w RPA zwróciły się tylko w 10 %. Zaraz ktoś powie, że to promocja kraju, a obiekty będą służyć mieszkańcom danego kraju. Nie sposób się z tym nie zgodzić, ale czy tak gigantyczne koszty są uzasadnione? W organizacyjnym pośpiechu, kiedy gonią terminy nie zawsze wygrywają oferty najtańsze. Często za te pieniądze można byłoby zrobić lepiej i więcej.

Puchar mistrzostw świata

Jest zrobiony z 18-karatowego złota i waży prawie 6kg. Mierzy prawie 37 cmi wysokości, a podstawę o średnicy 12,5 cm zdobią dwa pierścienie z malachitu. Obecny puchar przyznawany jest w takiej formie oczywiście zwycięzcom od 1974 roku. Co ciekawe, zwycięzcy mistrzostw nie otrzymują oryginału, a jedynie pozłacaną replikę. Po każdym finale FIFA graweruje na spodzie pucharu rok i nazwę zwycięskiego kraju. Co ciekawe miejsca do grawerowania nazw zwycięzców na obecnym pucharze ma wystarczyć tylko do 2038 roku.

14/06/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Zarabiać jak Cristiano Ronalndo

Zarabiać jak Cristiano Ronaldo Najsłynniejszy portugalski piłkarz to bezspornie wielki talent, za którym idą wielkie pieniądze. Swoją przygodę z piłką nożną zaczął już wieku 8 lat na rodzinnej Maderze.

Ile warta jest reprezentacja Polski?

Ile warta jest reprezentacja Polski? Mundial trwa w najlepsze, więc postanowiliśmy sprawdzić ile warta jest reprezentacja Polski. Wielkie turnieje piłkarskie zawsze wpływają na cenę piłkarzy.

Anna Lewandowska czyli biznes pełną parą

Anna Lewandowska to jedna z najbardziej rozpoznawalnych kobiet w Polsce. Oprócz tego, że jest znaną trenerką personalną jest również kobietą bardzo przedsiębiorczą...