fbpx

Ile może zabrać komornik? nowe limity komornicze

Od lipca nowe limity potrąceń

1 lipca wchodzi podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja Ustawy o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.  Ustawa zmienia dotychczasowe limity potrąceń komorniczych oraz kwoty wolne od zajęć.  Komornik Sądowy działa na wniosek wierzyciela czyli najczęściej banku i stosuje wszystkie dostępne metody ściągnięcia długu. Oprócz wszczęcia egzekucji z nieruchomości może również zająć nasz samochód czy rower. Główną metodą zaspokojenia wierzyciela z majątku dłużnika są potrącenia komornicze realizowane z naszego wynagrodzenia za pracę, emerytury czy renty. Co jednak do egzekucji komorniczej ma Ustawa o rentach i emeryturach?

I ile może zabrać komornik? Otóż kwoty potrąceń wynikają z przepisów ustanawiających minimalną stawkę pensji zasadniczej, emerytury i renty. Te z kolei zmieniły się już jesienią 2016 r. W związku ze zwiększeniem tych limitów Komornik Sądowy będzie zmuszony zostawić dłużnikom więcej środków. Przypomnę, że płaca minimalna wynosi obecnie 2000 zł a minimalna emerytura i renta z tytułu niezdolności do pracy to 1000 zł.

Ile może zabrać komornik ?

To ile może zabrać komornik będzie zależało od rodzaju dochodu jaki otrzymujemy, oraz zaleceń wierzyciela. W przypadku dobrej współpracy wierzyciela z dłużnikiem istnieje szansa na ograniczenie zajęcia wynagrodzenia czy emerytury. Może tak się stać, kiedy dłużnik porozumie się z wierzycielem i wybierze np. dobrowolne wpłaty. Dzięki temu zyskuje koszty jakie pobiera Komornik Sądowy za egzekucje. Przejdźmy jednak do limitów:

  • W przypadku umowy o pracę Komornik jak do tej pory może zająć do 50% wynagrodzenia lub 60% w przypadku alimentów. Wolna od zajęcia komorniczego pozostaje kwota  płacy minimalnej czyli  2000 zł brutto (1459 zł netto).
  • Umowa o dzieło oraz umowa zlecenie podlega całkowitemu zajęciu komorniczemu. Jeśli jednak udowodnimy, że są to jedyne środki do życia wówczas zajęcie może zostać zwolnione.
  • Kwota wolna od zajęć dla emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi od 01 lipca 2017 – 750 zł
  • Dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy kwota wolna od potrąceń wynosi 562,50 zł
  • Zajęcia rachunku bankowego. Od września 2016 roku, w przypadku dłużnika zatrudnionego na umowę o pracę w pełnym wymiarze kwota wolna od zajęcia komorniczego wynosi maksymalnie 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Limit dotyczy wszystkich rachunków oszczędnościowych, oszczędnościowo-rozliczeniowych i rachunków terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów

Rolnicy będą chronieni przed Komornikiem

Co zrobić, żeby pozbyć się zajęć egzekucyjnych?

Najlepszym rozwiązaniem jest jednorazowa spłata zadłużenia u wierzyciela z możliwością umorzenia odsetek. Bardzo dużo banków przewiduje taką możliwość, stąd warto się zapytać.  Dla większych długów  inną możliwością jest restrukturyzacja, która zazwyczaj też wiąże się z pierwszą większą wpłatą tzw. uwiarygadniającą. Warto skorzystać z rozwiązań polubownych i wycofać komornika. Dla osób szukających środków na ten pierwszy krok, który pozwoli wyjść z długów polecam RapidaMoney –  szybkie, łatwe i dopasowane do potrzeb klienta pożyczki od 2500 do 25 000 zł. Zła historia kredytowa nie jest istotna, jeśli pożyczkobiorca ma gwaranta. Gwarant musi wykazać zdolność kredytową oraz posiadać nieruchomość. Okres spłaty pożyczki może wynosić 12, 24 lub 36 miesięcy – nawet do 48 miesięcy dla pożyczek od 20 tys.

Jak uniknąć komornika?

Co może zająć Komornik?

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Przedawnienie mandatu – kiedy nie trzeba płacić?

Nikt nie lubi płacić mandatów, sprawdzamy kiedy nie zapłacimy Mandat to przykra konsekwencja, która dotknęła lub kiedyś dotknie większości z nas. Ukarani możemy być za przekroczenie prędkości, przejście na czerwonym świetle czy jazdę bez biletu. W dzisiejszym wpisie przedawnienie mandatu wskażemy Wam kiedy poszczególne mandaty się przedawniają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *