Od kilku lat rośnie zainteresowanie pożyczkami dostępnymi wyłącznie przez Internet. Proces wnioskowania i weryfikacji naszych danych został skrócony do minimum przez co pieniądze możemy otrzymać nawet w kilkanaście minut. Tak szybki proces pożyczkowy może powodować, że czasami zanim dłużej się zastanowimy pieniądze mamy już na koncie. Może się także okazać, że pożyczka przez Internet na którą się zdecydowaliśmy jest dużo droższa niż ta u konkurencji. Co wówczas zrobić? Czy można anulować pożyczkę i nie martwić się konsekwencjami? Wszystko wyjaśnimy w dzisiejszym wpisie – jak odstąpić od umowy pożyczki.
Wielokrotnie już pisałem, że wszystkie pożyczki pozanbankowe są uregulowane w przepisach prawa. Chodzi m.in. o ustawę o kredycie konsumenckim, która nakłada liczne obowiązki na banki i firmy pożyczkowe. Jednym z nich jest prawo do odstąpienia od umowy pożyczki czy kredytu w ciągu 14 dni od podpisania umowy. Najważniejsze w tym zapisie jest to, że nie musimy wskazywać powodu dlaczego rezygnujemy, a przepisy tyczą się również popularnych chwilówek
Aby odstąpić od zawartej umowy konieczne będzie złożenie oświadczenia, które powinno być integralną częścią umowy pożyczkowej. Załączony dokument powinna się znaleźć nazwa podmiotu, który udzielił pożyczkę, oraz adres jego siedziby.
Do rezygnacji wystarczy zatem, że wypełnisz dołączony do umowy wzór i dostarczysz go pod adres wskazany przez pożyczkodawcę. Dokument można dostarczyć osobiście do placówki ( wówczas poproś o potwierdzenie przyjęcia) lub wyślij je za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
Złożenie oświadczenia o odstąpienie od umowy pożyczki czy kredytu pociąga za sobą konieczność zwrotu pożyczkodawcy pieniędzy. Oddanie pożyczonej sumy jest tzw. przypieczętowaniem odstąpienia od umowy, które należy najpóźniej w ciągu czasu określonego w podpisanej umowie. Jeśli pieniądze nie zostaną zwrócone, to złożony wniosek o odstąpienie od umowy traktuje się jako bezskuteczny.
Samo odstąpienie od umowy pożyczki jest bezpłatne. Jednak im później oddamy pieniądze tym więcej odsetek za każdy dzień będziemy musieli zwrócić pożyczkodawcy. Dlatego przed zwrotnym przelewem pożyczki warto skontaktować się z pożyczkodawcą i ustalić jaką kwotę należy uiścić danego dnia. Przy okazji warto od razu poprosić o dokument potwierdzający, że uregulowaliśmy wszystkie zobowiązania i, że pożyczkodawca nie będzie miał wobec nas żadnych roszczeń.
lisekfinansowy.pl| Regulamin | Polityka prywatności |