Jak odzyskać dług?

Dobry zwyczaj nie pożyczaj

Co jeśli jednak pożyczymy komuś pieniądze a ten unika oddania? Postaramy się dzisiaj podpowiedzieć jak odzyskać dług. Metody są różne i ich skuteczność jest zależna od typu człowieka z jakim przychodzi nam się zmierzyć.  Są jednak pewne kroki i działania, które musimy wykonać zazwyczaj zawsze.  Odzyskiwanie naszych pieniędzy powinniśmy zacząć od tzw. działań miękkich polegających na upomnieniu dłużnika.

Jeśli mamy kontakt telefoniczny z dłużnikiem wówczas najlepiej zadzwonić i upomnieć go, że termin na oddanie pieniędzy już upłynął. Rozmowę należy prowadzić w sposób spokojny i rzeczowy. Rozumiemy, że chodzi o Wasze pieniądze ale nie możemy dać za wygraną naszym emocjom. Spokój jest naszym sprzymierzeńcem. Zadawajmy pytania otwarte, aby zaangażować naszego dłużnika. Nie pytajmy kiedy odda, lecz  pytajmy np.  czy pieniądze odda jutro czy po jutrze. Taka prosta sztuczka, która powoduje większe zaangażowanie dłużnika. Tą prostą sztuczką otrzymujemy deklarację spłaty. Po rozmowie warto wysłać krótkiego SMS-a w którym podsumujemy nasze ustalenia. Może on wyglądać następująco: Witaj! Podsumowując naszą rozmowę, zgodnie z Twoją deklaracją czekam na pieniądze do jutra. tj. 10.05.2020.

W przypadku braku spłaty kolejnym działaniem powinno być wysłanie wezwania do zapłaty. W piśmie powinniśmy wskazać jaką kwotę dłużnik powinien oddać oraz zakreślić termin do spłaty. Pamiętajmy o wskazaniu konsekwencji w przypadku braku spłaty. Należy jednoznacznie napisać, że brak spłaty spowoduje skierowanie sprawy na drogę sądową, i że jest to ostateczne wezwanie przed podjęciem kroków prawnych. Nadal cisza, dłużnik nie reaguje. Jak odzyskać dług?

Skierowanie sprawy na drogę sądową

Droga polubowna nie przyniosła efektów, więc musimy być konsekwentnymi. Kierujemy sprawę do Sądu a następnie idziemy do Komornika. Najszybszą drogą w uzyskaniu tytułu wykonawczego jest złożenie pozwu do e-sądu. Możemy to zrobić samodzielnie rejestrując konto na stronie e-sądu lub angażując adwokata. Wynagrodzenie naszego prawnika będzie musiał zwrócić pozwany – sąd zasądza koszty zastępstwa procesowego. Zanim jednak do tego dojdzie sami będziemy musieli wyłożyć gotówkę.

Uzyskanie klauzuli wykonalności na wyroku nakazującym zapłatę potrwa kilka miesięcy. Po tym czasie będziemy mieli właściwy dokument z którym będziemy mogli oddać sprawę do Komornika.  Jak widzimy droga długa, nie łatwa i dość kosztowna. Miejmy nadzieję, że będziecie mieli jak najmniej problemów a jeśli już będą to skończą się na upomnieniu telefonicznym.

30/04/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pożyczka dla zadłużonych. Hit czy kit?

Pożyczka dla zadłużonych jest możliwa. Jeśli masz poręczyciela możesz liczyć nawet na 25 tys. złotych. Pożyczka z komornikiem bez BIK

Czy warto korzystać z firm antywindykacyjnych

Czy warto korzystać z firm antywindykaycjnych Na to pytanie szuka odpowiedzi coraz więcej osób. Jest to wynikiem tego, że sporo Polaków popada w kłopoty finansowe. Nie bez znaczenia jest także to, że proporcjonalnie rośnie liczba firm antywindykacyjnych w Polsce.

Czy za długi można iść do więzienia?

Czy za długi można iść do więzienia? Wiele osób, które popada w spiralę zadłużenia zastanawia się czy za długi można iść do więzienia. Jeśli jesteśmy uczciwi i nie łamiemy prawa to nie mamy się czego obawiać.