Jak oszczędzać w domu?

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak poprzez codzienne, rutynowe czynności podnosimy wysokość rachunków. Wystarczy wyrobić w sobie proste nawyki ekonomicznego używania sprzętów domowych, nawet wówczas, gdy te nie są najnowocześniejsze, ani z zasady przystosowane do oszczędzania energii. Sprawdzamy w dzielniejszym wpisie jak oszczędzać w domu.

Zakręć kran

Bardzo często zdarza się większości z nas, mycie zębów czy golenie się przy odkręconym kranie. Według szacunków przy jednym takim myciu zużywa się niepotrzebnie od 12 do 15 litrów wody. Od kąpieli w wannie, lepszy jest szybki prysznic. Trwa krócej, intensywniej i wymaga mniejszej ilości wody ( ¼ w porównaniu do kąpieli w wannie, czyli około 50-75 litrów).Częstym źródłem wysokich rachunków za wodę jest także istnienie przecieków w instalacji. Aby upewnić się, że wszystko jest w porządku, wystarczy odczytać wodomierz tuż przed i tuż po co najmniej godzinnym niekorzystaniu z wody. Jeśli odczyty się różnią, oznacza to przeciek.

jak mniej płacić za prąd

 

 

Jak oszczędzać w domu – ogrzewanie

Na ogrzewaniu też należy oszczędzać. Na przykład w nocy o wiele lepiej zasypia się w niższej temperaturze. Ponadto, w tym czasie temperatura na zewnątrz jest niższa, co powoduje większe straty ciepła. Jeśli pogoda pozwala, lepiej nie używać ogrzewania w czasie nocy.

Często nie przywiązujemy wagi także do istoty aranżacji wnętrza. Ma to znaczenie w przypadku grzejników. Gdy zasłonimy je firankami lub niefortunnie ustawionymi meblami, ograniczymy efekt ich pracy. Podobnie sprawa wygląda z wszelkimi nieszczelnościami w drzwiach, oknach, itd. Istnieje prosty sposób na sprawdzenie, gdzie występuje prześwit. Wystarczy użyć płomienia (świeczki, zapalniczki, zapalonej zapałki) sprawdzając, w którą stronę odchyla się płomień. Dodatkowo, w przypadku większych mieszkań można rozgraniczyć pomieszczenia na często używane oraz takie, z których się prawie nie korzysta. W tych drugich temperatura może być zdecydowanie niższa.

Uwaga na lodówkę i piekarnik

Lodówka, to największe źródło wydatków na energię elektryczną. W przeciętnym polskim gospodarstwie domowym 30% energii zużywane jest właśnie przez to urządzenie, co nie dziwi z racji jego ciągłej pracy. Starą lodówkę korzystniej jest wymienić na nową, energooszczędną i mieć na uwadze, aby nieprzystosowanej do zabudowy nie umieszczać w instalacji na siłę. Spowoduje to złą cyrkulację powietrza w tylnych jej partiach, a to narazi właściciela na większe zużycie prądu. Należy także pamiętać, aby nie wkładać do niej gorących produktów, gdyż spowoduje to trzykrotne zużycie prądu w celach ochłodzenia

Piekarnik także jest przedmiotem, z którym można się obejść bardziej ekonomicznie, na przykład wyłączając go na 5-10 minut przed planowanym zakończeniem pieczenia. Przez ten czas temperatura w piekarniku wciąż będzie się utrzymywała. W najgorszych przypadkach warto pomyśleć o wymianie sprzętu. Jeśli nie mamy gotówki teraz to zawsze można skorzystać z pożyczki na AGD. Cieszyć się nowym sprzętem i oszczędzać na rachunkach.

 

07/02/2020

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Pożyczki bez BIK 2021

Pożyczki bez BIK i KRD czyli bez weryfikacji tych baz kredytowych. Sprawdzamy czy negatywny wspis w BIK zamyka drogę do chwilówki?

Jak mniej płacić za prąd?

Jak mniej płacić za prąd? Podpowiadamy Wam gdzie szukać oszczędności w comiesięcznych rachunkach za prąd. Sprawdź co zrobić!

Oszczędne wczasy za granicą

Oszczędne wczasy za granicą interesują większość z nas dlatego postanowiliśmy zebrać garść najważniejszych informacji jak tanio pojechać na wymarzone wczasy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *