Jak wypowiedzieć OC samochodu?

Oferty ubezpieczycieli zmieniają się jak w kalejdoskopie. Z dnia na dzień możemy spodziewać się zmiany oferty i mniej lub bardziej korzystnej ceny. Wiedzą o tym kierowcy, którzy wraz z końcem okresu ubezpieczenia zaczynają się rozglądać za nową polisą. Aby jednak zmienić ubezpieczyciela i nie zapłacić podwójnie konieczna będzie rezygnacja z dotychczasowej polisy. Jak wypowiedzieć OC samochodu? Sprawdzamy w dzisiejszym wpisie.

Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)?

Samochodowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej czyli popularne OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem chroniącym przede wszystkim osoby, które mogą zostać poszkodowane wskutek wypadku spowodowanego przez pojazd osoby ubezpieczonej.

Każdy posiadacz samochodu jest zobligowany z ustawy do zawierania tego ubezpieczenia. Polisy zawierane są na 12 miesięcy i gwarantują ubezpieczonemu, że Towarzystwo Ubezpieczeniowe pokryje ewentualne koszty szkody jakie wyrządzi ubezpieczony. Mówiąc prościej w przypadku ewentualnej stłuczki, kolizji czy wypadku poszkodowany otrzymuje pieniądze na pokrycie szkód od ubezpieczyciela, którego polisę posiadał sprawca. Co w przypadku, kiedy coś się wydarzy i nie będziemy posiadali ubezpieczenia? Wówczas poszkodowany otrzymuje wypłatę odszkodowania z  Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Następnie UFG zwraca się do sprawcy o zwrot pełnej kwoty wypłaconego odszkodowania.

Odpowiedzialność ubezpieczyciela jest ograniczona do 5 mln euro dla szkód osobowych na jedno zdarzenie oraz 1 mln euro w przypadku szkód na mieniu w Polsce.

jak sprzedać auto z kredytem

Jak wypowiedzieć OC samochodu?

Jeśli ważność polisy OC dobiega końca, a Ty zamierzasz zmienić ubezpieczyciela to konieczne będzie pisemne wypowiedzenie umowy. Pismo musi wpłynąć do  Towarzystwa Ubezpieczeniowego najpóźniej na jeden dzień przed końcem jego obowiązywania.

Co powinno zawierać pismo z wypowiedzeniem?

 • miejscowość i datę sporządzenia pisma,
 • dane osobowe: imię, nazwisko, adres, telefon,
 • nazwa Towarzystwa Ubezpieczeniowego do którego kierujemy wypowiedzenie
 • okres obowiązywania dotychczasowej polisy,
 • numer polisy ubezpieczeniowej,
 • markę samochodu,
 • numer rejestracyjny samochodu,
 • podstawę prawną odstąpienia od umowy: art. 28 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych,
 • informację o wypowiedzeniu umowy z zachowaniem ustawowego terminu,
 • własnoręczny podpis.

W przypadku gdy się spóźnisz dotychczasowy ubezpieczyciel automatycznie przedłuży OC. Istnieje jednak sposób aby nie zapłacić całości kwoty za przedłużenie.

W tym celu należy kupić kup inne ubezpieczenie OC ważne w tym samym okresie co przedłużona polisa. Następnie złóż wypowiedzenie umowy powołując się na podwójne ubezpieczenie pojazdu. Dzięki temu nie zapłacisz starej firmie ubezpieczeniowej jedynie niewielką część kwoty za cały rok polisy OC. Przykładowo, jeśli zawrzesz nową umowę ubezpieczeniową  trzy  tygodnie po automatycznym wznowieniu, zapłacisz  jedynie za trzy tygodnie jego użytkowania.

polaków nie stać na nowe auta

Jak przekazać rezygnację?

Sporządzony dokument możemy przekazać do Ubezpieczyciela kilkoma kanałami:

 • wysłać pocztą,
 • dostarczyć osobiście agentowi ubezpieczeniowemu,
 • wysłać faksem lub e-mailem przy czym nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe akceptują tę formę dostarczenia wypowiedzenia.

Teraz już powinniście mieć pełną wiedzę na temat tego jak wypowiedzieć OC samochodu.

27/11/2019

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Czy można sprzedać samochód kupiony na kredyt?

co zrobić jak będziemy chcieli znowu zmienić pojazd? Czy można sprzedać samochód kupiony na kredyt? O tym w dzisiejszym wpisie.

Rata balonowa a kredyt samochodowy

Rata balonowa najczęściej spotykana jest przy kredytach samochodowych.Sprawdzamy czym jest taka rata i Czy opłaca się skorzystać z pożyczki mającej taką ratę?

Jak sfinansować zakup samochodu

Zastanawiasz się jak sfinansować zakup samochodu? Zakup samochodu to dość ważna decyzja z którą co jakiś przychodzi nam się zmierzyć. Niektórzy planują kupno swojego pierwszego auta, inni wymieniają obecne na lepszy model. Samochody dość mocno ułatwiają nam codzienne życie. Pozwalają nam zaoszczędzić sporo czasu jak również pozwalają nam na niezależność. Nie trzeba czekać na przystankach