Jaki jest koszt zatankowania samolotu?

Wiele razy narzekamy na wysokie ceny paliw i łapiemy się za głowę jak widzimy tankujące ciężarówki. Kierowca TIR-a średnio za tankowanie płaci 2,5-3 tys. złotych.  Jaki jest koszt zatankowania samolotu? Czy trzeba zapłacić od razu po zatankowaniu? A może paliwo kupuje się na kredyt? O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie.

Paliwo ma największy udział w kosztach przelotu samolotu

O tym, że trzeba zatankować samolot decyduje pilot. On też decyduje czy samolot powinien być zatankowany do pełna czy tylko w części. Na krótkich trasach np. w Europie samoloty praktycznie nigdy nie są tankowane do pełna. Statek powietrzny z pełnym bakiem jest bowiem cięższy i będzie zużywał więcej paliwa. Nie ma zatem uzasadnienia aby w dwu godzinny rejs zabierać pełnych zbiorników. Oczywiście samoloty nie latają na tzw. oparach jednak ilość paliwa jest precyzyjnie wyliczana z małą nadwyżką. Pilot, planując zapotrzebowanie na paliwo, uwzględnia przede wszystkim długość trasy, liczbę pasażerów, masę bagażu i przewożonych ładunków.

Jednak gdy pilot samolotu potrzebuje pełnych baków, linia lotnicza musi być przygotowana na wysoką fakturę.  Zatankowanie Airbusa A380 (największy pasażerski samolotu świata)  do pełna, może kosztować prawie dwa miliony złotych.

Jaki jest koszt zatankowania samolotu?

Z samolotami jest trochę tak jak z samochodami. W zależności od gabarytów i napędu zmieniają się także ilości zużywanego paliwa. W przypadku popularnej Cessny pełny zbiornik mieści tylko 172 litry benzyny lotniczej . Dla porównania taka ilość paliwa odpowiadająca bakom czterech samochodów osobowych. Tak małe zbiorniki są jednak rzadkością. Boeing 787-8 Dreamliner pomieści ponad 125 tys. litrów paliwa lotniczego, a wspomniany wyżej a Airbus A380 blisko 320 tys. litrów czyli równowartość baków około 6,5 tys. samochodów.  W trakcie godziny lotu samolot może spalać średnio około 6 tys. litrów paliwa.

Koszt zatankowania popularnych samolotów

Przyjrzyjmy się teraz ile kosztuje zatankowanie popularnych modeli samolotów do pełna:

aircraft 2975017 1920

Cessna – 172 litry – 1718 zł

 

aircraft 301030 1920

Airbus A320 – 23 835 litrów – 136 tys. zł

the plane 3357762 1920

Boeing 787-8 – 126 000 litrów –  717 tys. zł

the plane 3352694 1920

Airbus A320 – 320 000 litrów – 1,8 mln zł

Za paliwo nie trzeba płacić od razu. Lotnisko wystawia stosowne dokumenty, które są podpisywane przez pilota. Następnie jest wystawiana faktura, którą linie lotnicze muszą zapłacić w umówionym terminie.

Jak długo tankuje się samolot? Wszystko zależy od tego jakim sprzętem dysponuje lotnisko. Zazwyczaj jednak cysterny do tankowania samolotów są nowoczesne i wydajne. Zazwyczaj podaje się 1,5 tys. litrów paliwa na minutę.

12/11/2019

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Jak obniżyć ratę kredytu?

Mało kto myśl jak obniżyć ratę kredytu. Ba! Niektórzy nawet ją podwyższają, aby szybciej spłacić zobowiązanie.Czy to dobra decyzja? Sprawdź

Misseling jak się uchronić?

Zgodnie z prawem misseling jest zabroniony. Jednak wiele firm nic sobie z tego nie robi i nadal oferuje Klientom produkty, których nie potrzebują.

Pożyczka Zimowa od Alior Banku

Pożyczka zimowa od Alior banku - oferta i opinie o pożyczce do 50 tys. złotych. Sprawdzamy jak wziac pożyczkę i czy rzeczywiście jest to dobra oferta