Jaki trzeba mieć wkład własny?

Wkład własny jest obowiązkowy przy kredycie hipotecznym

Jeśli planujesz zakup mieszkania na kredyt to musisz się liczyć z obligatoryjnym wkładem własnym. Kryzys finansowy z 2008 roku rozpoczął się właśnie od tego, że banki udzielały kredytów hipotecznych na zbyt wysokie kwoty. Kredyty udzielano nawet na 130 proc. wartości nieruchomości. Chcąc uniknąć podobnych kłopotów w przyszłości, wprowadzono kilka mechanizmów ograniczających możliwości beztroskiego pożyczania pieniędzy.

W Polsce uregulowane zostało to Rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego. Zgodnie z nią, kredyt można otrzymać tylko w walucie, w której otrzymuje się większość swoich dochodów. Ponadto, banki nie mogą udzielać kredytu na sfinansowanie zakupu całkowitej ceny nieruchomości i muszą wymagać od kredytobiorcy tzw. wkładu własnego. Obecnie przepisy wymagają, by był on na poziomie 20 proc. kredytu o jaki wnioskuje klient. Jeśli nie dysponujecie środkami na pokrycie wkładu własnego to możecie skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia. Niestety wiąże się to z wyższymi kosztami kredytu, ale nie pozbawia nas marzeń o własnym mieszkaniu.

Co zrobić jak nie mam 20 proc. wkładu własnego?

20 procentowy wkład własny to dość duża bariera przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Młodzi ludzie nie mają najczęściej sporych oszczędności, które mogliby przeznaczyć na wkład własny. Z pomocą przychodzą wcześniej wspomniane ubezpieczenia. Wykupując ubezpieczenie niskiego wkładu własnego musimy dysponować jedynie 10 proc. Nie każdy jednak bank akceptuje takie rozwiązanie. Dlatego jeśli chciałbyś skorzystać z oferty obniżonego wkładu własnego to powinieneś się udać do Alior Bank, Deutsche Bank, Eurobank, Getin Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, Bank PKO BP lub BZ WZB.

Jak jeszcze sobie poradzić z wysokim wkładem? W przypadku budowy domu wkładem uznanym za odpowiedni przez bank może być własna działka budowlana kredytobiorcy czy też wartość już wykonanych prac budowlanych. Wymagany wkład własny można przedstawić również w formie dodatkowego zabezpieczenia na innej nieruchomości czy też jako wkładu na książeczce mieszkaniowej.

17/08/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Jak negocjować warunki kredytu albo pożyczki?

Negocjowanie zawsze w cenie Wraz z rozwojem rynku pożyczek i kredytów zmieniły się również zasady ich udzielania. Firmy pożyczkowe zaczęły mocno konkurować z bankami. Kiedyś było nie do pomyślenia, żeby negocjować warunki kredytu czy pożyczki. Obecnie jesteśmy przyczajeni, że możemy się targować dosłownie o wszystko.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? O tym w dzisiejszym wpisie. Postaramy się odpowiedzieć na jedno z najczęściej zadawanych pytań. Zanim jednak przejdziemy do wyliczania i wskazywana w jakim banku najłatwiej dostaniem kredyt hipoteczny przyjrzyjmy się na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę.

Kredyt hipoteczny na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Kredyt hipoteczny jest dużym zobowiązaniem na lata. Mówi się, że wiąże bardziej niż małżeństwo. Sprawdź na co zwrócić uwagę