Karta debetowa a kredytowa – różnice

W ciągu ostatnich 10 lat Narodowy Bank Polski notuje regularne wzrosty w ilości użytkowanych kart, których obecnie jest już 39 milionów. Karty płatniczej większość z nas używa praktycznie codziennie. Na pierwszy rzut oka praktycznie nie da się rozróżnić karty debetowej od kredytowej. Jednak różnią się podstawą dodania oraz sposobem rozliczania transakcji. Karta debetowa jest wydawana do podstawowego rachunku bankowego, zaś aby otrzymać kartę kredytową należy posiadać zdolność kredytową i podpisać stosowną umowę.  W dzisiejszym wpisie przybliżymy nieco więcej  informacji o tych środkach płatności.

Karta kredytowa – informacje

Większość osób  mianem karty kredytowej określa każdy plastik wydany przez bank. Tymczasem ten typ karty to nic innego jak forma pożyczki, do której mamy cały czas dostęp. Jeszcze lepiej istotę karty kredytowej możemy porównać do limitu odnawialnego w rachunku bankowym. Korzystając bowiem z karty zaciągając zobowiązanie, które jeśli spłacimy terminowo to nie zapłacimy odsetek. Nadto nie ma obowiązku do korzystania z takiej karty regularnie, choć jeśli to robimy to najczęściej możemy liczyć na zwolnienie z opłaty za korzystanie z karty.

Aby otrzymać kartę kredytową, należy złożyć wniosek osobiście w banku lub wygodnie przez Internet.  Po złożeniu wniosku zweryfikowana zostanie nasza zdolność kredytowa, w tym historia w Biurze Informacji Kredytowej (B I K). W tym rejestrze tym są bowiem odnotowywane wszystkie nasze zobowiązania oraz terminowość ich regulowania.  Zweryfikowane zostaną również nasze zarobki, status zatrudnienia (rodzaj umowy, czas jej trwania) oraz miesięczne wydatki.

Karta kredytowa to spore udogodnienie na potrzebę poniesienia dodatkowych wydatków, jednak wykorzystane na niej środki trzeba będzie zwrócić w odpowiednim czasie. Dlatego właśnie jest badana nasza wiarygodność kredytowa.

ec cash 1750490 1920

Karta debetowa – informacje

Karta debetowa to najpopularniejszy rodzaj karty płatniczej.  Wydawana jest praktycznie każdemu klientowi po założeniu rachunku bankowego. Posiadanie takiej karty pozwala na całodobowy dostęp do naszych środków zgromadzonych na naszym koncie bankowym. W przeciwieństwie do karty kredytowej, karta debetowa pozwala nam na wydawanie własnych. Ewentualnie jeśli mamy ustanowiony limit kredytowy na rachunku to wówczas możemy korzystać z pieniędzy w ramach debetu. W zależności od indywidualnych uwarunkowań, debet może mieć różną wartość, choć zazwyczaj jego maksymalną wysokość określa bank. Możemy też w ogóle nie mieć takiej możliwości, dobrowolnie zastrzegając w banku, by nasze konto nie dawało możliwości tworzenia salda ujemnego.

Czy istnieją inne rodzaje kart płatniczych?

Poza kartą kredytową, debetową występują także jeszcze inne rodzaje kart. Najpopularniejszym, niewymienionym w tekście rodzajem karty płatniczej są karty przedpłacone czy podarunkowe.

Tego typu karty zasila się określoną sumą pieniędzy i płaci do czasu wyczerpania środków. Kartami typu przedpłacone są też karty Revolut. Te ostatnie, to wyjątkowo popularne w ostatnich latach karty pozwalające za dokonywanie zakupów w innych walutach. W przeciwieństwie do zwykłych kart bankowych, przeliczają one kursy walutowe bez prowizji i w preferencyjnych wartościach.

16/12/2021

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Kod CVV/CVC – czym jest, gdzie go zaleźć?

Jeśli aktywnie korzystasz z karty płatniczej to koniecznie zadbaj o jej bezpieczeństwo. Kod CVV/CVC jest bardzo ważny, ale gdzie się znajduje?

Karta kredytowa na wakacje

Korzystanie z kart kredytowych jest coraz popularniejsze i coraz tańsze. Karta kredytowa na wakacje może być dobrym uzupełnieniem budżetu wakacyjnego

Zastrzeżenie karty płatniczej – jak to zrobić?

Jeśli zgubiłeś lub skradziono Tobie kartę płatniczą to się nie zastanawiaj tylko od razu ją blokuj. Zastrzeżenie karty płatniczej jest darmowe i może zaoszczędzić wiele problemów