Karty płatnicze w naszych portfelach zagościły już wiele lat temu. Do niedawna najczęściej korzystaliśmy z kart kredytowych czy debetowych tylko w punktach stacjonarnych. Wraz z rozwojem Internetu i e-sklepów karty zaczęły być wygodnym narzędziem do zapłaty za zakupy. Aby wykonać transakcję będzie nam potrzebny numer karty, data jej ważności oraz kod CVV/CVC. W dzisiejszym wpisie przybliżymy nieco więcej właśnie czym są owe kody.
Karty płatnicze dzielimy na dwa rodzaje – karty debetowe oraz karty kredytowe. Fizycznie nie różnią się praktycznie niczym, jednak sposób ich funkcjonowania jest zgoła inny. Wszystkie karty płatnicze są własnością banku, który je wydaje, dlatego każda karta jest opatrzona logiem banku, który ją wydał. Istotne jest również to, że funkcjonowanie kart płatniczych nie byłoby możliwe gdyby nie operatorzy kart. Mowa tu o największych międzynarodowych graczach jakimi są VISA i Master Card.
Karty debetowe pozwalają nam na zapłatę jeśli posiadamy środki na koncie, które przy każdej płatności są pomniejszane. Karty kredytowe z kolei nie są powiązane z naszym rachunkiem bieżącym i pozwalają nam na zakupy na kredyt. Bank wydając nam popularną kredytówkę przyznaje nam limit kredytowy w ramach którego możemy dokonywać płatności. Poza tymi dwoma najpopularniejszymi istnieją również karty przedpłacone, które mają zaksięgowane określoną ilość środków. Jeśli zatem wydamy całość środków limit na karcie nie zostanie odnowiony. Ich funkcjonalność możemy porównać do karty podarunkowej.
Wszystkie karty płatnicze posiadają stałe wspólne elementy, które warto znać.
Przód karty zawiera tzw. informacje podstawowe tj.:
Z tyłu karty znajdziemy dużo więcej informacji oraz elementów. Należą do nich:
Przedmiotowy kod CVV/CVC jest usytuowany tuż obok miejsca na podpis i ma formę trzycyfrowej liczby. Kod ten ma na celu zabezpieczenie naszej karty przy płatnościach zdalnych. Najczęściej kod ten podajemy dokonując płatności w sklepach internetowych lub np. przy zakupie chociażby biletu komunikacyjnego. W związku z powyższym kod CVV/CVC powinien być prze nas chroniony i nie udostępniany nikomu. Jest on bowiem swego rodzaju PIN-em, którym akceptujemy transakcję.
Dlaczego ten sam kod jest inaczej nazywany? Otóż to zabezpieczenie jest inaczej nazywane przez VISA a inaczej przez Master Card. W przypadku VISA stosuje się nazewnictwo CVV lub CVV2. widoczne jest na kartach VISA. Z kolei Master Card przyjął nazewnictwo CVC lub CVC2.
lisekfinansowy.pl| Regulamin | Polityka prywatności |