Kolejne rozwiązania prawne dla biznesu

Konstytucja Biznesu – nowe

ustawy zostały uchwalone na początku roku. Wejdą w życie najprawdopodobniej w kwietniu. Czym jest konstytucja biznesu i czy rzeczywiście ułatwi życie ludziom biznesu? Na te pytania postaram się dzisiaj odpowiedzieć.  Konstytucja biznesu jest pakietem pięciu ustaw, które mają na celu zreformować i uprościć prowadzenie działalności gospodarczej. Zmiany mają w największym stopniu dotknąć takich kwestii jak:

  • relacji przedsiębiorcy z urzędami i załatwianie spraw urzędowych,
  • zakładania działalności gospodarczej i jej zawieszania,
  • zasad tworzenia prawa gospodarczego,
  • obowiązki związane z prowadzeniem działalności.

Realne korzyści dla osób prowadzących działalność gospodarczą

Analizując nadchodzące przepisy korzyści jest całkiem sporo. Niektóre mogą nawet zaskakiwać, dlaczego pomyślano o nich dopiero teraz. Urzędnicy mają być bardziej elastyczni, a co za tym idzie korzystać z zasady, że co nie jest prawem zabronione jest dozwolone! Wszystkie inne przepisy maja być  interpretowane na korzyść przedsiębiorcy. Panować będzie także zasada domniemania niewinności. Powołany ma zostać również rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw, który będzie opiniował przepisy i działał w rozstrzyganiu najtrudniejszych spraw.

Dla osób, które zakładają działalność gospodarczą będzie możliwość nie rejestrowania przez pierwsze sześć miesięcy. Szerzej pisałem o tym tutaj. Konstytucja Biznesu zakłada również możliwość zawieszenia działalności gospodarczej na dowolny czas określony (obecnie jedynie na 24 miesiące) lub na czas nieokreślony. Po upływie terminu zawieszenia, wznowienie działalności gospodarczej nastąpi automatycznie.

Jako, że żyjemy w dobie cyfryzacji oraz Internetu Konstytucja dla Biznesu przewidziała również wprowadzenie nowego portalu internetowego. Ma stać się źródłem informacji jak realizować poszczególne sprawy urzędowe, a także dać możliwość uiszczania opłat urzędowych, czy uzyskiwania zaświadczeń.  Dzięki przypomnieniom mailowym lub SMS-owym ma również przypominać o zbliżających się terminach urzędowych oraz poinformuje o najważniejszych zmianach w prawie.

Konstytucja biznesu zaczyna również szanować czas przedsiębiorcy. Wprowadzona zostanie możliwość załatwiania niektórych prostych spraw urzędowych przez telefon czy mail! Urząd będzie mógł w ten sposób szybko poinformować np. o konieczności dostarczenia załączników albo o gotowych do odbioru dokumentach.

Konstytucja Biznesu

Rozwiązania niby proste i oczywiste, ale w porównaniu z obecnymi przepisami to projekt rewolucyjny!

 

 

Banki muszą oddać pieniądze

Jakie banki muszą oddać pieniądze? Jeśli jesteś klientem Alior Banku, Banku Millennium, BZ WBK, Pekao S.A., Deutsche Bank, Idea Bank, Plus Bank to możesz otrzymać zwrot pieniędzy. Wszystko przez decyzję UOKiK, który stwierdził nieprawidłowości w tych bankach. Przez to banki muszą oddać pieniądze, które wcześniej niesłusznie pobrały z tytułu opłat i prowizji

Wielkanoc będzie kosztowała ponad 500 zł

Wielkanoc to dużo tańsze święta niż Boże Narodzenie. Przypomnijmy, że badania przeprowadzone przez PBS na zlecenie Providenta pokazały, że właśnie na Boże Narodzenie co dziewiąty Polak zamierzał wydać ponad 1000 zł, a co czwarty deklarował, że zmieści się w kwocie do 400 zł.

Zmiana raty pożyczki możliwa?

Zmiana raty pożyczki to dobre rozwiązanie nie tylko dla osób z kłopotami finansowymi. Sprawdź jak to zrobić i kiedy się to opłaca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *