Kredyt przy rozwodzie to nie lada problem

Wspólny kredyt przy rozwodzie jest problematyczny

Niektórzy zwykli mawiać, że kredyt bardziej wiąże niż małżeństwo. Często takie wypowiedzi traktujemy jako żart, ale niestety jest w tym dużo prawdy. Mimo, że rozwód wiąże z trudnymi decyzjami i dużym stresem to i tak łatwiej o niego niż odstąpienie od kredytu. W dzisiejszym wpisie kredyt przy rozwodzie sprawdzimy jak uwolnić się od zobowiązania z ex małżonkiem.

W dzisiejszych czasach młodzi małżonkowie bardzo często prosto z kościoła idą do banku po kredyt na mieszkanie. Biorąc kredyt w dwójkę mamy większą zdolność kredytową a tym samym dużo łatwiej otrzymać pieniądze na wymarzone mieszkanie. Gorzej jeśli coś nie wyjdzie i dochodzi do rozwodu. W trakcie trwania małżeństwa jeśli nie zostało postanowione inaczej pary podlegają wspólności majątkowej. To znaczy, że wszystkie zobowiązania jak i zgromadzony majątek jest wspólny. Przy ustaniu małżeństwa podziałowi podlegają tylko aktywa majątku – np. samochód, mieszkanie, sprzęt RTV itp. Nie podlegają podziałowi natomiast wspólne długi. Zarówno te wynikające z kredytu mieszkaniowego jak również z innych pożyczek czy kredytów.

Wynika to wprost z przepisów prawa, a dokładniej reguluje to art. 366 Kodeksu Cywilnego. Zobowiązanie z tytułu kredytu ma charakter solidarny, co oznacza, że jeśli jeden z małżonków nie zapłaci to bank może żądać zapłaty od obojga kredytobiorców (małżonków)albo któregokolwiek z nich.

baner

Co zrobić mając z kredytem przy rozwodzie?

Rozwodząc się z małżonkiem najczęściej nie jesteśmy w dobrych relacjach. Jeśli jednak macie wspólny kredyt to akurat w tej kwestii najlepsza będzie spokojna rozmowa. Bez dogadania się ciężko będzie sobie poradzić z tym problemem.

Sposobów na kredyt przy rozwodzie jest kilka. Każdy jednak musi dobrać najlepsze rozwiązanie dla siebie. Najprostszym rozwiązaniem jest sprzedaż nieruchomości i spłata kredytu z uzyskanych środków oraz podział ewentualnej nadwyżki pomiędzy obojgiem małżonków.

Innym sposobem jest wynajem nieruchomości i spłata kredytu z otrzymywanego wynajmu do czasu całkowitej spłaty. Jeśli to też Wam nie pasuje a dysponujecie środkami na takie rozwiązanie to w grę wchodzi spłata małżonka i pozostanie w mieszkaniu. Tu jednak będzie zgoda banku na wyłączenie z umowy kredytu jednego z Was. Jeśli Wasza zdolność kredytowa na to nie pozwala to zawsze można zaproponować dostarczenie dodatkowego zabezpieczenia kredytu (np. nieruchomość rodziców) albo znalezienie innego współkredytobiorcy.

06/09/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pożyczka bez dowodu osobistego

Czy dowód osobisty jest zawsze wymagany przy pożyczce? Wiele osób pisze do nas maile z pytaniem, gdzie mogą otrzymać pożyczkę nie posiadając dowodu osobistego. Postanowiliśmy więc nieco więcej napisać na ten temat. Firmy pożyczkowe w większości wymagają od swoich klientów ważnych dowodów osobistych, aby w ogóle złożyć wniosek o pożyczkę.

Jak planować domowy budżet?

Po co w ogóle planować wydatki Większość Polaków pracuje na etacie otrzymując wynagrodzenie raz w miesiącu. Z pensji mamy do opłacenia czynsz, rachunki, jedzenie i wiele innych. Planowanie budżetu miesięcznego pozwoli nam na utrzymanie dyscypliny finansowej oraz nauczy nas oszczędności. Dzięki rozsądnemu gospodarowaniu będziemy mogli zbudować swój spadochron finansowy.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? O tym w dzisiejszym wpisie. Postaramy się odpowiedzieć na jedno z najczęściej zadawanych pytań. Zanim jednak przejdziemy do wyliczania i wskazywana w jakim banku najłatwiej dostaniem kredyt hipoteczny przyjrzyjmy się na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę.