fbpx

Kredyt walutowy się opłaca?

Czym jest kredyt walutowy i dlaczego już nie jest popularny

Kredyt walutowy czy jak nazywają go fachowcy kredyt dewizowy jest dostępny w każdym banku. Jednak zainteresowanie takimi produktami finansowymi jest obecnie bardzo małe. Kiedyś popularne kredyty we frankach do dzisiaj odbijają się czkawką w wielu bankach. Dobrym przykładem jest Bank BPH, który został kupiony przez Alior Bank, ale bez portfela kredytów hipotecznych. Większość bowiem popularnych hipotek była udzielona w walucie obcej. Przez to amerykański właściciel korporacja General Electric musi utrzymywać biznes do obsługi pozostałości, których nie udało się sprzedać.

Popularność kredytów w obcych walutach wynikała z tego, że oprocentowanie kredytu np. we frankach szwajcarskich jest liczone według tamtejszych stóp procentowych. Te w Polsce jeszcze kilka lat temu były na wysokim poziomie, przez co wiele osób nie mogło sobie pozwolić na kredyt w złotówkach. Pożyczanie w walucie obcej stało się popularne i chętnie stosowane przez banki.

Proceder ukróciła „rekomendacja S” wydana przez KNF, która wprowadziła zasadę, że bank będą mogły udzielać kredytów wyłącznie w walucie stałych dochodów klienta. Oznacza to, że jeśli zarabiacie w złotówkach to nie macie możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego w obcej walucie.

Jak i kto może otrzymać kredyt walutowy?

Jak wspomnieliśmy wcześniej o kredyt dewizowy mogą się starać jedynie osoby, które otrzymują wynagrodzenie w danej walucie. Jeśli zatem przykładowo pracujesz w Niemczech i zarabiasz w Euro to w Polsce możesz starać się tylko o kredyt w Euro. Bank nie udzieli Tobie kredytu w złotówkach. Inaczej jest w przypadku pożyczek chwilówek czy pożyczek na raty. W takich przypadkach firmy pożyczkowe wymagają jedynie wyciągu z konta, aby sprawdzić czy masz jakiekolwiek wpływy. Nie ma obowiązku dostarczania zaświadczeń, a pieniądze w polskiej walucie mamy na koncie zazwyczaj tego samego dnia.

Jeśli spełniasz warunek tzw. zgodności waluty i dochodu to możesz się ubiegać o kredyt w banku. Cały proces wnioskowania jest zbliżony do aplikowania o kredyt złotówkowy. Najważniejszym warunkiem, jaki trzeba spełniać, jest stosowna zdolność kredytowa. W przypadku kredytów hipotecznych walutowych jest ona wyliczona na podstawie wysokości i systematyczności otrzymywanych dochodów, oraz sytuacji osobistej wnioskującego.

Koniecznie będzie także przygotowanie niezbędnych zaświadczeń i dokumentów potwierdzających w/w. Często spotkamy się również z koniecznością przetłumaczenia dokumentów na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa czyli jak wiarygodni jesteśmy w oczach banku czy firmy pożyczkowej. Wbrew pozorom zdolność kredytowa jest czasami ważniejsza niż to ile zarabiamy.

Rata równa czy malejąca? Jak szybciej spłacić kredyt hipoteczny

Rata równa czy malejąca? Oto jest pytanie! Zaciągając kredyt hipoteczny mamy do wyboru dwie opcje spłaty zobowiązania. Raty równe są najczęściej wybierane przez kredytobiorców. Ich popularność wynika nie z tego, że jest to najtańsza opcja. Ludzie najczęściej wybierają ten system spłaty, ponieważ jest mniejszym obciążeniem dla miesięcznego budżetu.

Pożyczka na dowód przez Internet

Pożyczka na dowód bez zaświadczeń to produkt, którego szukają Polacy. Dostęp do szybkiej gotówki jest bardzo łatwy. Sprawdź najtańsze oferty!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *