Rata równa czy malejąca? Jak szybciej spłacić kredyt hipoteczny

Rata równa czy malejąca?

Oto jest pytanie! Zaciągając kredyt hipoteczny mamy do wyboru dwie opcje spłaty zobowiązania. Raty równe są najczęściej wybierane przez kredytobiorców. Ich popularność wynika nie z tego, że jest to najtańsza opcja. Ludzie najczęściej wybierają ten system spłaty, ponieważ jest mniejszym obciążeniem dla miesięcznego budżetu. Nie oznacza to jednak, że wybierając ratę równą zawsze będzie wynosiła tyle samo. Jej wysokość jest uzależniona nie tylko od wysokości spłacanego kapitału w stosunku do długości kredytu. Wpływ ma także stawka WIBOR dla zobowiązań w złotówkach, zaś dla kredytów walutowych LIBOR. Czym są te wskaźniki?

WIBOR to wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym, LIBOR zaś to wskaźnik oprocentowania kredytów oferowanych na rynku międzybankowym w Londynie. Wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych jest ustalana o WIBOR z ostatnich 3 lub 6 miesięcy powiększoną o marżę banku.

Rata równa jest na pewno rozwiązaniem droższym. W pierwszych latach spłaty odsetki w racie równej stanowią nawet 90% całości. Jeśli w większości spłacamy tylko odsetki, to nie ubywa nam kapitału. Idąc dalej odsetki cały czas są liczone od wysokiego kapitału i musimy spłacać ich więcej. Jak zatem zaoszczędzić? Rozwiązania są co najmniej trzy. Nie musimy tylko wybierać rata równa czy malejąca.

Jak szybciej spłacić kredyt hipoteczny?

W miarę naszych możliwości finansowych możemy nadpłacać kredyt hipoteczny. Każda spłata jest księgowana na kapitał, przez co zmniejsza się wysokość odsetek do zapłacenia. Drugą możliwością jest skrócenie okresu kredytowania. Wiadomo, że w pierwszych latach po zakupie nieruchomości nie dysponujemy zwiększonymi możliwościami finansowymi. Jednak po kilku latach zazwyczaj się to zmienia. Warto wówczas pomyśleć o skróceniu okresu kredytowania. Takie skrócenie spowoduje zwiększenie raty kredytu, ale również zmniejszy kwotę odsetek do zapłaty. Trzecią możliwością jest zmiana spłaty kredytu hipotecznego. Rata malejąca w początkowych okresach potrafi być wyższa nawet o kilkadziesiąt procent. Jednak większość jej idzie na kapitał. Schemat jest podobny – nalicza nam się mniej odsetek przez co płacimy mniej i zyskujemy.

Niestety każde z powyższych rozwiązań wymaga od nas większej wydolności finansowej. Warto jednak usiąść i wszystko policzyć, bo czasami chwilowe niedogodności mogą dać duże korzyści w przyszłości!

 

10/04/2018

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Jak obniżyć ratę kredytu?

Mało kto myśl jak obniżyć ratę kredytu. Ba! Niektórzy nawet ją podwyższają, aby szybciej spłacić zobowiązanie.Czy to dobra decyzja? Sprawdź

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Czym jest i jak działa Fundusz Wsparcia Kredytobiorców? Fundusz Wsparcia Kredytobiorców został powołany dla wsparcia osób fizycznych, które posiadają kredyt hipoteczny i znalazły się w trudnej sytuacji finansowej przez co nie są w stanie spłacać rat kredytu mieszkaniowego. Został powołany na mocy ustawy z dnia 9 października 2015 roku o wsparciu kredytobiorców znajdujących się

Jak negocjować warunki kredytu albo pożyczki?

Negocjowanie zawsze w cenie Wraz z rozwojem rynku pożyczek i kredytów zmieniły się również zasady ich udzielania. Firmy pożyczkowe zaczęły mocno konkurować z bankami. Kiedyś było nie do pomyślenia, żeby negocjować warunki kredytu czy pożyczki. Obecnie jesteśmy przyczajeni, że możemy się targować dosłownie o wszystko.