Na co warto zwrócić uwagę podpisując umowę leasingową?

Na co warto zwrócić uwagę podpisując umowę leasingową?

Takie pytania coraz częściej spotykamy na naszej skrzynce mailowej. Dlatego wychodząc naprzeciw Waszym oczekiwaniom przygotowaliśmy dla Was dzisiejszy wpis – na co warto zwrócić uwagę podpisując umowę leasingową. Przed podpisaniem umowy sprawdźmy wszystko zgodnie z poniższymi punktami tj.

  • Harmonogram spłat leasingu czyli wysokość rat oraz termin ich zapłaty.
  • Jak zostanie rozliczona umowa leasingu w przypadku jej wypowiedzenia.
  • Ubezpieczenie przedmiotu leasingu – koszty i płatności. W większości przypadków jest ono obowiązkowe. firmy leasingowe najczęściej mają podpisane umowy z ubezpieczycielami, jednak możliwe jest ubezpieczenie sprzętu we własnym zakresie – co często okazuje się tańszą opcją.
  • Wysokość opłat, prowizji i kar za nieterminową spłatę.
  • Warunki wykupu przedmiotu leasingu.
  • Zabezpieczenie transakcji – zazwyczaj wystarcza zabezpieczenie w formie weksla in blanco z deklaracją wekslową.

Nie zapominajmy również o zapoznaniu się z tabelą opłat i prowizji, która zazwyczaj jest osobnym dokumentem. Powinniśmy ją dostać przy podpisywaniu umowy, lecz rekomendujemy aby wcześniej ją przestudiować w zaciszu domowym. Takie dokumenty są ogólnodostępne i można je znaleźć na stronie internetowej firmy leasingowej. Firm leasingowych jest wiele, więc za te same czynności w różnych firmach możemy zapłacić dużo mniej.

Co w przypadku rezygnacji z umowy leasingu

Umowa leasingu jest umową terminową czyli zawartą na ściśle określony czas. Jeśli chcemy zakończyć umowę przed końcem jej trwania to musimy się przygotować na konsekwencje finansowe. Zerwanie umowy jest także procedurą skomplikowaną i nie ukrywajmy tego – niekorzystną dla leasingobiorcy. Leasing może być także wypowiedziany przez firmę leasingową, ale dzieje się tak zazwyczaj, kiedy klient zalega z płatnościami. W innych wypadkach nie ma praktycznie żadnych przesłanek do takich kroków.

Jeśli więc nosimy się z zamiarem zerwania umowy leasingu to bądźmy przygotowani na zapłatę wszystkich pozostałych rat, odsetek oraz innych opłat regulowanych umową. Powyższe zobowiązania powinny zostać pomniejszone o kwotę uzyskaną przez leasingodawcę ze sprzedaży przedmiotu bądź jego ponowny leasing.

 

20/06/2018

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Leasing czy kredyt – co bardziej się opłaca?

Leasing czy kredyt Wiele osób widząc nagłówek tego wpisu zastanowiło się czy w ogóle to można porównywać? Otóż można, a nawet trzeba porównywać. Wszak zawsze szukamy rozwiązania najtańszego albo najwygodniejszego dla nas. Leasing czy kredyt?

Leasing wszystko co powinieneś wiedzieć

Czym jest leasing? to bardzo popularna forma finansowania maszyn, urządzeń i pojazdów. Polacy zetknęli się z leasingiem już w latach 90-tych, jednak wówczas nie było odpowiednich regulacji prawnych, które by jasno określały pewne zasady.

Leasing dla osób prywatnych

O nowy samochód coraz łatwiej – pomoże leasing dla osób prywatnych Sytuacja finansowa Polaków jest lepsza z roku na rok. Widać to nie tylko po średniej krajowej, która za chwilę przekroczy 5 tys. zł brutto.