fbpx

Mieszkanie na kredyt – ile metrów za średnią krajową?

Mieszkanie na kredyt jest popularną formą

finansowania własnego M. Dzisiaj sprawdzamy ile metrów wymarzonego mieszkania kupimy za średnią krajową. Oczywiście nie wszędzie mamy te same ceny dlatego pod lupę wzięliśmy pięć największych miast w Polsce. Zacznijmy jednak od czego to zależy ile metrów mieszkania będziemy mogli kupić za średnią krajową? Wpływ ma nasza zdolność kredytowa oraz ilość środków posiadanych na tzw. wkład własny.  Najlepiej mieć 25-30 % wartości nabywanej nieruchomości. Wówczas będziemy mogli sobie pozwolić na większy kredyt, a co za tym idzie na większe mieszkanie. Dzięki dużej podaży mieszkań nowych i używanych mieszkanie na kredyt jest dostępne dla coraz większej ilości polskich rodzin.

Czytaj także: Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Średnia krajowa w Polsce to 4975 zł brutto. Jeśli zatem mamy 3 osobową rodzinę, w której oboje małżonków pracuje za taką kwotę to może liczyć na ponad pół miliona złotych kredytu hipotecznego. Wliczając do tego 20 proc. wkład własny modelowa rodzina Kowalskich mogłaby nabyć nieruchomość za ponad 600 tys. zł.

najlepsze lokaty 2018

 

Ile metrów za średnią krajową?

Jak wskazywaliśmy wyżej – wszystko jest uzależnione od miasta w jakim planujemy zakup. Poniżej zestawienie: miasto oraz ilość metrów kwadratowych jakie możemy kupić za 600 tys. zł. Dane na podstawie zdolności kredytowej oraz cenach podanych przez Narodowy Bank Polski.

  • Poznań – 117 m2
  • Wrocław – 108 m2
  • Kraków – 101 m2
  • Gdańsk – 100 m2
  • Warszawa – 84 m2

Czytaj także: jaka pożyczka najlepsza na remont mieszkania?

Rosnące płace oraz utrzymujące się niskie stopy procentowe tylko nakręcają rynek i popyt. Banki notują rekordową ilość wniosków kredytowych, a deweloperzy nie nadążają z budową kolejnych nieruchomości.  Czy zatem wszystkie banki są skłonne do udzielenia tak wysokiego kredytu? Tu znowu się powtórzymy i odeślemy do indywidualnej historii kredytowej jaką wypracowaliśmy. Każdy bank ma swoje indywidualne przeliczniki zdolności kredytowej, dlatego nie warto się ograniczać do wniosku kredytowego w jednym banku. Dla osób ceniących wygodę dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług agencji posiadającej oferty wielu banków.  Wybór jednak należy do Was!

Czytaj także: jak wybrać kredyt hipoteczny?

 

Polacy coraz mniej pożyczają

Polacy coraz mniej pożyczają na bieżące potrzeby Jeszcze w 2000 r. problemy z bieżącymi płatnościami dotyczyły co drugiego gospodarstwa domowego. Po kilkunastu latach gonienia zachodu Polakom żyje się coraz lepiej.

Leasing czy kredyt – co bardziej się opłaca?

Leasing czy kredyt Wiele osób widząc nagłówek tego wpisu zastanowiło się czy w ogóle to można porównywać? Otóż można, a nawet trzeba porównywać. Wszak zawsze szukamy rozwiązania najtańszego albo najwygodniejszego dla nas. Leasing czy kredyt?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *