Mieszkanie na kredyt – ile metrów za średnią krajową?

Mieszkanie na kredyt jest popularną formą

finansowania własnego M. Dzisiaj sprawdzamy ile metrów wymarzonego mieszkania kupimy za średnią krajową. Oczywiście nie wszędzie mamy te same ceny dlatego pod lupę wzięliśmy pięć największych miast w Polsce. Zacznijmy jednak od czego to zależy ile metrów mieszkania będziemy mogli kupić za średnią krajową? Wpływ ma nasza zdolność kredytowa oraz ilość środków posiadanych na tzw. wkład własny. Najlepiej mieć 25-30 % wartości nabywanej nieruchomości. Wówczas będziemy mogli sobie pozwolić na większy kredyt, a co za tym idzie na większe mieszkanie. Dzięki dużej podaży mieszkań nowych i używanych mieszkanie na kredyt jest dostępne dla coraz większej ilości polskich rodzin.

Czytaj także: Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Średnia krajowa w Polsce to 4975 zł brutto. Jeśli zatem mamy 3 osobową rodzinę, w której oboje małżonków pracuje za taką kwotę to może liczyć na ponad pół miliona złotych kredytu hipotecznego. Wliczając do tego 20 proc. wkład własny modelowa rodzina Kowalskich mogłaby nabyć nieruchomość za ponad 600 tys. zł.

Ile metrów za średnią krajową?

Jak wskazywaliśmy wyżej – wszystko jest uzależnione od miasta w jakim planujemy zakup. Poniżej zestawienie: miasto oraz ilość metrów kwadratowych jakie możemy kupić za 600 tys. zł. Dane na podstawie zdolności kredytowej oraz cenach podanych przez Narodowy Bank Polski.

  • Poznań – 117 m2
  • Wrocław – 108 m2
  • Kraków – 101 m2
  • Gdańsk – 100 m2
  • Warszawa – 84 m2

Rosnące płace oraz utrzymujące się niskie stopy procentowe tylko nakręcają rynek i popyt. Banki notują rekordową ilość wniosków kredytowych, a deweloperzy nie nadążają z budową kolejnych nieruchomości. Czy zatem wszystkie banki są skłonne do udzielenia tak wysokiego kredytu? Tu znowu się powtórzymy i odeślemy do indywidualnej historii kredytowej jaką wypracowaliśmy. Każdy bank ma swoje indywidualne przeliczniki zdolności kredytowej, dlatego nie warto się ograniczać do wniosku kredytowego w jednym banku. Dla osób ceniących wygodę dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług agencji posiadającej oferty wielu banków. Wybór jednak należy do Was!

12/05/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? O tym w dzisiejszym wpisie. Postaramy się odpowiedzieć na jedno z najczęściej zadawanych pytań. Zanim jednak przejdziemy do wyliczania i wskazywana w jakim banku najłatwiej dostaniem kredyt hipoteczny przyjrzyjmy się na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę.

Ile kosztuje remont mieszkania?

Sprawdzamy ile kosztuje remont mieszkania Średnio co 10 lat Polacy remontują swoje mieszkania. Jedni decydują się na remonty generalne w trakcie których odnawiają wszystkie pomieszczenia. Inni z kolei wolą rozłożyć prace na kilka etapów i remontują po jednym pomieszczeniu co jakiś czas.

Kredyt hipoteczny czy wynajem?

Co bardziej się opłaca kredyt hipoteczny czy wynajem? Własne mieszkanie jest oznaką samodzielności i odpowiedzialności. Osoby kończące szkoły i podejmujący pierwszą pracę często stoją przed dylematem – kredyt hipoteczny czy wynajem?