Mieszkanie od dewelopera – musisz o tym pamiętać

Mieszkanie od dewelopera

Kupując jakąkolwiek nieruchomość stajemy przed bardzo trudną decyzją. Oprócz wyboru finansowania trzeba sprawdzić wiele rzeczy, o których nie wszyscy pamiętają. Szczególnie jeśli planujemy nabyć mieszkanie od dewelopera. Nowe nieruchomości oferowane przez deweloperów są sprzedawane w zadbanych biurach z makietami osiedla oraz kolorowymi folderami. To wszystko może uśpić naszą czujność, którą mimo wszystko zawsze powinniśmy zachować.

Jak już wybierzemy kilka lokalizacji gdzie chcemy mieszkać to przed wizytą w biurze dewelopera warto dokładnie „prześwietlić” jego ofertę oraz historię realizacji. Często z pozoru błahe usterki czy zapisy w umowie mogą mocno uprzykrzyć nam życie. Przykładem tego typu zachowania jest wpisywanie w akt notarialny zarządcy nieruchomości. Deweloper w ten sposób może bardzo łatwo utrudnić  dochodzenie gwarancji przez właścicieli. Opieszałość zarządcy wskazanego przez dewelopera oraz opóźnianie w zgłaszaniu awarii i usterek może doprowadzić, że minie termin gwarancji a usterki nie zostaną naprawione.

Ustawa deweloperska

Zanim jednak dojdzie do odbioru mieszkania to deweloper musi działać według ustawy deweloperskiej. Nakłada ona szereg obowiązków na firmy budowlane, które budują i sprzedają mieszkania. Inwestor mieszkaniowy musi bowiem zaprezentować Klientowi kluczowe informacje o lokalu oraz inwestycji w prospekcie informacyjnym.

Poprawny prospekt informacyjny powinien zawierać:

  • Informacje o doświadczeniu firmy deweloperskiej i wcześniej realizowanych projektach,
  • planowany terminie ukończenia mieszkania oraz przeniesienia prawa jego własności,
  • plan zagospodarowania przestrzennego dla sąsiednich działek ,
  • rodzaj środków ochrony nabywcy,
  • planowane duże inwestycje (np. autostrada) w promieniu kilometra,
  • media dostępne w budynku,
  • liczba miejsc garażowych i postojowych,
  • informacje nt. ewentualnych skarg sąsiadów,
  • warunki odstąpienia od umowy deweloperskiej (warto zwrócić uwagę, czy odstąpienie spowodowane np. negatywną decyzją kredytową, będzie skutkowało utratą zadatku.

Ustawa zabezpiecza również nabywców mieszkania przed ewentualnym upadkiem dewelopera. Musza oni bowiem zapewnić środki na ochronę nabywcy w przypadku niepowodzenia inwestycji. Pieniądze są deponowane na rachunkach powierniczych wraz z ewentualną gwarancją.

O co jeszcze można zapytać dewelopera?

Jeśli otrzymamy solidny prospekt informacyjny to na większość pytań dostaniemy odpowiedź bez konieczności dopytywania. Jednak osoba zainteresowana mieszkaniem od dewelopera powinna dowiedzieć się także, jakie będą dokładne wymiary mieszkania ( powierzchnia rzeczywista). Jakie będą okna – plastikowe, drewniane? Jak będzie wykończone mieszkanie tzn. jaki dana firma ma standard deweloperski? Czy ściany będą wykończone gładzią szpachlową, czy ściany będą wymalowane na biało, jakie parapety będą w mieszkaniu. Jest to o tyle ważne, że inwestorzy różnie rozumieją stopień wykończenia lokalu.

01/08/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Jaka pożyczka na remont?

Wiosna jest dobrym momentem na remont Wielu Polaków wykorzystuje część swojego urlopu na remont lub modernizację swojego domu czy mieszkania. Wiosna jest szczególnie dobrym momentem – dłuższe dni i wysokie temperatury na zewnątrz ułatwiają pracę. Jeśli zatem kupiłeś nowe mieszkanie bądź remontujesz stare musisz liczyć się z wydatkami.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? O tym w dzisiejszym wpisie. Postaramy się odpowiedzieć na jedno z najczęściej zadawanych pytań. Zanim jednak przejdziemy do wyliczania i wskazywana w jakim banku najłatwiej dostaniem kredyt hipoteczny przyjrzyjmy się na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę.

Ile kosztuje remont mieszkania?

Sprawdzamy ile kosztuje remont mieszkania Średnio co 10 lat Polacy remontują swoje mieszkania. Jedni decydują się na remonty generalne w trakcie których odnawiają wszystkie pomieszczenia. Inni z kolei wolą rozłożyć prace na kilka etapów i remontują po jednym pomieszczeniu co jakiś czas.