Nowa opłata emisyjna do ceny paliwa

Opłata emisyjna jest kolejnym obciążeniem

Jakie Rząd szykuje dla kierowców. Nic nie przychodzi tak łatwo jak dokładanie kolejnych opłat do ceny litra paliwa. Jest to prosty sposób na pozyskanie więcej środków na różne projekty rządowe.  Nowa opłata emisyjna ma wynosić aż  8 gr netto! Na co pójdą nasze pieniądze? Środki mają zostać przekazane do nowotworzonego Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Nowa instytucja  ma wspierać m.in. rozwój transportu wodorowego i elektrycznego.

Stworzenie nowego Funduszu wpisuje się w kluczowe cele Rządu. Alternatywne źródła zasilania samochodów mają stać się bardziej popularne i dostępne dla każdego. Początkiem tych działań była przyjęta na początku roku ustawa o elektromobilności, która wprowadza szereg przywilejów dla użytkowników samochodów elektrycznych i hybrydowych. Pojawiają się pomysły nt. wprowadzenia tzw. czystych stref transportu, do których wjazd kosztowałby ich od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Po co jednak kombinować skoro można zaaplikować coś prostszego- nowa opłata emisyjna! Kolejny podatek szybko sprawi, by jazda autem na benzynę czy ropę opłacała się coraz mniej.

Kiedy dostaniemy po kieszeni?

Opłata paliwowa ma wejść w życie pół roku po uchwaleniu ustawy, którą jutro zajmie się rządowa komisja prawnicza. W praktyce będzie nowy podatek odczuć możemy już albo dopiero na początku  2019 roku. Jakby tego było mało to powołany Fundusz Niskoemisyjnego Transportu oraz już dobrze znany Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mają dostać kolejne pieniądze. Kasa wpłynie jak zawsze od kierowców z akcyzy nałożonej na paliwa transportowe, wpłaty od Polskich Sieci Elektroenergetycznych (0,1% zwrotu z zainwestowanego kapitału). Kolejne środki jakimi zostaną zasilone agencje to opłaty zastępcze od producentów paliwa za nie odpowiedni udziału biokomponentów w mieszankach.

Co składa się na koszt 1 litra paliwa?

Jeżeli weźmiemy pod lupę najbardziej popularną benzynę PB95 w cenie 4,50 zł za litr, to okaże się, że więcej nas kosztują podatki niż sam surowiec. Liczymy!

  • 1,89 zł (42 %) – cena paliwa w rafinerii,
  • 1,61 zł (36 %) –  podatek akcyzowy,
  • 0,84 (18 %) – podatek VAT,
  • 0,13 zł (3 %) –  opłata paliwowa,
  • 0,03 zł (0,5 %) – marża

Podwyżki dla nauczycieli realne?

Podwyżki dla nauczycieli wzbudzają wiele emocji Zwycięstwo młodych lekarzy w walce o godne pensje zachęciło innych pracowników sektora publicznego do upomnienia się o podwyżki. Podwyżki dla nauczycieli już niedługo. Ile zarabia nauczyciel? Minimalne wynagrodzenie nauczyciela stażysty to 1877 zł, a nauczyciela kontraktowego to 1923 zł.

Wypłata wynagrodzenia tylko na konto?

Wypłata wynagrodzenia tylko raz w miesiącu Większość osób pracujących w Polsce to pracownicy etatowi tj. pracujące na umowę o pracę. Wypłata wynagrodzenia odbywa się raz w miesiącu maksymalnie do 10 dnia następnego miesiąca. W Anglii czy Stanach Zjednoczonych często stosowanym rozwiązaniem są płatności w cyklach tygodniowych. Zapłata odbywa się często w formie gotówki lub czeku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *