Nowa opłata emisyjna do ceny paliwa

Opłata emisyjna jest kolejnym obciążeniem

Jakie Rząd szykuje dla kierowców. Nic nie przychodzi tak łatwo jak dokładanie kolejnych opłat do ceny litra paliwa. Jest to prosty sposób na pozyskanie więcej środków na różne projekty rządowe.  Nowa opłata emisyjna ma wynosić aż  8 gr netto! Na co pójdą nasze pieniądze? Środki mają zostać przekazane do nowotworzonego Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Nowa instytucja  ma wspierać m.in. rozwój transportu wodorowego i elektrycznego.

Stworzenie nowego Funduszu wpisuje się w kluczowe cele Rządu. Alternatywne źródła zasilania samochodów mają stać się bardziej popularne i dostępne dla każdego. Początkiem tych działań była przyjęta na początku roku ustawa o elektromobilności, która wprowadza szereg przywilejów dla użytkowników samochodów elektrycznych i hybrydowych. Pojawiają się pomysły nt. wprowadzenia tzw. czystych stref transportu, do których wjazd kosztowałby ich od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Po co jednak kombinować skoro można zaaplikować coś prostszego- nowa opłata emisyjna! Kolejny podatek szybko sprawi, by jazda autem na benzynę czy ropę opłacała się coraz mniej.

Kiedy dostaniemy po kieszeni?

Opłata paliwowa ma wejść w życie pół roku po uchwaleniu ustawy, którą jutro zajmie się rządowa komisja prawnicza. W praktyce będzie nowy podatek odczuć możemy już albo dopiero na początku  2019 roku. Jakby tego było mało to powołany Fundusz Niskoemisyjnego Transportu oraz już dobrze znany Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mają dostać kolejne pieniądze. Kasa wpłynie jak zawsze od kierowców z akcyzy nałożonej na paliwa transportowe, wpłaty od Polskich Sieci Elektroenergetycznych (0,1% zwrotu z zainwestowanego kapitału). Kolejne środki jakimi zostaną zasilone agencje to opłaty zastępcze od producentów paliwa za nie odpowiedni udziału biokomponentów w mieszankach.

Co składa się na koszt 1 litra paliwa?

Jeżeli weźmiemy pod lupę najbardziej popularną benzynę PB95 w cenie 4,50 zł za litr, to okaże się, że więcej nas kosztują podatki niż sam surowiec. Liczymy!

  • 1,89 zł (42 %) – cena paliwa w rafinerii,
  • 1,61 zł (36 %) –  podatek akcyzowy,
  • 0,84 (18 %) – podatek VAT,
  • 0,13 zł (3 %) –  opłata paliwowa,
  • 0,03 zł (0,5 %) – marża
06/03/2018

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Jak zaoszczędzić na paliwie?

Ceny skaczą z dnia na dzień – jak zaoszczędzić na paliwie? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć coraz więcej Polaków. Nie tak dawno temu najpopularniejszą benzynę 95 mogliśmy kupić nawet poniżej 4 zł za litr.

Jak sfinansować zakup samochodu

Zastanawiasz się jak sfinansować zakup samochodu? Zakup samochodu to dość ważna decyzja z którą co jakiś przychodzi nam się zmierzyć. Niektórzy planują kupno swojego pierwszego auta, inni wymieniają obecne na lepszy model. Samochody dość mocno ułatwiają nam codzienne życie. Pozwalają nam zaoszczędzić sporo czasu jak również pozwalają nam na niezależność. Nie trzeba czekać na przystankach

Ceny paliw najprawdopodobniej wzrosną

Jak poradzić sobie z prawdopodobną podwyżką ceny paliw? Sposobów jest kilka, ale jeden wydaje się najrozsądniejszy. Sprawdź