Nowy Kodeks Pracy – co się zmieni?

Nowy Kodeks Pracy wzbudza kontrowersje

I wiele emocji.  Postanowiliśmy sprawdzić, czy jest się czego obawiać i jakie naprawdę zmiany niosą za sobą nowe zapisy ustawy. Obecny Kodeks Pracy obowiązuje od 1974 roku. Od jego uchwalenia diametralnie zmieniły się sytuacja na rynku pracy. Zmianie uległo wykonywanie zarówno prac biurowych jak i  produkcyjnych. Zrozumiałe zatem jest to, że Nowy Kodeks Pracy musi zmieniać i wyjść naprzeciw oczekiwaniom pracowników i pracodawców.

Chcąc spełnić zadość pokładanym oczekiwaniom Komisja Kodyfikacyjna zdecydowała na podział Nowego Kodeksu Pracy. Ma się składać z dwóch części. Pierwsza z nich ma regulować stosunki prawne między pracownikiem a pracodawcą. Druga część ma być kodeksem zbiorowym i  opisywać , relacje pomiędzy pracodawcami a związkami zawodowymi. Łączna liczba artykułów ma oscylować w granicy tysiąca artykułów.

Jakie faktyczne zmiany przewiduje Nowy Kodeks Pracy?

Zacznijmy od kontrowersyjnego pomysłu jakim jest maksymalny czas w którym możemy sobie dorobić. Nowe przepisy przewidują, że będziemy mogli na to poświecić jedynie 32 godziny w miesiącu.  Wówczas wystarczy jedynie umowa cywilnoprawna. Jeśli natomiast przekroczymy wskazane godziny to koszty pracodawcy poszybują w górę.  Ustawodawca przewiduje, że zlecenie prac na podstawie umowy cywilnoprawnej na stałe będzie zarezerwowana dla samozatrudnionych ekspertów. Stawki na tych umowach mają oscylować w granicach 5 krotnego minimalnego wynagrodzenia.

Nowy Kodeks Pracy planuje zmiany dla kobiet w ciąży. Niestety mają one pogorszyć sytuację przyszłych mam.  Jeśli Kobieta spodziewająca się dziecka będzie zatrudniona w firmie do 10 osób lub na umowie na zastępstwo będzie mogła zostać zwolniona.   Nowe przepisy uderzają także w zatrudnionych przebywających na urlopie na żądanie i zwolnieniu chorobowym. Nie oszczędzono również zatrudnionych na podstawie umowy o prace sezonowe. Tu jednak zmiany mogą wydawać się słuszne. Zapisy ustawy mają na celu ukrócenie sytuacji, w których osoby przeczuwające zwolnienie znikają z firmy na długim chorobowym.

Przerwy w pracy nie uszły uwadze Komisji Kodyfikacyjnej. Przepisy mają szczegółowo określać czego pracodawca może oczekiwać od pracownika jeśli ten nadużywa przerw. Zbyt długie wyjścia na przysłowiowego dymka, czy długie rozmowy przez prywatny telefon mogą zostać wskazane do odpracowania.

Jak możemy przeczytać wskazane zmiany są zaskakujące. Warto śledzić proponowane zmiany i trzymać kciuki, że nie wszystkie rozwiązania znajdą się w ostatecznej wersji przepisów.

20/03/2018

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Gdzie najłatwiej dostać pożyczkę?

Gdzie najłatwiej dostać pożyczkę? To pytanie zadaje sobie wielu z Was w momencie szukania dodatkowej gotówki. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie bankomatów i firm pożyczkowych w jakich znajdziecie najlepsze pożyczki gotówkowe. Dzięki statystykom jakie prowadzimy oraz informacjom od Klientów możemy ocenić prawdopodobieństwo udzielenia pożyczki.

Zasiłek macierzyński – kompendium

Zasiłek macierzyński jest świadczeniem pieniężnym, który zastępuje nam pensję. Możemy go pobierać przez rok od urodzenia się dziecka.

Ile kosztuje wyprawka dla noworodka?

Ile kosztuje wyprawka dla noworodka? Lipiec to według statystyk miesiąc, w którym rodzi się najwięcej dzieci. Wiele par czeka na pozytywną informację o nadejściu maluszka. Po momencie pierwszej euforii przychodzi czas na podliczenie wszystkich kosztów i wydatków związanych z noworodkiem. Przeanalizujemy ile kosztuje wyprawka dla noworodka? Ile musimy przygotować pieniędzy zakładając, że to nasze