Zasiłek macierzyński – kompendium

Co to jest zasiłek macierzyński i komu przysługuje?

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci. Wszyscy mówią o programie 500+, a niewiele słychać o innych świadczeniach. W dzisiejszym wpisie nieco więcej powiemy o zasiłku macierzyńskim, który jest wypłacony jednemu z świeżo upieczonych rodziców. Zasiłek macierzyński jest świadczeniem pieniężnym, który zastępuje nam pensję. Możemy go pobierać przez rok od urodzenia się dziecka.

Zasiłek macierzyński można porównać do wynagrodzenia otrzymywanego podczas zwolnienia lekarskiego. Wysokość tegoż świadczenia jest uzależniona od zarobków rodzica i sposobu pobierania zasiłku. Jak już wskazaliśmy wyżej nie ma możliwości, by zasiłek wypłacano równocześnie matce i ojcu dziecka. Co ważne, aby ubiegać się o zasiłek to w dniu narodzin dziecka musimy posiadać ubezpieczenie chorobowe. Jeśli posiadasz umowę o pracę to na pewno posiadasz takowe ubezpieczenie.  W przypadku umowy zalecenia lub umowy o dzieło ubezpieczenie chorobowe nie jest obowiązkowe i wówczas trzeba zadbać o jego zgłoszenie i opłacenie. Wystarczy nawet, że ubezpieczenie rozpocznie się nawet w przededniu urodzenia dziecka.

Jak otrzymać zasiłek macierzyński?

Otrzymanie świadczenia jest możliwe po złożeniu odpowiednich dokumentów w najbliższym oddziale ZUS. Na ich złożenie mamy czas do 21 dni od dnia narodzin dziecka. Jakie dokumenty należy przedłożyć?

  • Kiedy występujemy o zasiłek macierzyński za okres rozpoczynający się jeszcze porodem dziecka to do wniosku konieczne jest dołączenie zaświadczenia lekarskiego o przewidywanej dacie porodu.
  • W przypadku wystąpienia o zasiłek po narodzeniu dziecka do wniosku konieczne jest dołączenie skróconego odpis aktu urodzenia dziecka albo jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez pracodawcę.

W jakiej kwocie wypłacany jest zasiłek?

Omawiane świadczenie rodzicielskie może być wypłacane na dwa sposoby. To Wy decydujecie, które jest dla Was korzystniejsze.

  • Pierwszy wariant zakłada, że przez rok od urodzenia dziecka rodzic będzie otrzymywał 80 proc. dotychczasowego średniego wynagrodzenia.
  • Drugą opcją jest otrzymywanie pełnej kwoty wynagrodzenia przez 6 miesięcy, a przez kolejne pół roku świadczenie będzie wynosiło 60 proc. tej kwoty.

Wiadomo, że pierwsze miesiące po urodzeniu dziecka to wiele wydatków, dlatego dużo osób decyduje się na wariant pierwszy. Jednak otrzymywanie nieco ponad połowy wypłaty przez kolejne pół roku może być kłopotliwe.

07/09/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pożyczki na 500 plus

Pożyczki na 500 plus Wraz z pojawieniem się tego świadczenia zaczęły się rozwijać pożyczki na 500 plus. Firmy pożyczkowe już dawno wyprzedziły banki w szybkości rozpatrywania wniosków oraz warunków udzielania pożyczek. Nie ma znaczenia czy wolimy pożyczkę chwilówkę czy pożyczkę na raty. Firmy pożyczkowe są na tyle elastyczne, że akceptują różne źródła dochodu.

Ile kosztuje wyprawka dla noworodka?

Ile kosztuje wyprawka dla noworodka? Lipiec to według statystyk miesiąc, w którym rodzi się najwięcej dzieci. Wiele par czeka na pozytywną informację o nadejściu maluszka. Po momencie pierwszej euforii przychodzi czas na podliczenie wszystkich kosztów i wydatków związanych z noworodkiem. Przeanalizujemy ile kosztuje wyprawka dla noworodka? Ile musimy przygotować pieniędzy zakładając, że to nasze

Ile kosztuje Komunia Święta?

Komunia Święta to nie tylko wyjątkowy Sakrament to również spore wydatki, na które lepiej przygotować się zawczasu. W dzisiejszym artykule – ile kosztuje Komunia Święta postaramy się oszacować wszystkie koszty i sprawdzić gdzie można zaoszczędzić