Czy wynajem mieszkania to dobra inwestycja?

Wynajem mieszkania czy lokata bankowa

Wiele osób, które zgromadziły sporą ilość gotówki zastanawia się nad ulokowaniem swoich pieniędzy. Wysokość zysku jak zawsze zależy od poziomu ryzyka jakie chcemy ponieść. Jeśli chodzi o lokaty to ryzyko związanie z ich zawieraniem praktycznie wynosi 0%. Polacy kochają lokaty bankowe m.in. za to, że można je zakładać całkowicie przez Internet.  Wiele osób szukających najlepszych ofert często przelewa pieniądze z jednego banku do drugiego nawet kilka razy w roku. Dzieje się tak ponieważ najatrakcyjniejsze lokaty są oferowane na krótkie okresy czasu. Zazwyczaj jest to od miesiąca do trzech. Obecnie najlepsze lokaty znajdziecie z oprocentowaniem do 4% w skali roku. Abyście nie musieli długo szukać monitorujemy rynek i prowadzimy dla Was ranking lokat bankowych na których zarobicie najwięcej.

Innym sposobem na bezpieczne oszczędzanie jest kupno obligacji skarbowych. Oferują podobny zysk co lokaty długoterminowe w bankach, lecz czasami znajdziemy oferty o dużo lepszej stopie zwrotu. Minusem tej inwestycji jest to, że pieniądze mamy zamrożone na długi okres czasu, a likwidacja papierów oszczędnościowych trwa znacznie dłużej niż w przypadku lokaty internetowej.

Czy zatem wynajem mieszkania to lepsza inwestycja?

Wynajęcie mieszkania i czerpanie z niego zysków stało się bardzo popularne w ciągu ostatnich lat. Można nawet powiedzieć, że nastała moda na kupowanie mieszkań na wynajem. Czy jednak to dobry pomysł? Oczywiście nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi.

Na pewno odradzamy kupno mieszkania na wynajem dla osób, które nie posiadają na niego środków. Kupowanie mieszkania na kredyt, aby później je wynająć jest opłacalne krótkookresowo. Nie wiemy jednak jak będzie wyglądała opłacalność za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Wszak kredyty hipoteczne bierze się na 20-30 lat!

Ponadto galopujące ceny mieszkań spowodowały, że wynajem jest coraz mniej zyskowny. Zysk na poziomie 5 proc. z wynajmu mieszkania jest już osiągalny tylko przy wyjątkowo dobrych lokalizacjach, a jedynie w tych najlepszych możliwe jest osiągnięcie rentowności powyżej 6 proc.

 

10/01/2022

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Wynajem mieszkania na wakacje

Apartamenty inwestycyjne kuszą inwestorów z całej Polski Budownictwo mieszkaniowe w trójmieście rozwija się w niespotykanym dotąd tempie. Nowe osiedla z mieszkaniami i apartamentami powstają jak grzyby po deszczu w każdym możliwym miejscu. Szczególnie dobrze widać to w Gdańsku. Dolne miasto czy do niedawna zaniedbane Brzeźno rozkwita na nowo.

Kredyt hipoteczny czy wynajem?

Co bardziej się opłaca kredyt hipoteczny czy wynajem? Własne mieszkanie jest oznaką samodzielności i odpowiedzialności. Osoby kończące szkoły i podejmujący pierwszą pracę często stoją przed dylematem – kredyt hipoteczny czy wynajem?

Apartamenty inwestycyjne w Trójmieście

Apartamenty inwestycyjne w Trójmieście cieszą się niesłabnącą popularnością. Trójmiasto jest dynamiczne, modne i przynosi zyski. Gdańsk znalazł się na 5 miejscu w zestawieniu Top Destination on the Rise.