Otrzymanie kredytu będzie trudniejsze

Media od jakiegoś czasu informowały, że będzie ciężej z otrzymaniem kredytu w banku. Informacje te okazały się prawdziwe. Potwierdził to kwartalny raport NBP „Sytuacja na rynku kredytowym” w którym napisano, że w III kwartale 2019 r. zaostrzono kryteria przyznawania kredytów dla firm, jak i osób fizycznych. Dotyczy to zarówno kredytów mieszkaniowych jak i tych gotówkowych. Dlaczego banki nie chcę pożyczać i otrzymanie kredytu będzie trudniejsze? Sprawdzimy w dzisiejszym wpisie.

Polacy chętnie pożyczają pieniądze

Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej popyt na kredyty i pożyczki cały czas jest duży. Polacy chętnie pożyczają i z reguły wywiązują się ze swoich zobowiązań. Banki także prognozują, że popyt na kredyty gotówkowe będzie rósł.  Inaczej za to prognozowane jest zapotrzebowanie na kredyty hipoteczne, które ma maleć do końca roku.  Z kolei popyt na kredyty dla firm ma pozostać na obecnym stabilnym poziomie.

Oprócz banków dużym graczem na rynku są firmy pożyczkowe, które jak wynika z wrześniowego podsumowania BIK tylko w tym miesiącu udzieliły finansowania na kwotę 531 mln zł, przyznając 219,1 tys. pożyczek. Weryfikując te dane rok do roku można odczytać, że w ujęciu wartościowym firmy pożyczkowe udzieliły pożyczek na kwotę niższą o -4,7%. Natomiast w ujęciu liczbowym odnotowały wzrost o 5,9%. Średnia wartość pożyczki pozabankowej wyniosła 2 424 zł i była niższa o -10 % od średniej wartości pożyczki udzielonej we wrześniu 2018 r.

Czy banki udzielają pożyczk bez BIK

Dlaczego otrzymanie kredytu będzie trudniejsze?

Otrzymanie kredytu będzie trudniejsze, ponieważ banki prognozują gorszą koniunkturę w gospodarce. Jednym słowem widać widmo recesji, przez co gospodarka będzie rozwijała się wolniej. Mimo, że jeszcze nie jest źle to banki już się przygotowują i zaczynają mocniej selekcjonować Klientów. Jak tłumaczą bankowcy, instytucja finansowa musi przewidzieć sytuację Klienta w perspektywie minimum 10 lat. To, że teraz ktoś dobrze zarabia i spłaca regularnie nie może być tak samo pewne w dłuższym okresie. Należy także podkreślić, że zaostrzenie polityki kredytowej wynikało także z przyczyn z realizacji zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego.

Mając na uwadze powyższe już w III kwartale 2019 r. banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych, ale nie zmieniły warunków kredytowych. Z kolei jeśli chodzi o kredyty gotówkowe to warunki udzielenia takiego finansowania zostały już zaostrzone. Banki w większości zwiększyły m.in. marżę kredytową, a pojedyncze z nich zwiększyły pozaodsetkowe koszty kredytu i skróciły okres kredytowania.

Nie dostałem kredytu – co zrobić?

Szukając niewielkiego wsparcia finansowego rzędu kilku tysięcy złotych warto pomyśleć na skorzystaniem z oferty firmy pożyczkowej. Do wyboru mamy szybkie chwilówki i pożyczki na raty, które spłacamy tak samo jak kredyty bankowe. Cały proces pożyczkowy odbywa się online, dzięki czemu nie ma konieczności przedstawiania zaświadczeń o dochodach. Warto także nadmienić, że niektóre pożyczki są całkowicie darmowe, pod warunkiem, że gotówkę zwrócimy w terminie.

 

Źródła:

https://media.bik.pl/publikacje/4314

https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/systemfinansowy/kredytowy.html

20/11/2019

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Co zrobić żeby dostać kredyt lub pożyczkę?

Przed złożeniem wniosku warto sprawdzić co zrobić żeby dostać kredyt lub pożyczkę. Wiele rzeczy ma znaczenie, o których możesz nie wiedzieć

Czy banki udzielają pożyczek bez BIK?

Szukasz pożyczki bez weryfikacji BIK, zastanawiasz się czy banki udzielają pożyczki bez BIK? Sprawdź najnowszy wpis,który odpowiada na te pytania.

Czym się różni bank od SKOK

Co to jest SKOK Zastanawialiście się, czym różnią się te dwie instytucje finansów? Większość osób nie wie czym się różni bank od SKOK. Wynika to z tego, że usługi jakie oferują banki i skoki są niemal identyczne. Zanim zaczniemy wskazywać różnice napiszemy kilka słów czym w ogóle jest SKOK.