Płatności zbliżeniowe biją rekordy

Polska bankowość należy do najnowocześniejszych

na świecie. Wszystko przez to, że nasza demokracja nasza bankowość jest równie młoda co nasza demokracja. Przed upadkiem komunizmu bankowość w Polsce praktycznie nie istniała. Przynajmniej taka z jaką mamy do czynienia teraz. System bankowy był ściśle regulowany i nadzorowany przez Państwo. Nic więc dziwnego, że Polska jest doskonałym miejscem do testowania i wprowadzania różnych nowinek technologicznych z zakresu bankowości. Polacy kochają płatności zbliżeniowe i bankowość mobilną.

Jak podaje Narodowy bank Polski- Polacy dysponują 31 mln kart płatniczych z możliwością płatności zbliżeniowych. Wszystkich kart jest 39 milionów. Wynika zatem, że prawie 3/4 plastików jest wyposażonych w funkcję zbliżeniową. Kart zbliżeniowych przybywa z kwartału na kwartał. Tylko w ciągu ostatniego roku wydano ich ponad 2,5 mln.

Płatności zbliżeniowe to nie tylko karty. W 2017 roku Polacy korzystali z miliona innych akcesoriów płatniczych. Do tych zaliczają się breloki, naklejki płatnicze czy telefony komórkowe.

Gotówka odchodzi powoli, ale odchodzi…

Mimo dużego tempa wzrostu płatności zbliżeniowych i mobilnych gotówka cały czas jest popularna. Szczególnie wśród osób starszych, którzy przyzwyczajeni są do banknotów i monet. Zupełnie inaczej jest w Szwecji. Tam w przeciwieństwie do Polski coraz trudniej jest płacić gotówką. Właśnie w Szwecji tylko 1% wszystkich transakcji było płatnych gotówką. Skala jest tak duża, że rząd Szwecji planuje wprowadzić pewne ograniczenia. W przypadku awarii systemu płatniczego czy jakiejkolwiek klęski ten skandynawski kraj może zostać całkowicie sparaliżowany.

W Polsce coraz częściej mówi się o rezygnacji z używania monet. Szczególnie tych o najmniejszych nominałach. Ich bicie jest bowiem droższe niż ich wartość nominalna. Brak jednak konkretnego planu wycofania jednogroszówek powoduje, ze temat jest ucinany. Z uwagi na bezpieczeństwo transakcji i uszczelnienie systemu podatkowego płatności bezgotówkowe na pewno będą się rozwijać. We Włoszech czy Francji już pracuje się nad przepisami, które będą wyznaczać maksymalną kwotę transakcji, która będzie można przeprowadzić gotówkowo.

23/05/2018

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Kredyt konsolidacyjny online

Kredyt konsolidacyjny online Kredyt konsolidacyjny online nie należy do najpopularniejszych produktów finansowych w Polsce. Większość osób zaciąga pożyczkę czy kredyt i potem tylko reguluje miesięczne zobowiązania. Korzystając z kilku pożyczek branych w różnych okresach najprawdopodobniej będziemy mieli różne warunki spłaty. Płacenie jednej większej raty w miesiącu może okazać się dużo wygodniejsze i tańsze.

Płatności zbliżeniowe do 100 zł od Mastercard

Rewolucja w płatnościach zbliżeniowych Mastercard otrzymał zgodę Narodowego Banku Polskiego na zmianę limitu płatności zbliżeniowych. Jak doskonale wszyscy wiemy obecnie płatności zbliżeniowe bez podania kodu PIN funkcjonują do kwoty 50 zł. Od drugiego kwartału 2019 roku kwota zostanie podwojona do 100 zł.

Aplikacje bankowe są bezpieczne?

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości mobilnej? Czy warto korzystać z aplikacji bankowych?