Rząd co roku przeprowadza waloryzację rent i emerytur. W skutek tych działań emeryci i renciści mogą liczyć na symboliczne podwyższenie świadczenia. Podwyższenie emerytury nie musi być jedynie zależne od działania Państwa. Seniorzy mogą samodzielnie wpłynąć na wysokość swoich poborów. Co należy zrobić? O tym w dzisiejszym wpisie.
Powszechnie wiadomo, że człowiek nie po to pracował całe życie aby jeszcze na emeryturze musieć pracować. Jednak jeśli zdrowie na to pozwala i chcemy aby więcej nam zostawało w kieszeni to warto rozważyć podjęcie chociaż czasowego zatrudnienia. Każdy bowiem kolejny miesiąc pracy zwiększa wysokość przyznawanej emerytury. Pamiętajmy jednak, że ZUS bierze pod uwagę tylko te miesiące, w których odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne. Dlatego podpisując umowę z pracodawcą zadbajmy aby takie składki były regulowane.
Jeśli zdecydujesz się na dodatkową pracę to nie zapomnij zgłosić tego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Aby to zrobić należ jedynie złożyć wniosek o doliczenie do stażu pracy przepracowanych właśnie miesięcy. Podwyżka emerytury będzie tym większa im więcej miesięcy czy lat uda na się przepracować.
Przed 1999 rokiem lata spędzone na urlopie wychowawczym były nieskładowe. Przez niekorzystne przepisy traciło się lata pracy przez co emerytury takich osób były zaniżone. Wraz ze zmianą przepisów właśnie okres urlopu wychowawczego zaczął być uznawany do emerytury.
Jak jednak ta informacja może wpłynąć na podwyższenie emerytury? Otóż wszystkie osoby, które sprawowały opiekę nad dziećmi podczas urlopu wychowawczego rokiem 1999, mogą złożyć wniosek o ponowne wyliczenie emerytury. Zmiana kwalifikacji lat spędzonych na urlopie wychowawczym może spowodować spore podniesienie emerytury. Wynika to z tego, że okresy nieskładkowe są mnożone 0,7, zaś składkowe 1,3.
Polska w latach dziewięćdziesiątych przeszła wielką transformację ustrojową i gospodarczą. Wiele przedsiębiorstw upadło, dużo powstało a jeszcze inne zostały przekształcone. Może zdarzyć się że jakiś z Twoich pracodawców nie zgłosiłeś do Zakładu Ubezpieczeń a dokumenty potwierdzające zatrudnienie zniknęły. Co zrobić w takim przypadku? Przecież były to okresy składkowe za które należy się lepszy przelicznik. W takiej sytuacji zagubione dokumenty mogą być zastąpione zeznaniami świadków. Dotyczy to dokumentów zatrudnienia z przed 15 listopada 1999 roku. Jeśli zatem firma nie istnieje wystarczy znaleźć wiarygodnych świadków, którzy potwierdzą fakt naszego zatrudnienia w danym miejscu.
Większość emerytów otrzymując informację o przyznaniu prawa do emerytury nie interesuje się czy dostarczone dokumenty są kompletne i w całości uwzględnione. Mowa tu przede wszystkim o aktach przekazywanych przez pracodawców. Istnieje bowiem ryzyko, że zakład pracy nie wystawił i nie przekazał kompletnych dokumentów przez co przyszły emeryt jest narażony na stratę. Gdyby tak było nie zamyka nam to drogi do uzupełnienia braków i ponownego przeliczenia wysokości emerytury. Dlatego nawet po wielu latach warto próbować uzyskać stosowne dokumenty m.in. potwierdzające staż pracy.
Powyższa sytuacja dotyczy głównie naszych dodatkowych aktywności zawodowych. Jako, że na wysokość emerytury ma wpływ każda podjęta praca należy sprawdzić czy znalazła ona odzwierciadlenie w rejestrach ZUS.
Czytaj także: pożyczka dla seniora
lisekfinansowy.pl| Regulamin | Polityka prywatności |