Polaków nie stać na nowe auta?

Pensje rosną a Polaków nie stać na nowe auta?

Rynek motoryzacyjny w Polsce zaczął się rozwijać wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Sprowadzanie samochodów rozpoczęło się na masową skalę. Najpierw z Niemiec, potem z Belgii, Francji i innych krajów zaczęto ściąganie różnych samochodów. Wszystkie jednak według handlarzy były wyjątkowymi okazami, za którymi stary Niemiec jak sprzedawał. Niestety ten stereotyp jest ciągle żywy a lawina używanych aut wciąż zalewa Polskę. Polaków nie stać na nowe auta? Patrząc na to co jeździ na ulicach to sporo aut jest wiekowych i część z nich byłyby już zezłomowane na Zachodzie.

Według statystyk ponad 1/3 aut w kraju ma więcej niż 20 lat. Dane te są jednak naszym zdaniem zakłamane. Wiele aut z w Centralnej Ewidencji Pojazdów istnieje bowiem tylko teoretycznie. Wiele osób nie wyrejestrowuje starych samochodów trzymając je w szopach i garażach. Niekiedy z nostalgii po dziadku, a czasami z lenistwa. Wszystko to sprawia, że statystycznie nie wygląda to dobrze.

Jak jest naprawdę? Wolimy nie przepłacać czy to kwestia finansów?

Na to pytanie odpowiedział Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. W ostatnim raporcie „Branża motoryzacyjna 2018/19” zaprezentowano statystyki dotyczące samochodów osobowych w Polsce. Analiza danych wykonana przez ekspertów z PZPM wskazała, że na koniec 2017 roku najliczniejszą grupą są auta, dla których od pierwszej rejestracji upłynęło od 10 do 20 lat. (55 proc.) Samochody ponad 20-letnie stanowiły niecałe 15 proc.  Co piąty zarejestrowany samochód osobowy ma od 5 do 10 lat. Najmłodsze egzemplarze – te do 4 lat stanowią jedynie 11 proc. wszystkich zarejestrowanych aut.

Zgodnie z powyższymi statystykami średni wiek samochodu osobowego w 2017 roku wynosił 14 lat. Mimo, że zarobki rosną to wzrostowi ulegają też ceny żywności i paliwa. Statystycznie wszystko wydaje się być ok, ale patrząc realnie nie jest wcale tak różowo. Polacy chętnie kupują auta używane, bo zwyczajnie na nowe ich nie stać. Poza tym nawet na używane samochody często konieczna jest pożyczka. Wiedzą o tym firmy pożyczkowe, które rozwijają produkty dla zmotoryzowanych.

04/09/2018

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Jak sfinansować zakup samochodu

Zastanawiasz się jak sfinansować zakup samochodu? Zakup samochodu to dość ważna decyzja z którą co jakiś przychodzi nam się zmierzyć. Niektórzy planują kupno swojego pierwszego auta, inni wymieniają obecne na lepszy model. Samochody dość mocno ułatwiają nam codzienne życie. Pozwalają nam zaoszczędzić sporo czasu jak również pozwalają nam na niezależność. Nie trzeba czekać na przystankach

Leasing czy kredyt – co bardziej się opłaca?

Leasing czy kredyt Wiele osób widząc nagłówek tego wpisu zastanowiło się czy w ogóle to można porównywać? Otóż można, a nawet trzeba porównywać. Wszak zawsze szukamy rozwiązania najtańszego albo najwygodniejszego dla nas. Leasing czy kredyt?

Ceny paliw najprawdopodobniej wzrosną

Jak poradzić sobie z prawdopodobną podwyżką ceny paliw? Sposobów jest kilka, ale jeden wydaje się najrozsądniejszy. Sprawdź