Leasing czy kredyt – co bardziej się opłaca?

Leasing czy kredyt

Wiele osób widząc nagłówek tego wpisu zastanowiło się czy w ogóle to można porównywać? Otóż można, a nawet trzeba porównywać. Wszak zawsze szukamy rozwiązania najtańszego albo najwygodniejszego dla nas. Leasing czy kredyt?

Biorąc kredyt gotówkowy czy pożyczkę pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel. Korzystając z kredytu na 100 tys. zł możemy kupić dwa samochody używane, które wciągniemy na listę środków trwałych. Będziemy mogli dokonywać amortyzacji i odpisów podatkowych. Jeśli rozdysponujemy środkami w sposób odpowiedzialny powinna nam jeszcze zostać gotówka na inne wydatki. Wyposażenie biurowe czy drobny remont można sfinansować właśnie z pozostałych środków.  Poza tym jesteśmy jedynymi właścicielami zakupionych samochodów. W przypadku leasingu jest inaczej. Leasingowane są konkretne rzeczy – samochód, maszyna, urządzenie. Przez cały okres trwania umowy właścicielem pozostaje firma leasingowa.

To co odróżnia kredyt od leasingu jest również czas na jaki zostają zawarte umowy. W przypadku kontraktów leasingowych czas trwania umowy jest ściśle określony przez przepisy podatkowe oraz stawki amortyzacji. Przy kredycie okres spłaty może być kilkukrotnie dłuższy. Wszystko zależeć będzie od naszych możliwości finansowych. Bez problemu również będziemy mogli nadpłacać takie zobowiązanie lub spłacić go przed czasem. Leasing czy kredyt – wybór nie jest łatwy. O kredycie dużo już zostało powiedziane i jest to produkt na tyle znany, że prześledźmy jeszcze plusy i minusy leasingu.

Jakie są wady i zalety leasingu?

Do największych wad leasingu zaliczyć można to o czym już wspominaliśmy czyli czas trwania umowy. Ponadto leasing stanowi źródło finansowania wyłącznie przy zakupie aktywów trwałych, które ściśle odpowiadają zakresowi działalności firmy. Warto zaznaczyć, że na opłacalność leasingu bezpośrednio wpływa wartość przedmiotu leasingowanego. Czyli im niższa wartość przedmiotu leasingu, tym wyższe są koszty związane z obsługą umowy. Wadą leasingu jest także to, że przez cały okres umowy przedmiot leasingu należy do firmy leasingowej.

Jeśli chodzi o zalety to możliwość obniżenia podatku poprzez wliczenie raty leasingowej do kosztu uzyskania przychodu. Najważniejszą jednak zaleta jest to, że leasing nie wpływa na zmniejszenie zdolność kredytowej przedsiębiorstwa. Ponadto  formalności związane z uzyskaniem leasingu są dużo mniej skomplikowane niż przy zaciągnięciu pożyczki na raty

17/06/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Na co warto zwrócić uwagę podpisując umowę leasingową?

Na co warto zwrócić uwagę podpisując umowę leasingową? Takie pytania coraz częściej spotykamy na naszej skrzynce mailowej. Dlatego wychodząc naprzeciw

Leasing wszystko co powinieneś wiedzieć

Czym jest leasing? to bardzo popularna forma finansowania maszyn, urządzeń i pojazdów. Polacy zetknęli się z leasingiem już w latach 90-tych, jednak wówczas nie było odpowiednich regulacji prawnych, które by jasno określały pewne zasady.

Leasing dla osób prywatnych

O nowy samochód coraz łatwiej – pomoże leasing dla osób prywatnych Sytuacja finansowa Polaków jest lepsza z roku na rok. Widać to nie tylko po średniej krajowej, która za chwilę przekroczy 5 tys. zł brutto.