Poręczenie pożyczki lub kredytu

Poręczenie pożyczki lub kredytu – najważniejsze informacje

Poręczenie to jedno z najczęściej stosowanych zabezpieczeń przy pożyczkach i kredytach. Poręczenie inaczej nazywane jest również żyrowaniem. Osoba, która poręczy spłatę pożyczki jest tak samo odpowiedzialna za spłatę jak główny kredytobiorca. Żyrant odpowiada całym swoim majątkiem w przypadku braku spłaty przez kredytobiorcę. Poręczenie pożyczki lub kredytu stosuje się najczęściej wtedy, kiedy w ocenia banku lub firmy pożyczkowej Klient nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. Niektóre firmy pożyczkowe udzielają pożyczek z żyrantem nawet jeśli mamy egzekucję komorniczą!

Poręczyciel przy kredycie to nie tylko sygnał, że ktoś miał słabą zdolność kredytową. Wskazanie żyranta jest często wykorzystywane przy negocjacjach warunków kredytu czy pożyczki. Wykorzystując ten sposób przy negocjacjach pokazujemy, że bank nie powinien mieć wątpliwości co do naszej uczciwości skoro przyjaciel czy ktoś z rodziny ręczy za nas całym majątkiem.

Prawa i obowiązki poręczyciela

Poręczycielem może zostać praktycznie każdy dorosły Polak posiadający zdolność kredytową. Analizując wniosek kredytowy instytucja finansowa dokona takiej samej analizy żyranta jak robi to w przypadku Klienta. Sprawdzone zostaną jego dochody, zarobki, stan cywilny, historię kredytową oraz zweryfikowany zostanie BIK.

Poręczyciel ma wgląd do historii spłaty pożyczki czy kredytu. Dzięki temu może szybko zareagować w przypadku problemów finansowych kredytobiorcy. Największym jednak prawem osoby poręczającej czyjś dług jest tzw. wstąpienie w prawa wierzyciela. Chodzi tu o to, że poręczyciel otrzymuje od dłużnika prawo zwrotu zapłaconej przez nas kwoty pieniężnej w ramach poręczenia. W najgorszym przypadku żyrant ma możliwość skierowania takiego roszczenia do komornika sądowego.

Największym i praktycznie jedynym obowiązkiem poręczyciela jest odpowiedzialność za spłatę kredytu czy pożyczki. Poręczając czyjeś zobowiązanie musimy być maksymalnie pewni, że pożyczkobiorca nie zrobi nas w balona i nie będziemy musieli spłacać za niego. Pamiętajmy, że z poręczenia ciężko jest się wycofać, a żeby do tego doszło wymagana jest zgoda wszystkich stron. Ponadto informacja o poręczeniu trafia do baz kredytowych w tym BIK. Tym samym zdolność kredytowa żyranta maleje.

25/07/2018

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Czy emeryt może zostać poręczycielem?

Czy emeryt może zostać poręczycielem? Sprawdzamy jakie warunki należy spełnić przy pożyce i kredycie gotówkowym i hipotecznym

Poręczyciele płacą za nie swoje długi

Coraz więcej poręczycieli zostaje obciążonych spłatą długu Niedawno opisywaliśmy czym jest poręczenie i z czym się wiąże. Jakie zalety niesie dla pożyczkobiorcy, a jakie zagrożenia dla poręczyciela. Tymczasem Biuro Informacji Kredytowej opublikowało raport o niesolidności pożyczkobiorców i kredytobiorców z którego wynika, że coraz więcej poręczycieli ma na karku spłatę pożyczki czy kredytu.

Pożyczka z komornikiem Rapida Money

Pożyczka z komornikiem to popularna nazwa pożyczek dla osób z negatywną historią kredytową. Czy warto skorzystać z takiej pożyczki?