Poręczyciele płacą za nie swoje długi

Coraz więcej poręczycieli zostaje obciążonych spłatą długu

Niedawno opisywaliśmy czym jest poręczenie i z czym się wiąże. Jakie zalety niesie dla pożyczkobiorcy, a jakie zagrożenia dla poręczyciela. Tymczasem Biuro Informacji Kredytowej opublikowało raport o niesolidności pożyczkobiorców i kredytobiorców z którego wynika, że coraz więcej poręczycieli ma na karku spłatę pożyczki czy kredytu. Część osób podchodzi nieufnie do żyrowania nawet rodzinie, inni natomiast starają się pomóc i decydują się żyrować. Z poręczenia korzystają najczęściej osoby, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej lub miały problemy ze spłatą zadłużenia. Problemy z płatnościami najczęściej pojawiają się przez nagłe i nieprzewidziane sytuacje. Niestety zdarzają się one dość często i poręczyciele płacą za nie swoje długi.

Z danych BIG InfoMonitor wynika, że ponad 36 tys. kredytobiorców nie spłaca swoich zobowiązań. Zadłużenie jakie musza spłacić poręczyciele to niemal 0,5 mld zł. Rekordzistami, którzy swoje długi zrzucili na poręczycieli są pewni małżonkowie z Gliwic, którzy nie spłacają długu na prawie 2,7 mln zł.

Gdzie poręczyciele płacą za nie swoje długi?

Najwięcej dłużników zmagających się z przykrymi konsekwencjami poręczenia zamieszkuje województwa śląskie i wielkopolskie. Jest to odpowiednio 6 tys. i prawie 5,1 tys. osób.  Śląsk również przoduje jeśli  chodzi o wartość zadłużenia – to prawie 84,6 mln zł. Tuż za nim uplasowali się mieszkańcy Mazowsza – 63,8 mln zł oraz Wielkopolanie – 45,8 mln zł. Najwyższy średni dług z tytułu poręczenia przypada na mieszkańców Podkarpacia – 19 630 zł.

Kto najchętniej zostaje poręczycielem?

Najbardziej ufnymi i najchętniej poręczającymi są mężczyźni w wieku od 35 do 44 lat. Stanowią oni 18 proc. ogółu dłużników poręczycieli zgłoszonych do rejestru. Inaczej rzecz się ma w przypadku osób starszych. Wśród osób po 65 roku życia, z poręczonym i niespłaconym kredytem w bazie BIK jest 3,15 tys. kobiet i jedynie 2 tys. mężczyzn. Najmniej chętnie poręczają osoby młode do 24 życia. Może to być wynikiem tego, że jeszcze nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej do poręczenia. Młode osoby bowiem mimo, że zaczynają zarabiać to często decydują się na chwilówki i pożyczki na raty. Najczęściej wykorzystywane na elektronikę i życie codzienne.

Chociaż popularność kredytów z poręczeniem mocno spada i w ostatnich czterech latach ich liczba zmniejszyła się o ponad połowę, to ta forma zabezpieczenia spłaty nadal funkcjonuje. Przed poręczeniem komuś kredytu czy pożyczki dobrze się zastanówcie, bo konsekwencje mogą być bolesne.

14/08/2018

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Gdzie najłatwiej dostać pożyczkę?

Gdzie najłatwiej dostać pożyczkę? To pytanie zadaje sobie wielu z Was w momencie szukania dodatkowej gotówki. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie bankomatów i firm pożyczkowych w jakich znajdziecie najlepsze pożyczki gotówkowe. Dzięki statystykom jakie prowadzimy oraz informacjom od Klientów możemy ocenić prawdopodobieństwo udzielenia pożyczki.

Czy brać kredyt konsolidacyjny?

Jak brzmi odpowiedź na pytanie: czy brać kredyt konsolidacyjny?  Kredyt konsolidacyjny jest o tyle dobry, że pozwala kredytobiorcom

Poręczenie pożyczki lub kredytu

Poręczenie pożyczki lub kredytu – najważniejsze informacje Poręczenie to jedno z najczęściej stosowanych zabezpieczeń przy pożyczkach i kredytach. Poręczenie inaczej nazywane jest również żyrowaniem. Osoba, która poręczy spłatę pożyczki jest tak samo odpowiedzialna za spłatę jak główny kredytobiorca. Żyrant odpowiada całym swoim majątkiem w przypadku braku spłaty przez kredytobiorcę.