Progi podatkowe w Polsce 2021

Otrzymując wynagrodzenie za prace jest ono pomniejszone o składki ZUS oraz podatek dochodowy. To jaki podatek musimy zapłacić zależy od wysokości naszych zarobków, ponieważ w Polsce panuje zasada, że płacimy tym większy podatek, im więcej zarabiamy. Od tego roku obowiązują nowe progi podatkowe: 17 proc i 32 proc. Wprowadzony podatek dodatkowy dla najlepiej zarabiających tzw. danina solidarnościowa.

Co to jest próg podatkowy i ile wynosi?

Próg podatkowy jest to inaczej granica, która określa jaki podatek płacimy przy jakich dochodach w danym roku podatkowym.  Jeśli chodzi o o osoby fizyczne to przedziały i stawki im przyporządkowane ustalane są co roku przez Rząd i obowiązują w rozliczeniach podatku dochodowego za dany rok.

Jak już wcześniej wspomniano to jaki podatek będziemy musieli zapłacić jest zależne od tego, ile zarobimy w danym roku. Pamiętajmy również, że nie ma znaczenia ile zarobimy miesięcznie ani to czy pracujemy w różnych miejscach w oparciu o różne umowy. Przy rozliczeniu rocznym pod uwagę brana jest jedynie roczna suma wszystkich dochodów.

W Polsce obowiązują progi podatkowe w wysokości 17% i 32%. Jak sama nazwa wskazuje zasadniczo płacimy 17 proc podatku dochodowego, wyższy podatek jest pobierany dopiero po przekroczeniu określonego progu i tylko od nadwyżki dochodów. Co to znaczy? Już wyjaśniamy.

17 procentowy podatek płacimy od wszystkich dochodów jakie wygenerujemy do kwoty 85 528 zł. Chodzi tu oczywiście o dochód liczony brutto, a nie na rękę. Każda zarobiona złotówka powyżej tej kwoty będzie natomiast opodatkowana 32 % podatkiem dochodowym. W przypadku, kiedy nasz dochód przekroczy milion złotych wówczas będziemy musieli zapłacić jeszcze daninę solidarnościową w wysokości 4 proc.

Czytaj także: podatek od wygranej – kiedy trzeba płacić?

office 1574717 1920

Kwota wolna od podatku

Jest to z góry określona kwota przez Rząd od której nie trzeba odprowadzać żadnego podatku. Można ją zgodnie z prawem w całości zatrzymać dla siebie i wynosi ona w w tym roku 8000 zł.

Z kwoty wolnej od podatku korzystają realnie tylko osoby pracujące w sezonie wakacyjnym tj. osiągają dochody tylko przez dwa lub trzy miesiące. Wynika to z tego, że pracując legalnie najniższe wynagrodzenie wynosi 2600 zł brutto. Tym samym po 3 miesiącach osiągamy granicę 8 tysięcy złotych brutto.  Osoby pracujące standardowo w każdym miesiącu musiałyby zarabiać niewiele ponad 600 zł, żeby móc otrzymać zwrot całego podatku.

W przypadku zarobków rocznych wyższych niż 8000 kwota ta ulega pomniejszeniu jak poniżej:

  • przy zarobkach od 8000,01 do 13000 zł będzie liczona wg skali malejącej pomiędzy kwotami 8000 a 3091 zł,
  • dla zarabiających pomiędzy 13000,01 a 85528 zł wyniesie zawsze dokładnie 3091 zł,
  • osoby, które osiągnęły dochody w granicach 88529,01 a 127000 zł kwota wolna od podatku również będzie malejąca między kwotami 3091 zł a 0 zł,
  • dla najbogatszych, czyli tych, których zarobki przekroczyły 127 000 zł, kwota wolna od podatku wynosi 0 zł.

Czytaj także: Podatek od pożyczki – ile wynosi, kiedy płacić?

20/09/2021

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Pożyczka w weekend

Pożyczka w weekend – gdzie dostaniemy gotówkę? Osoby potrzebujące szybkiego wsparcia finansowego nie zawsze mogą czekać do poniedziałku. Czasami jest tak, że mamy okazję coś atrakcyjnie kupić a jest akurat weekend. Nie byliśmy przygotowani na tak duży wydatek i nie zadbaliśmy o gotówkę.

Pożyczki bez BIK 2023

Pożyczki bez BIK i KRD czyli bez weryfikacji tych baz kredytowych. Sprawdzamy czy negatywny wspis w BIK zamyka drogę do chwilówki?

Pożyczka na wyciąg z konta

Pożyczka na wyciąg z konta to bardzo łatwy sposób pozyskania pieniędzy i udowodnienia pożyczkodawcy swoich dochodów i wydatków. Sprawdzamy gdzie pożyczyć