Podatek od wygranej

Polacy lubią grać nie tylko w lotto, chętnie bierzemy udział w wszelkiego rodzaju loteriach, konkursach czy radiowych quizach. Nie wszyscy uczestnicy wygrywają, jednak szczęśliwcy mogą się cieszyć z nowego auta, czy pokaźnej sumy gotówki. Aby spokojnie cieszyć się wygraną konieczne będzie odpalenie stosownej opłaty fiskusowi. Sprawdzamy dzisiaj ile wynosi podatek od wygranej i do kiedy należy go zapłacić.

Kto wygrywa ten musi zapłacić

Na konkury i loterie możemy się natknąć praktycznie wszędzie. Zazwyczaj wystarczy jedynie zarejestrować paragon i wypełnić formularz, czy po prostu nabyć  zdrapkę. Innymi razem aby coś wygrać wystarczy odpowiedzieć na proste pytanie aby wziąć udział w losowaniu nagrody.

Jeżeli los się uśmiechnie, to  w szybki sposób możemy się wzbogacić. W pierwszej chwili każdy w myślach zaczyna wydawać wygraną. Ważne, aby jednak nie zapomnieć o zapłaceniu podatku. Kwestię tą reguluje art. 30 ust.1 pkt 2 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z zapisami w przypadku wygranej w konkursie, grze lub zakładzie wzajemnym, należy uiścić podatek w kwocie 10% od wygranej. Co ważne podatek od wygranej należy zapłacić zarówno w przypadku uzyskania wygranej w Polsce, jak i innych krajach Unii Europejskiej ( także w Norwegii)

Istotne jest to, że wygranej nie trzeba wskazywać w rocznej deklaracji podatkowej PIT. Urząd Skarbowy otrzymuje bowiem wszystkie potrzebne informacje wraz z należną daniną podczas przekazywania nagrody do rąk obdarzonego konsumenta.

podatek od wygranej 3

Kiedy zapłacić podatek od wygranej?

Paradoksalnie nigdy nie musimy płacić podatku od wygranej. Dzieje się tak, ponieważ należna danina jest przekazywana do Urzędu Skarbowego przez fundatora nagrody. Dlatego wygrany nie musi się zastanawiać się nad tym ile i kiedy należy zapłacić. Podatek od wygranej jest odliczany automatycznie od wygadanej kwoty pieniężnej bądź wartości nagrody rzeczowej.

Przepisy prawa przewidują także wyjątki, kiedy podatek nie musi zostać potrącany. Nie trzeba płacić podatku od wygranej, jeśli jest się laureatem konkursu organizowanego przez środki masowego przekazu. Chodzi tu o ogólnokrajowe stacje radiowe i telewizyjne.

Zapłata podatku od wygranej nie jest też konieczna w sytuacji, gdy uzyskana wygrana nastąpiła w loterii liczbowej. Może być to np. loteria zorganizowana na zorganizowanym wyjeździe wakacyjnym.

Nie trzeba także płacić podatku, kiedy wygrana nastąpiła w  konkursie specjalnym. Chodzi tu o  konkursy tematyczne np. naukowe, artystyczne, sportowe.

To jednak nie wszystko. Aby podatku nie zapłacić w powyższych przypadkach wygrana nie może być większa niż 2000 złotych lub większa niż 2280 złotych w przypadku loterii liczbowej. Jeżeli określona wartość zostanie przekroczona automatycznie zostanie nam naliczony podatek od wygranej.

06/01/2022

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Nauczyciele stracili na pandemii COVID-19

ZNP przeprowadził ankietę wśród nauczycieli aby sprawdzić jak kształtują się ich wynagrodzenia w czasie pandemii COVID-19

Co zrobić jak znikną nam pieniądze z konta

Logujesz się do Banku a tam puste konto Przecierasz oczy ze zdumienia, ale nadal saldo wynosi 0 zł. Powoli uświadamiasz sobie, że ktoś ogołocił Twoje konto i najprawdopodobniej padłeś ofiarą kradzieży. Co zrobić jak znikną nam pieniądze z konta?

Spadochron finansowy dobrym zabezpieczeniem

Spadochron finansowy to nic innego jak solidne zabezpieczenie na nieprzewidziane wydatki. Spadochron kojarzy się z bezpieczeństwem i wyjściem awaryjnym stąd przyjęto, że pieniądze na czarną godzinę to spadochron finansowy.