Stopy procentowe a niska rata

Stopy procentowe a niska rata

Wiele się mówi o stopach procentowych, ale jak to się przekłada na ratę kredytu albo pożyczki? W dzisiejszym wpisie postanowiliśmy przybliżyć Wam jak działają stopy procentowe i kto stoi za ich zmianą. O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie stopy procentowe a niska rata.

Właściwa nazwa popularnych stóp procentowych to podstawowe stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego. Regulowane są przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP), która jest organem decyzyjnym właśnie w Narodowym Banku Polskim. Badając wiele czynników wpływających na gospodarkę, w tym inflację RPP tak steruje stopami procentowymi, aby rynek funkcjonował jak najlepiej. Tyle sztywnej teorii.

Jak to wygląda w praktyce? Oprocentowanie kredytów udzielonych w złotówkach liczone jest na podstawie wskaźnika WIBOR. Jeśli stopy procentowe rosną to rata naszego kredytu również.

Zobaczmy jak wygląda to na przykładzie:

  • Wysokość kredytu: 200 000 zł
  • Okres kredytowania: 30 lat
  • WIBOR 3M (najczęściej Banki liczą WIBOR z trzech miesięcy): 1,7%
  • Marża: 2%
  • Oprocentowanie całkowite kredytu to: 3,7%
  • Rata miesięczna: 920,57 zł

Jeśli WIBOR wzrósłby do 2 proc. czyli o 0.3 proc. To nasza rata wynosiłaby już 954,83 zł. Jak widzimy stopy procentowe a niska rata to nieodłączna zależność.

Czytaj także: rata równa czy malejąca – jak szybciej spłacić kredyt hipoteczny

Czy niskie stopy procentowe się utrzymają?

Z wypowiedzi płynących z Narodowego Banku Polskiego wynika jasno, że w najbliższych latach nie powinniśmy się spodziewać podwyżek stóp procentowych. Oczywiście niczego nie można przewidzieć z tak dużym wyprzedzeniem, jednak drastyczne zmiany wysokości stóp procentowych nie powinny mieć miejsca.

Biorąc jednak pożyczkę czy kredyt warto pamiętać, że stopy procentowe ulegają zmianie i ich niski poziom nie jest nam dany na zawsze. Szczególnie bolesne może to być dla osób, które dopiero co zaciągnęły zobowiązanie. Nie są oni bowiem przyzwyczajeni do rosnących rat. Klienci, którzy posiadają kredyt od dawna mieli już nie raz do czynienia ze zmieniającymi się ratami. Zanim podpiszemy umowę policzmy zatem wszystko w kilku wariantach, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości.

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa czyli jak wiarygodni jesteśmy w oczach banku czy firmy pożyczkowej. Wbrew pozorom zdolność kredytowa jest czasami ważniejsza niż to ile zarabiamy.

Najdroższe miasta świata 2018

Najdroższe miasta świata to ranking opracowywany co roku na zlecenie portalu The Economist. Cały raport nosi nazwę Worldwide Cost of Living 2018 i jest całościową analizą kosztów życia. Pod uwagę branych jest 133 miast na całym świecie. Jakie koszty życia są brane pod uwagę? Analitycy szczegółowo prześwietlają 160 produktów i usług

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *