Turystyka medyczna Polaków

Turystyka medyczna Polaków zyskuje na popularności

Od jakiegoś czasu obserwujemy w Polsce rosnące zainteresowanie usługami medycznymi wykonywanymi za granicą. Kiedyś było to nie do pomyślenia, aby za granicą szukać zabiegów i operacji. Służba Zdrowia w Polsce jest jednak cały czas niewydolna, a na zabiegi czeka się miesiącami i latami. Pomimo rosnących składek ubezpieczeniowych i kolejnych reform nic się nie zmienia. Polacy zaczęli więcej zarabiać i szukać pomocy na własną rękę. Do tej pory kogo było stać ten nie czekał na swoją kolejkę w szpitalu i decydował się na usługi prywatne. Zaczęła się również turystyka medyczna Polaków.

Dobrze o tym wiedzieli też nasi wschodni sąsiedzi z Białorusi. To właśnie z myślą o Polakach zaczęto modernizować przygraniczne szpitale i przychodnie. Ruch w placówkach medycznych zaczął stopniowo rosnąć.  W 2016 roku na skutek porozumienia Polski i Białorusi zniesiono ruch wizowy w obwodzie grodzieńskim.  Ułatwiło to jeszcze bardziej korzystanie z usług medycznych na Białorusi. Zmiana przepisów pobudziła też polskie biura podróży, które zaczęły organizować wyjazdy medyczne.

Jak wygląda leczenie na Białorusi?

Usługi medyczne na Białorusi nie odbiegają standardem od tych oferowanych w Polsce. Tamtejsza medycyna nie ma się czego wstydzić. Lekarze i pielęgniarki muszą przejść równie trudne studia jak w Polsce, które także kończą się ciężkim państwowym egzaminem. Ponadto do obsługi turystów medyczni oddelegowani są najlepsi specjaliści, aby Klient wyjechał zadowolony i polecił białoruskie usługi innym. Jeśli chodzi o sprzęt medyczny to zazwyczaj jest on sprowadzany z Zachodu i nie odbiega od tego jaki znajdziemy w naszych szpitalach. Jeśli do tego dodamy sterylną czystość, uprzejmość i duże zainteresowanie pacjentem to trzeba przyznać – Białorusini mają mocną kartę przetargową.

Hapi Pożyczki wniosek

Ile to kosztuje i jak wyjechać?

Oprócz jakości obsługi nie możemy zapominać o końcowym rachunku. Jak to wygląda cenowo? Najogólniej rzecz ujmując ceny są o 50% niższe niż w Polsce.  Jeśli natomiast zdecydujemy się na pobyt rehabilitacyjny to musimy liczyć się z kosztem od 150 do 200 zł za dzień. W cenie mamy sześć zabiegów i 3-4 posiłki w zależności od wybranego wariantu.

Wyjazdy na Białoruś początkowo było domeną osób, które mieszkały blisko granicy. Od 2016 roku zainteresowanie wzrosło tak bardzo, że powstały liczne biura turystyki medycznej, które zbierają chętnych z całej Polski. Wiele mniej zamożnych osób zamiast czekać np. na operację zaćmy kilka lat w Polsce wolą wziąć pożyczkę i zrobić to od ręki na Białorusi

Jak zatrudnić Ukraińca?

Polacy mogą wybierać w ofertach pracy Bezrobocie w Polsce z kwartału na kwartał jest coraz niższe. Wg najnowszych danych bez pracy było tylko 6,6 proc. Polaków. Rynek pracy zmienił się diametralnie przez ostatnią dekadę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *