Zakaz handlu w Niedzielę już 11 marca

Najbliższa niedziela już bez zakupów

Zgodnie z uchwaloną ustawą pierwszy raz sklepy zostaną zamknięte w niedzielę 11 marca. Działać będą mogły tylko niektóre sklepy. Głównie te, gdzie obsługą zajmą się sami właściciele,  sklepy na stacjach benzynowych i na dworcach. Zakaz handlu nie obejmie handlu internetowego, przez co portale handlowe zacierają ręce. Czy Polacy jednak wiedzą, że pierwsze zamknięcie to już teraz i kiedy sklepy będą zamykane?

Zgodnie z zapisami ustawy zakaz handlu w niedzielę do końca roku ma obejmować tylko dwie niedziele w miesiącu. Inaczej sprawa się ma, gdy w miesięcy wypada pięć niedziel. Poniżej zestawienie niedziel, kiedy sklepy będą zamknięte:

  • Marzec: 11 i 18
  • Kwiecień: 1, 8, 15, 22
  • Maj: 13 i 20
  • Czerwiec: 10 i 17
  • Lipiec: 8, 15, 22
  • Sierpień: 12 i 19
  • Wrzesień: 9, 16, 23
  • Październik 14 i 21
  • Listopad 11 i 18
  • Grudzień 9

Zakaz handlu w Niedzielę uderzy w pracowników?

Z jednej strony Związki Zawodowe walczące o wolne niedziele, a z drugiej strony zwykli pracownicy i ich życie. Czy są wdzięczni za nowe przepisy? Opinie krążą różne, ale wiadome jest jedno: pracodawcy będą szukali oszczędności, aby odbić sobie zakaz handlu niedzielnego. Sklepy spożywcze może tak tego nie odczują, bo ludzie jeść muszą i kupią nieco więcej w sobotę. Gorzej z galeriami handlowymi oferującymi duży asortyment nie spożywczy.  Eksperci wskazują, wróci to z czym Rząd walczył przez ostatnie lata – czyli umowami śmieciowymi.

Z punktu widzenia kosztów ponoszonych co miesiąc przez pracodawcę – umowa cywilnoprawna (zlecenie czy dzieło) a umowa o pracę nie różnią się. Obie formy są oskładkowane w taki sam sposób dla pracowników, dla których zlecenie jest jedynym źródłem dochodów. To dlaczego pracodawcy wolą tzw. śmieciówki? Dużo łatwiej zakończyć współpracę z pracownikiem na umowie cywilnoprawnej. Chodzi m.in. o brak okresów wypowiedzeń zagwarantowanych przez Kodeks Pracy. Wiele osób, którzy jeszcze pracują na umowie o pracę, ale mają umowę terminową boją się o swoją przyszłość. Mogą bowiem zamiast kolejnej umowy o pracę otrzymać nowy dokument – umowę zlecenie.

To czy zakaz handlu w niedzielę był dobrym rozwiązaniem okaże się z czasem. Póki co jest wiele niepokojów i znaków zapytania.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? O tym w dzisiejszym wpisie. Postaramy się odpowiedzieć na jedno z najczęściej zadawanych pytań. Zanim jednak przejdziemy do wyliczania i wskazywana w jakim banku najłatwiej dostaniem kredyt hipoteczny przyjrzyjmy się na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę.

Zarobki Polaków – jak jest naprawdę

Zarobki Polaków często są brane pod lupę Regularne publikacje na temat naszych zarobków sprawiają, że co jakiś czas przeżywamy ekscytację. Jedni śmieją się na głos, a inni załamują ręce.

Podpowiadamy jak płacić w sklepach internetowych

Zakupy w zagranicznych e-sklepach cieszą się dużą popularnością w Polsce. Szukając dobrych cen Polacy nie ograniczają się tylko do rodzimych sklepów internetowych. Szczególnie dobrze to widać po zakupach ubrań i elektroniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *