fbpx

Zakaz handlu w Niedzielę już 11 marca

Najbliższa niedziela już bez zakupów

Zgodnie z uchwaloną ustawą pierwszy raz sklepy zostaną zamknięte w niedzielę 11 marca. Działać będą mogły tylko niektóre sklepy. Głównie te, gdzie obsługą zajmą się sami właściciele,  sklepy na stacjach benzynowych i na dworcach. Zakaz handlu nie obejmie handlu internetowego, przez co portale handlowe zacierają ręce. Czy Polacy jednak wiedzą, że pierwsze zamknięcie to już teraz i kiedy sklepy będą zamykane?

Zgodnie z zapisami ustawy zakaz handlu w niedzielę do końca roku ma obejmować tylko dwie niedziele w miesiącu. Inaczej sprawa się ma, gdy w miesięcy wypada pięć niedziel. Poniżej zestawienie niedziel, kiedy sklepy będą zamknięte:

  • Marzec: 11 i 18
  • Kwiecień: 1, 8, 15, 22
  • Maj: 13 i 20
  • Czerwiec: 10 i 17
  • Lipiec: 8, 15, 22
  • Sierpień: 12 i 19
  • Wrzesień: 9, 16, 23
  • Październik 14 i 21
  • Listopad 11 i 18
  • Grudzień 9

Zakaz handlu w Niedzielę uderzy w pracowników?

Z jednej strony Związki Zawodowe walczące o wolne niedziele, a z drugiej strony zwykli pracownicy i ich życie. Czy są wdzięczni za nowe przepisy? Opinie krążą różne, ale wiadome jest jedno: pracodawcy będą szukali oszczędności, aby odbić sobie zakaz handlu niedzielnego. Sklepy spożywcze może tak tego nie odczują, bo ludzie jeść muszą i kupią nieco więcej w sobotę. Gorzej z galeriami handlowymi oferującymi duży asortyment nie spożywczy.  Eksperci wskazują, wróci to z czym Rząd walczył przez ostatnie lata – czyli umowami śmieciowymi.

Z punktu widzenia kosztów ponoszonych co miesiąc przez pracodawcę – umowa cywilnoprawna (zlecenie czy dzieło) a umowa o pracę nie różnią się. Obie formy są oskładkowane w taki sam sposób dla pracowników, dla których zlecenie jest jedynym źródłem dochodów. To dlaczego pracodawcy wolą tzw. śmieciówki? Dużo łatwiej zakończyć współpracę z pracownikiem na umowie cywilnoprawnej. Chodzi m.in. o brak okresów wypowiedzeń zagwarantowanych przez Kodeks Pracy. Wiele osób, którzy jeszcze pracują na umowie o pracę, ale mają umowę terminową boją się o swoją przyszłość. Mogą bowiem zamiast kolejnej umowy o pracę otrzymać nowy dokument – umowę zlecenie.

To czy zakaz handlu w niedzielę był dobrym rozwiązaniem okaże się z czasem. Póki co jest wiele niepokojów i znaków zapytania.

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

500 plus zmiany wejdą już niedługo

Główne zasady programu nie zostaną zmienione. Nastąpią jedynie pewne korekty, które mają ukrócić niepożądane zachowania związane z systemem świadczeń. Najważniejsze zmiany w Rodzina 500 plus

Ekspresowa pożyczka – gdzie jej szukać?

Ekspresowa pożyczka to taka, którą dostaniemy natychmiast. Wiele firm deklaruje pożyczki w 15 minut lub tego samego dnia, czy to możliwe?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *