Zakaz handlu w Niedzielę już 11 marca

Najbliższa niedziela już bez zakupów

Zgodnie z uchwaloną ustawą pierwszy raz sklepy zostaną zamknięte w niedzielę 11 marca. Działać będą mogły tylko niektóre sklepy. Głównie te, gdzie obsługą zajmą się sami właściciele,  sklepy na stacjach benzynowych i na dworcach. Zakaz handlu nie obejmie handlu internetowego, przez co portale handlowe zacierają ręce. Czy Polacy jednak wiedzą, że pierwsze zamknięcie to już teraz i kiedy sklepy będą zamykane?

Zgodnie z zapisami ustawy zakaz handlu w niedzielę do końca roku ma obejmować tylko dwie niedziele w miesiącu. Inaczej sprawa się ma, gdy w miesięcy wypada pięć niedziel. Poniżej zestawienie niedziel, kiedy sklepy będą zamknięte:

  • Marzec: 11 i 18
  • Kwiecień: 1, 8, 15, 22
  • Maj: 13 i 20
  • Czerwiec: 10 i 17
  • Lipiec: 8, 15, 22
  • Sierpień: 12 i 19
  • Wrzesień: 9, 16, 23
  • Październik 14 i 21
  • Listopad 11 i 18
  • Grudzień 9

Zakaz handlu w Niedzielę uderzy w pracowników?

Z jednej strony Związki Zawodowe walczące o wolne niedziele, a z drugiej strony zwykli pracownicy i ich życie. Czy są wdzięczni za nowe przepisy? Opinie krążą różne, ale wiadome jest jedno: pracodawcy będą szukali oszczędności, aby odbić sobie zakaz handlu niedzielnego. Sklepy spożywcze może tak tego nie odczują, bo ludzie jeść muszą i kupią nieco więcej w sobotę. Gorzej z galeriami handlowymi oferującymi duży asortyment nie spożywczy.  Eksperci wskazują, wróci to z czym Rząd walczył przez ostatnie lata – czyli umowami śmieciowymi.

Z punktu widzenia kosztów ponoszonych co miesiąc przez pracodawcę – umowa cywilnoprawna (zlecenie czy dzieło) a umowa o pracę nie różnią się. Obie formy są oskładkowane w taki sam sposób dla pracowników, dla których zlecenie jest jedynym źródłem dochodów. To dlaczego pracodawcy wolą tzw. śmieciówki? Dużo łatwiej zakończyć współpracę z pracownikiem na umowie cywilnoprawnej. Chodzi m.in. o brak okresów wypowiedzeń zagwarantowanych przez Kodeks Pracy. Wiele osób, którzy jeszcze pracują na umowie o pracę, ale mają umowę terminową boją się o swoją przyszłość. Mogą bowiem zamiast kolejnej umowy o pracę otrzymać nowy dokument – umowę zlecenie.

To czy zakaz handlu w niedzielę był dobrym rozwiązaniem okaże się z czasem. Póki co jest wiele niepokojów i znaków zapytania.

06/03/2018

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Pożyczka w weekend

Pożyczka w weekend – gdzie dostaniemy gotówkę? Osoby potrzebujące szybkiego wsparcia finansowego nie zawsze mogą czekać do poniedziałku. Czasami jest tak, że mamy okazję coś atrakcyjnie kupić a jest akurat weekend. Nie byliśmy przygotowani na tak duży wydatek i nie zadbaliśmy o gotówkę.

Czym jest house flipping?

Taniej kupić drożej sprzedać czyli house flipping Zarabianie na nieruchomościach zawsze było bardzo dochodowe. Pośrednicy i sprzedawcy nieruchomości od lat zarabiają krocie na prowizjach za sprzedaż i wynajem nieruchomości. W Polsce stosunkowo od niedawna, a w Stanach Zjednoczonych od kilkudziesięciu lat osoby z zasobnymi portfelami zarabiają na odsprzedawaniu mieszkań i domów.

Najdroższe torebki świata

Ile kosztują najdroższe torebki świata? Buty i torebki – to największa słabość każdej kobiety. Każda Pani ma ich co najmniej kilka lub kilkanaście. Małe, eleganckie, duże, sportowe, casualowe można by tak wymieniać przez pół dnia. Kobiety na najwyższych stanowiskach, dziedziczki fortun czy żony milionerów prześcigają się w coraz to nowszych modelach.