Dyskusja nad sytuacją emerytów i ich świadczeń toczy się w Polsce od wielu lat. Zmieniają się partie rządzące oraz politycy, ale problemy emerytów pozostają te same. Choć sytuacja rent i emerytur nieco się poprawia, to nadal jest daleka od idealnej. Jeśli emeryt mieszka z drugą osobą (np. małżonkiem) i otrzymują dwie emerytury to świadczenia emerytalne pozwalają im na dobre życie. Gorzej jak ktoś jest sam i nie ma pomocy ze strony rodziny. Drogie leki i koszty utrzymania nieruchomości często sprawiają, że seniorzy decydują się zastawić nieruchomość. W zamian za to otrzymują comiesięczne świadczenie od osoby, która otrzyma ich mieszkanie po śmierci. Czy odwrócona hipoteka się opłaca?
Nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to od tego czy pieniędzy brakuje co miesiąc, czy brak gotówki zdarza się co jakiś czas przy większych wydatkach. Jeśli to drugie to przed oddawaniem mieszkania warto spróbować pożyczki na raty czy chwilówki. Firmy pożyczkowe oferują również specjalne pożyczki dla seniora. Nie zapominajmy też o licznych zniżkach na jakie mogą liczyć emeryci. Dzięki nim zawsze można trochę zaoszczędzić w miesięcznym budżecie. Jeśli to nie wystarcza to wówczas można myśleć o odwróconej hipotece.
Zasada działania odwróconej hipoteki jak sama nazwa wskazuje jest odwrotna niż kredyt hipoteczny. Nabywca najpierw wypłaca świadczenie, a dopiero po określonym czasie w umowie uzyskuje prawo własności nieruchomości. Odwrócona hipoteka to innymi słowy coś zbliżonego do dożywotniej pożyczki. Właściciel chcący skorzystać z odwróconej hipoteki zawiera umowę z instytucją finansową o świadczenie w zamian za nieruchomość. Co powinieneś wiedzieć o odwróconej hipotece?
Wartość środków, które są wypłacane przez instytucje finansowe w ramach odwróconej hipoteki średnio oscylują w granicy ok. 50% wartości nieruchomości.
W przypadku 60-letniego Polaka posiadającego mieszkanie np. o wartości ok. 400 tys. złotych, może spodziewać się 200 tys. złotych kredytu w jednorazowej racie lub 800 złotych w formie rat miesięcznych wypłacanych przez 20 lat.
lisekfinansowy.pl| Regulamin | Polityka prywatności |