W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci. Wszyscy mówią o programie 500+, a niewiele słychać o innych świadczeniach. W dzisiejszym wpisie nieco więcej powiemy o zasiłku macierzyńskim, który jest wypłacony jednemu z świeżo upieczonych rodziców. Zasiłek macierzyński jest świadczeniem pieniężnym, który zastępuje nam pensję. Możemy go pobierać przez rok od urodzenia się dziecka.
Zasiłek macierzyński można porównać do wynagrodzenia otrzymywanego podczas zwolnienia lekarskiego. Wysokość tegoż świadczenia jest uzależniona od zarobków rodzica i sposobu pobierania zasiłku. Jak już wskazaliśmy wyżej nie ma możliwości, by zasiłek wypłacano równocześnie matce i ojcu dziecka. Co ważne, aby ubiegać się o zasiłek to w dniu narodzin dziecka musimy posiadać ubezpieczenie chorobowe. Jeśli posiadasz umowę o pracę to na pewno posiadasz takowe ubezpieczenie. W przypadku umowy zalecenia lub umowy o dzieło ubezpieczenie chorobowe nie jest obowiązkowe i wówczas trzeba zadbać o jego zgłoszenie i opłacenie. Wystarczy nawet, że ubezpieczenie rozpocznie się nawet w przededniu urodzenia dziecka.
Otrzymanie świadczenia jest możliwe po złożeniu odpowiednich dokumentów w najbliższym oddziale ZUS. Na ich złożenie mamy czas do 21 dni od dnia narodzin dziecka. Jakie dokumenty należy przedłożyć?
Omawiane świadczenie rodzicielskie może być wypłacane na dwa sposoby. To Wy decydujecie, które jest dla Was korzystniejsze.
Wiadomo, że pierwsze miesiące po urodzeniu dziecka to wiele wydatków, dlatego dużo osób decyduje się na wariant pierwszy. Jednak otrzymywanie nieco ponad połowy wypłaty przez kolejne pół roku może być kłopotliwe.
lisekfinansowy.pl| Regulamin | Polityka prywatności |